Nova desničarska zvijezda Lovren podsjetio nas je kakva je bila društvena atmosfera 90-ih

Donosimo redoviti pregled najvažnijih tjednih događaja

Na kraju, Božić je u zemlji protekao u nekoj lijepoj atmosferi, koja možda ukazuje na to da društvo prestaje biti previše isključivo. Poruke nadbiskupa i biskupa nisu bile političke, a Papin Urbi et orbi obilježen je solidarnošću

Božićni tjedan obilježila su previranja u Dinamu, Lovrenovo desničarenje, napetosti na Kosovu i Crnoj Gori. Bosna i Hercegovina dobila je novu mandatarku Vlade, splitska Spaladium Arena otišla je u stečaj, HRT je održao nadrealan i tragičan sastanak s domaćim filmašima, zaposlenici Teatra &td napadnuti su u Novom Sadu, a preminuo je Massimo Savić.

Dinamo

Postoji puno narodnih izreka koje se mogu primijeniti na aktualnu situaciju u Dinamu. Prve koje mi padaju na pamet su ‘vrč ide na vodu dok se ne razbije’, ‘kosturi iz ormara uvijek na kraju ispadnu’, ‘ne može se vječno gurati stvari pod tepih’. Situacija je, ukratko, tradicionalno prepoznata jer je nemoguće glumiti novi početak, a da se ništa zapravo nije promijenilo.

Na to je, paradoksalno, proteklog tjedna podsjetio Zdravko Mamić, što presicom, što odlukama njemu odanih skupštinara, a sve u času kad izvjesno stižu veliki transferi, a konačna izgradnja novog Maksimira dobila je političko svjetlo i od Vlade i od gradskih vlasti. Međutim, sve to će imati smisla tek kad se razriješi ova talačka kriza nad klubom koji je nominalno udruga građana, a u stvarnosti je skupština kluba zatvorena poput mletačkog Senata ili dubrovačkog Velikog vijeća. Tragedija je što ovo svi u zemlji i državnim institucijama godinama znaju, a prave se ludi.

Dejan Lovren

A dok su se ostali reprezentativci vraćali u zavičaje na božićno-novogodišnje praznike i bivali tamo dočekivani kao pobjednici i kao najbliži, Dejan Lovren podsjetio nas je kako je izgledala društvena atmosfera devedesetih. Izgledala je tako što su na svakom koraku traženi neprijatelji nacije i države, odnosno oni ‘koji mrze sve hrvatsko’, kako je točno evocirala nova desničarska zvijezda u usponu. Sad kad je još nastupio kod Bujanca i dobio blagoslov za zvjezdani status na desnici, ostaje nam samo da parafraziramo Balaševića. Džaba bilo sjajne karijere i nastupa, kad ne pjeva onu koju voli.

Stečaj Spaladium Arene

Na kraju ovog sportskog bloka ostaje nam vijest o stečaju splitske Spaladium Arene, nepotrebnog i megalomanskog projekta Sanaderove vlasti, zbog kojeg nije obnovljena velika dvorana na Gripama, za kojeg su se snimali stranački spotovi s Balićem i Metličićem te Nikom Kovačem u glavnim ulogama, a svi oni koji su poznavajući kapacitete Splita za velike kulturne i sportske događaje upozoravali da će se dogoditi upravo ovo, bili proglašavani za one koji mrze sve hrvatsko. O financijskoj dubiozi iz koje se Grad Split jedva izvukao, nekom drugom prilikom. No, sve je to poznato, ali što sad? Dvorana je ipak tu, bilo bi besmisleno ostaviti je da propadne.

Skandalozni HRT

Sa sporta prelazimo na kulturu, odnosno na nadrealni i skandalozni sastanak vodstva HRT-a s domaćim filmašima i producentima i autorima dokumentarnih filmova koje su redom odbili otkupiti za javno prikazivanje, uz sumanuta objašnjenja o tome kako se nema novca i kako publiku te teme ne zanimaju. A riječ je o skandaloznoj kombinaciji političke cenzure i svjesnog zanemarivanja uloge javne televizije. Vladajući pak, kao i u slučaju funkcioniranja Dinama, spavaju blaženim zimskim snom.

Sindikat novinara

Kad smo već na temama vezanim uz medije, vrijedi spomenuti hvale vrijednu akciju Sindikata novinara koji je upozorio na očajno reguliran status freelancera i honoraraca, pokazujući tako i na ovom primjeru da strukovni sindikati i udruge itekako imaju smisla kad se bave stvarima zbog kojih su i utemeljeni.

Napad u Novom Sadu

Prošlog tjedna zabilježen je i napad na zaposlenike zagrebačkog Teatra &td u Novom Sadu. Napad je nesumnjivo motiviran mržnjom, a u potpunosti nalikuje na svojevremeni napad na vaterpoliste Crvene Zvezde u Splitu i na ljude u okolici Knina koji su zajedno gledali nogometnu utakmicu. Za iskorjenjivanje ove mržnje potrebno je napraviti puno više od sporadičnih gesti, ali za početak bi bilo lijepo da se obnovi jedan običaj iz socijalističkog razdoblja i da Knin i Novi Sad potpišu sporazum o gradovima-prijateljima. Ionako su te dvije sredine sudbinski povezane, nakon ‘95. definitivno, ali i puno prije s dolaskom kolonista u Vojvodinu. I kao takvi mogu biti inicijatori dokidanje ove sulude mržnje kod mladih.

Kosovo-Crna Gora-BiH

Brzinski pregled kroz situaciju u regiji ne ostavlja previše prostora za optimizam. Na Kosovu su Srbi masovno demonstrirali, a kosovske vlasti su zabranile ulazak u zemlju patrijarhu SPC-a Porfiriju, koji je namjeravao na Božić otići u Peć.

U Crnoj Gori kojoj Europska unija prijeti suspenzijom pregovora, traju masovne demonstracije protiv vladajuće koalicije i njihove politike kojom su smanjili ovlasti predsjednika države, a zemlja je blokirana jer je nemoguće doći do dogovora o popunjavanju Ustavnog suda, a samim tim blokirani su i svi ostali politički procesi.

U Bosni i Hercegovini je pak, uz protivljenje Željka Komšića, za novu mandatarku Vijeća ministara, imenovana Borjana Krišto, kandidatkinja HDZ-a za članicu predsjedništva na proteklim izborima i procesi su u toj zemlji konačno pokrenuti. Uz negodovanje mahom nacionalističke javnosti u Sarajevu.

Massimo

U ovom tjednu napustio nas je Massimo Savić, da bi onda čitava javnost saznala za njegov nedavni herojski nastup u zagrebačkoj Areni kada je nastupio već teško bolestan i svjestan da je to zadnji nastup. Bio je jedina istinska postjugoslavenska regionalna zvijezda, bez obzira na to što je karijeru počeo osamdesetih godina, bio je i nevjerojatno skroman čovjek i netko božanskog glasa. Falit će jako.

Božić

Na koncu, Božić je u zemlji protekao u nekoj lijepoj atmosferi, koja možda ukazuje na to da društvo prestaje biti previše isključivo. Poruke nadbiskupa i biskupa nisu bile političke, a Papin Urbi et orbi obilježen je solidarnošću s patnjama Ukrajinaca, ali i ljudi u Siriji i Mianmaru te s pozivom za dijalogom između Izraela i Palestine. Prava je šteta što se nemoguće u ovakvim zgodama ne sjetiti one onog Staljinovog pitanja o papinim divizijama.