Nova istraga protiv Ivice i Ivana Todorića zbog zajmova Nexusa zvuči komplicirano? Pojednostavili smo je

Gospodin Todorić i sin osumnjičeni su zbog nezakonitih zajmova; čini se da je država kreditirala Agrokor i kada za to nije znala

Zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo otvorilo je 18. prosinca novu istragu protiv većinskog vlasnika Agrokora Ivice Todorića, a odnosi se na zajmove koje je tijekom prošle godine investicijski fond Nexus Private Equity Partneri preko tvrtke Nexus ulaganja dao Agrokoru i koje tužiteljstvo smatra nezakonitima.

Osim Ivice Todorića, istragom su obuhvaćeni i njegov sin Ivan Todorić te predsjednik uprave Nexusa Marko Lesić i član uprave Krešimir Ružđak, piše Jutarnji list u izdanju od četvrtka. Prema optužbi, Ivicu i Ivana Todorića tereti se da su potaknuli suosumnjičene šefove Nexusa da suprotno odgovarajućim zakonskim odredbama, bez znanja ulagatelja i protivno odluci Povjereničkog odbora daju ukupno 117,5 milijuna kuna zajma Agrokoru, iako su ta sredstava bila strogo namijenjena za ulaganje u tvrtku Zagreb-Montaža.

Možda ste propustili ovaj slučaj o kojem su mediji ljetos izvještavali pa u nastavku donosimo pregled originalno objavljen krajem srpnja u Telegramu.

1. ŠTO SE ZAPRAVO DOGODILO?

U srpnju je Agrokoru zamrznuto 40 milijuna kuna koje mu je posudila tvrtka Nexus ulaganja. Radi se o trgovačkom društvu koje je osnovao Nexus fond (jedan od tzv. fondova gospodarske suradnje) u kojem je jedan od ulagača i RH. I to preko HBOR-a.

Naime, u srpnju 2016. godine Nexus fond, odnosno njegov Povjerenički odbor u kojem sjedi i predstavnik HBOR-a, odlučio je u tvrtku Zagreb-Montaža uložiti više od 50 milijuna kuna. Kako bi se provela ta odluka, Nexus fond je osnovao tvrtku Nexus ulaganje. Međutim, umjesto u Zagreb-Montaži, kako je najavljeno, većina novca završila je kao pozajmica u Agrokoru. U Agrokor je u nekoliko mjeseci otišlo 47 milijuna kuna, i to uz kamatu od 6 posto. Od trenutka posuđivanja pa do kraha Agrokora od tog je iznosa navodno vraćeno samo 7 milijuna kuna.

2. JE LI TO JEDINI NOVAC KOJI JE AGROKOR DOBIO OD NEXUS FONDA?

Ne. Samo dan nakon objave o prvim pozajmicama, stigla je vijest i da je u Agrokoru završilo 29 milijuna kuna koje su bile namijenjene ulaganju u hotele Plat. To je potvrdio i član Uprave Nexusa Marko Makek. Radi se o drustvu KHA četiri d.o.o. koje je 2014. osnovao Agrokor i Karisma Resorts International kako bi mogli sudjelovati u javnom natječaju za privatizaciju 92.5 posto udjela u društvu Hoteli Plat.

3. DRŽAVA JE, DAKLE, KROZ NEXUS KREDITIRALA AGROKOR A DA TO NIJE NITI ZNALA

Nexus fond je jedan od fondova gospodarske suradnje kojem je jedan od ulagača i Republika Hrvatska i to preko HBOR-a. U prvom slučaju HBOR je odobrio novac za tvrtku Zagreb-Montaža, a u drugom za društvo Hoteli Plat. U HBOR-u tvrde da nisu znali gdje će završiti novac jer Povjerenički odbor Fonda nikada o tome nije raspravljao. Drugim riječima, to znači da je država financirala Agrokor, a bez da je to znala. Druga stvar je što se Nexus sada ne može naplatiti zbog situacije u kojoj je Agrokor.

4. Koja je bila reakcija tadašnje uprave Nexusa?

Iz Nexusa su ljetos poslali priopćenje u kojem navode kako su sve pozajmice Agrokoru bile transparentne. Kažu da prema podacima koji su im bili dostupni nije postojalo ništa što bi ukazivalo na probleme u poslovanju Agrokora. Kažu da obzirom da Agrokor nije u ugovorenom roku u cijelosti izvršio povrat pozajmica, naplata pozajmica i kamate bi se trebale provesti iz instrumenata osiguranja, međutim taj je postupak trenutno zaustavljen zbog primjene Zakona o izvanrednoj upravi. “Neutemeljene optužbe na račun navedenih pravnih osoba predstavljaju potencijalno veliku štetu njihovom poslovanju, kao i onom povezanih subjekata, a time i Republike Hrvatske te zbog toga pozivamo sve dionike javnog prostora da se suzdrže od netočnih izjava i krivih zaključaka”, stoji u opširnom priopćenju Nexusa.

5. A HBOR-a?

Iz HBOR-a su, malo nakon Nexusa, poslali svoje priopćenje u kojem su naveli kako su tražili detaljne informacije o pozajmicama u korist koncerna, no u Nexusu ih nisu uspjeli dobiti. Detaljno su opisali postupak odlučivanja u fondovima kao što je Nexus. Navode kako u konkretnom slučaju, kada je HBOR Nexusu dao novac, nije bilo predviđeno pozajmljivanje sredstava trećim stranama. “Sjednica Povjereničkog odbora Nexus FGS-a održana je 3. svibnja 2017. te je tada po prvi puta dobivena informacija o pozajmici Nexus ulaganja d.o.o. u korist koncerna Agrokor, dok je sjednica Povjereničkog odbora Nexus FGS II održana 4. svibnja 2017. te je tada po prvi puta dobivena informacija o pozajmici KHA četiri d.o.o. u korist koncerna Agrokor.”

Navode da su odmah, kada su saznali za ovaj slučaj, o tome obavijestili Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta kao nadležno tijelo te tražili detaljne informacije od Nexus fonda. “Naglašavamo da su te pozajmice bile dane bez znanja povjereničkih odbora tih dvaju FGS-ova, pa tako i bez znanja HBOR-a. Dva dana nakon sjednica povjereničkih odbora HANFA je pokrenula postupak nadzora nad društvom za upravljanje i fondovima kojima upravlja, ali je društvo na HBOR-ovo traženje odbilo HBOR-u dati detaljnije podatke o tijeku nadzora i njegovom nalazu”, napisali su ljetos u priopćenju.