Nova crtica iz mandata Kalmete na čelu Zadra. Gradska firma krala je državi kamen, pa sada mora platiti veliku odštetu

Sud je utvrdio da je građevni kamen, kao mineralna sirovina, nezakonito završavao na deponiju Diklo

FOTO: PIXSELL

Je li odlagalište otpada na Diklu djelomično sanirano građevnim kamenom što ga je zadarska tvrtka Odvodnja nezakonito odvezla s nekoliko gradskih gradilišta? Dio odgovora proizlazi iz presude Trgovačkog suda u Zadru prema kojoj Odvodnja d.o.o. mora Republici Hrvatskoj sada platiti 308 tisuća kuna odštete zbog ilegalnog korištenja ovog kamena. Građevni kamen, inače, predstavlja mineralnu sirovinu i po zakonu je državno vlasništvo. No, umjesto u vlasništvu države više od godinu dana završavao je na zadarskom odlagalištu otpada što ga grad već godinama pokušava sanirati.

Sanacija deponija Diklo još od 2005. godine u fokusu je zadarske gradske vlasti. Prema dostupnim informacija Zadar bi za to trebao izdvojiti do 170 milijuna kuna, a kao krajnji rok sada se spominje 2020. godina. HDZ-ov Božidar Kalmeta sanaciju je najavljivao i 2005., te još nekoliko puta kada je bio na čelu Grada Zadra. Muljaža s državnim građevnim kamenom koji je završio na deponiju Diklo događala se upravo u prvoj polovici njegovog posljednjeg gradonačelničkog mandata – između travnja 2014. i studenog 2015. godine. Kalmeta se zbog pritisaka sudskih procesa više nije kandidirao za gradonačelnika, no u međuvremenu je u HDZ-u avansirao do pomoćnika glavnog tajnika stranke.

Radovi na gradskoj odvodnji

Dakle još za njegovog vođenja Zadra, tvrtka Odvodnja, čiji je osnivač Grad, izvela je radove na sustavnima odvodnje Centar – treća faza, Park i Maestral. Nakon svih iskopa, višak tehničko-građevnog kamena odvožen je na odlagalište Diklo. Međutim, tvrtka je, prema Zakonu o rudarstvu, morala kamen staviti na raspolaganje državi. Kako to nije učinjeno Republika Hrvatska odlučila je zatražiti odštetu.

Koliko je mineralne sirovine odvezeno s gradskih gradilišta utvrdila je rudarska inspekcija. Prema njezinom nalazu sa sustava odvodnje Centar-treća faza odvezeno je 10.252,43 metra kubna viška građevnog kamena, dok je tijekom izgradnje sustava Park i Maestral odvezeno ukupno 15.399 metara kubnih te iste mineralne sirovine. Visinu štete koja je tim ilegalnim odvozom napravljena država je utvrdila na osnovu Uredbe o naknadi štete po osnovi otuđenja mineralne sirovine. Drugim riječima, obračunato je kolika je šteta državi učinjena ovom krađom. Jedan metar kubni mineralne sirovine vrijedi 20 kuna.

Je li država ukrala dokumente?

Predstavnici zadarske Odvodnje na sudu su tvrdili kako sve to nije istina. Uvjeravali su kako nema egzaktnih podataka o iskopanoj količini građevnog kamena, kao ni o viškovima. Naime, inspektori su podatke utvrdili iz elaborata Odvodnje, a to, kažu, nisu javne isprave. Napravljeni su, objašnjavaju, samo za potrebe Odvodnje, a država je do njih došla nezakonito. Išli su toliko daleko da su doveli u pitanje državno vlasništvo nad zemljom koja je iskapana.

Iz Županijskog državnog odvjetništva u Zadru podsjetili su ih kako uopće nije važno gdje je rađen iskop, odnosno čija je točno parcela bila u pitanju, budući da je prema Zakonu o rudarstvu država vlasnica mineralnih sirovina, odnosno rudnog blaga. Istaknuli su i kako nitko iz Odvodnje nije ranije imao prigovor na inspekcijski zapisnik.

Ključan iskaz rudarskog inspektora

Da je ukradeni građevni kamen doista korišten prilikom sanacije deponija Diklo može se naslutiti i iz iskaza rudarskog inspektora Zvonimira Znike. On je osobno obišao odlagalište ne bi li provjerio što se tamo događalo s mineralnom sirovinom.

“Utvrdio sam da se kvalitetniji kameni materijal iz iskopa koristio za potrebe obavljanja radova na odlagalištu otpada, primjerice za prekrivanje komunalnog otpada”, rekao je. Njegove riječi i dokumentacija o izvedenim radovima bili su Trgovačkom sudu u Zadru dostatni da donese presudu protiv Odvodnje i naloži joj plaćanje odštete državi zbog ove krađe. Još se čeka presuda Prekršajnog suda zbog te iste krađe.