Norveška obnavlja kilometarsku ogradu na granici s Rusijom. Pomalo bizarno, razlog su sobovi - a ne strah od Putina

Sobovi su prešli u ruski prirodni rezervat i pasli travu, Moskva zbog toga traži milijunsku odštetu

WROCLAW, POLAND - JUNE 07 : A vulnerable male newborn reindeer walks next to her mother inside their inclosure at Wroclaw Zoo in Wroclaw, Poland on June 07, 2023. Two reindeers, one male and another female were born on April 30th and May 05th this year. Reindeer are a species found to the north of the continent. They could found in Iceland and Norway, among others. Once common and numerous, today they fight for survival due to climate change and human settlement development. According to the IUCN (International Union for Conservation of Conservation of Nature), in just three generations (21 years) drop in their populations in the natural environment has been recorded. That is why the status of this species in the Red Book of Endangered Species has been raised from "Least Concern" to "Vulnerable". Omar Marques / Anadolu Agency (Photo by Omar Marques / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Norveška obnavlja oronulu ogradu uz granicu s Rusijom kako bi spriječila da sobovi s njihovog teritorija prelaze u susjednu zemlju. Na taj potez su se odlučili nakon što su im, tijekom ove godine, u ruski prirodni rezervat odlutala 42 soba, a Moskva zbog toga traži odštetu od 4,4 milijuna dolara. Sobovi su, tvrde Rusi, ispašom uništili zaštićene pašnjake.

Rusi su poslali i drugi zahtjev za odštetu po kojemu traže 4700 dolara za svakog soba. Inače, prirodni rezervat nalazi se u regiji Murmansk i pun je jezera, rijeka, šuma i močvara. Rusija naknade traži jer su životinje pasle na njenom teritoriju.

Ograda koja se obnavlja originalno je izgrađena 1954. godine i duga je 150 kilometara. Dio koji je posebno kritičan dug je oko sedam kilometara, a nalazi se između norveških gradova Hamborgvatnet i Storskog te će biti zamijenjen, javlja HuffPost.

Norvežani ubili sobove

Obnova će koštati oko 348.000 dolara i trebala bi biti gotova do 1. listopada, javljaju iz Norveške poljoprivredne agencije. Posao nije jako kompliciran, ali radnici moraju paziti da cijelo vrijeme ostanu unutar norveške strane teritorija. Uđe li neki od njih u Rusiju, a nema rusku vizu, to bi se tretiralo kao nezakoniti ulazak u zemlju.

Norveška tvrdi da su u Rusiju prešla 42 soba, 40 ih se vratilo, a uskoro se očekuje i povratak preostala dva. Magnar Evertsen iz Poljoprivredne agencije kazao je da su te životinje ubijene po povratku u zemlju iz straha da će opet otići u Rusiju.