Noćas je bila prva debata Clinton i Trumpa, evo najvažnijih trenutaka

Debatu je gledalo 100 milijuna ljudi

HEMPSTEAD, NY - SEPTEMBER 26: Republican presidential nominee Donald Trump (R) speaks as Democratic presidential nominee Hillary Clinton (L) listens during the Presidential Debate at Hofstra University on September 26, 2016 in Hempstead, New York. The first of four debates for the 2016 Election, three Presidential and one Vice Presidential, is moderated by NBC's Lester Holt.   Joe Raedle/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Hillary Clinton i Donald Trump sučelili su se u prvoj od ukupno tri televizijske debate između kandidata za američkog predsjednika, piše BBC. Debata, koju je moderirao voditelj Lester Holt, bila je vrlo žestoka, a odmah je počela s osobnim napadima kada je Trump optužio Hillary da nema odgovarajući temperament za predsjednika Amerike.

Debata između Clinton i Trumpa je jedna od najgledanijih debata u televizijskoj povijesti i gledalo ju je 100 milijuna gledatelja. Samo par sati prije debate, ankete su sugerirale da su kandidati praktički izjednačeni, što je dodatno pojačalo tenzije između rivala tijekom debate. Ankete također pokazuju kako se radi o dva najnepopularnija kandidata za Bijelu kuću u povijesti, a debata im je bila prilika da pokušaju privući glasove neodlučnih birača.

Dvoje preostalih predsjedničkih kandidata – libertarijanac Gary Johnson i Jill Stein iz Stranke zelenih – nisu pozvani na prvu predsjedničku debatu jer u ispitivanjima javnog mijenja nisu prešli prag popularnosti od 15 posto na nacionalnoj razini.

Clinton vodi u Floridi

Anketa Reutersa i Ipsos pulsa objavljena uoči prve debate pokazala je da Clinton vodi ispred Trumpa na tradicionalnom bojištu američkih predsjedničkih kandidata na Floridi, čime je ojačala svoju poziciju u utrci za Bijelu kuću. Kad bi se izbori održali u ponedjeljak, Clinton bi osvojila 259 elektorskih glasova, sa šansom od 88 posto za osvajanje njih 270, čime bi osigurala pobjedu, stoji u anketi. Trump bi prema anketi osvojio 191 elektorski glas.

Anketa svakog tjedna ispituje stavove 15 tisuća Amerikanaca, procjenjuje rezultate po državama koji određuju elektorske glasove, a taj rezultat predstavlja prvi napredak u anketama za Clinton u nekoliko tjedana. Prošli rezultati, objavljeni 16. rujna, dali su joj šansu od 61 posto za pobjedu, s 14 elektorskih glasova prednosti.Ovo su najvažnije stvari koje su se dogodile na debati.

1. Clinton napala Trumpa za rasizam i neplaćanje poreza

Nakon što je Trump rekao kako Clinton nema pravi temperament koji bi trebao imati predsjednik Amerike, njegova protukandidatkinja iz redova Demokrata optužila je Trumpa za rasizam i izbjegavanje plaćanja poreza, što su stvari koje mu se najviše i spočitavaju. Clinton je kritizirala Trumpa jer nije objavio podatke o svojim prihodima i plaćanju poreza, ustvrdivši da to postavlja pitanja o njegovom stvarnom bogatstvu i je li on stvarno dobročinitelj kao što tvrdi da jest.

Trump je na slično pitanje moderatora odgovorio da je “pod rutinskom revizijom” i da će podatke objaviti nakon što bude okončana. Dodatno je obećao da će objaviti svoje porezne podatke kada Clinton objavi 33 tisuće izbrisanih emailova iz njezina mandata državne tajnice.

Ona je ustvrdila da podaci iz nekoliko godina koje je objavio pokazuju da unatoč svome bogatstvu Trump nije uopće platio federalni porez na dohodak. “To pokazuje da sam pametan”, odgovorio je Trump. “Imam golemi dohodak”, rekao je u jednom trenutku Trump, dodajući da je vrijeme da zemlju vodi netko tko zna nešto o novcu.

2. Suprotstavljene vizije gospodarstva

Na početku debate kandidati su iznijeli svoje suprotstavljene vizije razvoja gospodarstva. Clinton je rekla kako Trumpov plan ekonomske politike favorizira najbogatije. “I to bi zapravo bila najekstremnija verzija, najveće porezne olakšice za najmanji postotak najbogatijih koje smo ikad imali u ovoj zemlji”, rekla je Clinton.

Trump, nekretninski poduzetnik i bivša zvijezda reality televizije koja nikad nije obnašala neku izabranu političku dužnost, kritizirao je Clinton zbog njezine trgovinske politike, i rekao da bi ona odobrila kontroverzni trgovinski sporazum s azijskim zemljama iako se kao kandidat tome sporazumu protivi.

“Bili ste u potpunosti za taj sporazum, a onda ste čuli što ja govorim, kako je sporazum loš, pa ste rekli ‘Pa, ja ne mogu s time pobijediti u debati’, a znate da kad biste pobijedili, odobrili biste taj sporazum”, rekao je Trump. Clinton je odbacila kritike. “Dakle, Donalde, znam da živite u vlastitoj stvarnosti, ali to nisu činjenice”, rekla je Clinton.

3. Sukobili se oko pitanja je li Obama rođen u SAD-u

Dvoje kandidata su se međusobno sukobili oko teme koju je Trump godinama nametao – pitanja je li Barack Obama rođen u SAD-u. Američki predsjednik, koji je rođen na Havajima, objavio je 2011. svoj rodni list kako bi zaključio tu temu, a Trump je tek ovog mjeseca javno priznao da vjeruje da je Obama rođen u SAD-u.

“On je počeo svoju političku aktivnost na temelju rasističke laži da naš prvi crni predsjednik nije američki državljanin. Za to nije imao baš nikakvog dokaza. Ali on je ustrajao. Ustrajao je godinu za godinom”, rekla je Clinton.

Trump je ponovio svoju optužbu da je neuspješna kampanja Clinton protiv Obame na izborima 2008. godine zapravo potaknula “aferu rodni list”. “Nitko nije poticao to pitanje, nitko nije mario za to … ja sam bio taj koji ga je natjerao da objavi rodni list i mislim da sam napravio dobar posao”, rekao je Trump.

4. Optužio je da nema fizičku izdržljivost

Pred kraj debate Trump je rekao da bivša državna tajnica Clinton nema fizičke izdržljivosti potrebne za predsjedanje državom. “Ona ne izgleda dobro, ona nema životne energije”, rekao je.

“Kao netko proputuje 112 zemalja, kad dogovori mirovni sporazum, prekid vatre, oslobađanje talaca … ili kad svjedoči 11 sati pred kongresnim odborom, tek tada može govoriti o izdržljivosti”, odgovorila je Clinton.

5. Klimatske promjene

Clinton je rekla kako Trump “misli da su klimatske promjene laž za koju su odgovorni Kinezi”, no Trump je tu tvrdnju odbacio. Naime, 2012. godine Trump je objavio tweet u kojem je pisalo “Koncpet globalnog zatopljenja stvorili su Kinezi kako bi učinili američku industriju nekompetitivnom”.

Trump je samo godinu dana kasnije objavio tweet u kojem je, ponukan vremenskim prognozama, napisao kako padanje snijega u Texasu i Louisiani, kao i niske temperature diljem države, pokazuju kako je globalno zatopljenje skupa laž, a prošlog rujna je rekao za CNN da ne vjeruje u klimatske promjene.

Trump je u nekoliko medijskih istupa izjavio kako se samo na neki način šali po pitanju klimatskog zatopljenja za koje je odgovorna Kina.

6. Trump optužio Clinton i Obamu za stvaranje ISIS-a

Trump je tijekom debate rekao kako su Obama i Clinton stvorili uvjete za stvaranje ISIS-a i ignorirajući pritom da je do stvaranja terorističke skupine došlo nakon invazije Iraka još dok je predsjednik Amerike bio George W. Bush, piše Guardian.

Korijeni terorističke skupine sežu iz doba rata u Siriji u kojoj je Amerika intervenirala tek 2014. godine. “Donald je podržao invaziju na Irak”, rekla je Clinton, dok joj je Trump odgovorio kako je u krivu i da ona se protiv te skupine neuspješno bori “cijeli svoj odrasli život”. Ponovno je optužio Clinton da prema ISIS-u ima preblag stav.

Trump je nekoliko mjeseci prije invazije Iraka u intervjuu s radijskim voditeljem Howardom Sternom dao podršku za invaziju. Stern je, naime, Trumpa pitao treba li Amerika napasti Saddama Husseina, na što je Trump odgovorio da treba.

7. Sigurnost, oružani napadi i ubojstva crnaca

Clinton je rekla da je u Americi veća vjerojatnost da će afroamerički muškarac poginuti od oružja, od bilo koje druge demografske skupine.
Clinton je u pravu, piše The Guardian, kada kaže da je stopa kriminala na nižoj razini nego što je bila u devedesetima, no pritom je izostavila činjenicu da su ubojstva u 2015. porasla za 10,8 posto.

“Afroamerikanci i Hispanci prolaze pravi pakao jer je situacija opasna. U Chicagu se dogodilo tisuće oružanih napada od 1. siječnja. Gotovo 4 tisuće ljudi je ubijeno u Chicagu otkad je Obama postao predsjednik”, rekao je Trump koji često u svojim nastupima spominje Chicago.

Trump je tijekom debate rekao kako treba uzeti oružje od osoba koje oružje ne bi trebale posjedovati i kako se radi o “lošim ljudima”. No, ta izjava se kosi s njegovim stavovima o oružju s obzirom da je Trump zagovornik posjedovanja istog.