Norvežani razotkrili rusku 'specijalnu podvodnu operaciju'? 'Uoči eksplozija plinovoda uočili smo misteriozne dronove'

Norveška je podigla razinu sigurnosti na svojim plinskim i naftnim instalacijama na kontinentu i na moru

Čak nekoliko dana prije incidenata koji su uzrokovali curenje plinovoda Sjeverni tok, norveške su vlasti primijetile nekoliko dronova kako lete iznad Sjevernog mora. Kako piše norveški Stavanger Aftenblad, direktorat Južne norveške policije pokrenuo je istragu nakon čak šest različitih dojava o viđenim bespilotnim letjelicama, i to vrlo blizu naftnih i plinskih platformi.

Dronovi su također viđeni proteklog vikenda, i to u blizini Gina Krog plinskog polja, oko 30 kilometara sjeverozapadno od Sleipner A plinske platforme.

Da su viđeni dronovi na kritičnim lokacijama potvrdio je jučer u priopćenju i ministar energetike Terje Aasland te najavio da je Norveška podigla mjere opreza glede infrastrukture kako na zemlji, tako i u moru.

EU obećala snažan odgovor

“Bliski je kontakt između norveške vlade, policije, norveških oružanih snaga i operatera na norveškom kontinentalnom pojasu. Dio pozadine oko toga jesu izvještaji o pojačanoj aktivnosti dronova. Istraga je u tijeku”, napisao je u priopćenju.

Oba glavna plinovoda koji bi trebali dostavljati plin iz Rusije u Europu, podsjetimo, doživjela su nagli pad tlaka. Plinovodi Sjeverni tok 1 i 2 koji povezuju Rusiju i Njemačku preko Baltičkog mora bili su pogođeni dvjema podvodnim eksplozijama, a Europska unija je u srijedu obećala čvrsti odgovor na tu sabotažu. Norveška je, pak, odlučila “pojačati pripreme za odgovor na hitna stanja koja se tiču kopnene i podmorske infrastrukture” te najavila aktivniju upotrebu dronova.

U blizini danskog otoka Bornholm, između juga Švedske i Poljske, uočena su tri mjesta na kojima plin istječe, a mjehurići su bili vidljivi na površini promjera od 200 metara do jednog kilometra. U ponedjeljak je uočeno curenje plina iz cjevovoda Sjeverni tok 2, a nekoliko sati kasnije je plin počeo curiti i iz plinovoda Sjeverni tok 1, a prije incidenta švedski, norveški i danski seizmološki zavodi su zabilježili dvije podvodne eksplozije, koje su “vjerojatno posljedica detonacije”.

Sabotaža sve izglednija

Nakon incidenta, Europska unija zavjetovala se da će ojačati zaštitu svoje energetske infrastrukture te obećala snažno odgovoriti na, kako kažu, namjerno ometanje energetske infrastrukture.

“Sve dostupne informacije ukazuju da su ta curenja rezultat namjernog čina”, rekao je visoki predstavnik Unije za vanjsku politiku Josep Borrell te dodao da će podržati svaku istragu čiji je cilj u potpunosti razjasniti što se dogodilo i zašto.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen je u utorak navečer na Twitteru napisala da je s danskom premijerkom Mette Frederiksen “razgovarala o sabotaži dvaju plinovoda”.

“Ključno je istražiti te incidente i učiniti sve da rasvijetlimo okolnosti zbog kojih je do njih došlo (…) svaki namjerni poremećaj europske energetske infrastrukture je neprihvatljiv i izazvat će najčvršći mogući odgovor!, kazala je von der Leyen. Ranije je Frederiksen rekla da “vlasti misle da je riječ o namjernim radnjama”

Nije riječ o napadu na Švedsku

“Ne govorimo o nesretnom slučaju”, rekla je premijerka Mette Frederiksen na tiskovnoj konferenciji. Švedska i Danska, međutim, ne smatraju da je riječ o napadu na njih jer su se incidenti dogodili izvan njihovih teritorijalnih voda, u isključivom gospodarskom pojasu, objavila je vlada. Ministrica vanjskih poslova Ann Linde rekla je u srijedu za javnu televiziji SVT da moguća sabotaža plinovoda Sjeverni tok ne predstavlja napad na Švedsku.

“To nije napad na Švedsku jer se nije dogodio na našem teritoriju. To je međunarodni incident”, rekla je Linde. Potvrdila je da je američki državni tajnik Anthony Blinken ponudio potporu te da su obaviješteni i EU i NATO. Poljski premijer Mateusz Morawiecki ukazuje na rusku umiješanost.

“Jasno je da se radi o sabotaži koja najvjerojatnije navješćuje sljedeću fazu eskalacije situacije u Ukrajini”, rekao je Morawiecki, koji je u utorak otvorio plinovod koji povezuje Norvešku i Poljsku.