Nova knjiga otkriva zašto su propali Trumpovi pregovori sa Sjevernom Korejom: 'Gurao je libijski model'

Predsjednik svog bivšeg savjetnika krivi za propast pregovora s Kim Jong-unom

US President Donald Trump takes part in a cabinet meeting in the Cabinet Room of the White House in Washington, DC on November 19, 2019. (Photo by MANDEL NGAN / AFP)
FOTO: AFP

Dijelovi knjige “Soba u kojoj se to dogodilo” Johna Boltona, bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji se odnose na situaciju na Korejskom poluotoku, razotkrivaju svu kaotičnost vanjske politike Bijele kuće. Trump je, naime, ovih dana javno okrivio svog bivšeg savjetnika za zastoj u nuklearnim pregovorima sa Sjevernom Korejom te ga je čak optužio da je upravo on kriv što nije postignut dogovor s Kimom.

Bolton je, tvrdi Trump, stalno gurao takozvani “libijski model” rješenja krize na Korejskom poluotoku. A upravo je taj “libijski scenarij” razlog zašto Kim nikada nije prihvatio američke prijedloge o denuklearizacije Sjeverne Koreje. Pjongjang, naime, smatra kako je libijski predsjednik Muammar Gadafi, počinio fatalnu grešku kad se u pregovorima sa Zapadom pristao odreći nuklearnog oružja, naivno vjerujući da će se tako stvoriti uvjeti za mirno rješenje krize.

Međutim, čim se pristao razoružati, zapadni saveznici više se nisu bojali Gadafijevih atomskih bombi, pa su 2003. potpirili nemire u zemlji. U općem kaosu Gadafi je ubijen, a Libija od onda već 17 godina živi u paklu unutarnjih ratnih sukoba. Slično se dogodilo, tvrde u Pjongjangu, Iraku i Siriji koje također nisu imale atomsko oružje pa su bile laka mete “za agresiju američkih imperijalista.”

Atomsko jamstvo sigurnosti

Stoga Pjongjang neprestano ponavlja kako je atomsko oružje jedino jamstvo da se nitko neće usuditi napasti Sjevernu Koreju. I do sada se pokazalo da je to točna pretpostavka: unatoč toga što sjevernokorejski lider neprestano provocira prijeteći raketnim i atomskim napadom raketama na SAD, predsjedniku Trumpu, kao i njegovim prethodnicima, nije palo na pamet da napadnu tu zemlju. Zbog toga Kim Jong-un u pregovorima s Trumpom nije pristao na zahtjev da prvo uništi svoje nuklearne i balističke raketne programe, a da tek nakon toga zauzvrat dobije ustupke.

Kad bi na to pristao, tvrdi se Pjongjangu, Sjeverna Koreja bila bi prepuštena “na milost i nemilost američkim neprijateljima.” Stoga je Kim inzistirao da SAD prvo ukinu sankcije, nakon čega bi započeo proces denuklearizacije. Na to, međutim, Trump nije pristao. A upravo je na “libijskom modelu”, potvrdio je predsjednik Trump na Twitteru, inzistirao tadašnji njegov savjetnik.

“Kad je John Bolton u travnju 2018. otišao u CBS-ovu emisiju Lice nacije i tamo glupo rekao kako je na Sjevernu Koreju najbolje primijeniti “libijski model” nastao je pakao”. Nakon što je dao otkaz Boltonu 2018. Trump je novinarima kazao: “Vrlo smo se loše postavili kad je Bolton govorio o “libijskom modelu.” Pogriješio je čim je spomenuo, “libijski model”, kakva katastrofa.” Međutim upravo je Bolton bio predvodnik tvrde struje u Bijeloj kući koja je smatrala kako se sa Sjevernom Korejom ne isplati pregovarati sve dok se ne sruši režim Kim Jong-una.

Trump optužuje Boltona

Trump je također otkrio, što je doista zapanjujuće, da je u tom sukobu Bolton bio u krivu, a sjevernokorejski lider u pravu. Pa je tako ustvrdio kako je nakon Boltonova istupa “Kim Jong-un, s kojim smo se jako dobro slagali, išao “balistički”, baš kao i njegove rakete – i s pravom je bilo tako”. Trump kaže kako je tada stvoreno nepovjerenje kod Kima koji “nije želio Boltona u svojoj blizini”.

“Boltonove izjave, najgluplje od svih izjava, krive su što smo se vratili na jako loše odnose sa Sjevernom Korejom, koji traju čak i sada.” Po svjedočenju Trumpa tada je upitao Boltona: “Što si dovraga mislio? No, on nije imao odgovor i samo se ispričao. Tada sam ga trebao otpustiti!”

U knjizi “Soba u kojoj se to dogodilo”, koja bi trebala biti objavljena idućeg tjedna, Bolton opširno piše o svojim nesuglasicama s Trumpom prije, za vrijeme i nakon prvog sastanka na vrhu sa sjevernokorejskim liderom Kim Jong-unom u Singapuru u lipnju 2018. godine. Bolton optužuje Trumpa da diplomatski napori na denuklearizaciji Sjeverne Koreje nisu bili ozbiljna strategija Washingtona ili Pyongyanga, već su bili kreirani u Južnoj Koreji.

Trumpove budalaste pogreške

Bolton u knjizi piše kako je Trump očajnički želio sastanak u Singapuru i to pod svaku cijenu. Zbog toga je, kako piše The New York Times, Bolton ustvrdio da je to bila “budalasta greška”, dok je Trumpova želja da pozove Kima u Bijelu kuću bila “potencijalna katastrofa”. The New York Times je citirao Boltona kako je Trump “proveo tjedne” kako bi Kimu poslao autografiranu kopiju pjesme Eltona Johna “Rocket Man” na CD-u. Istodobno želio je da Kim zna da Trump za njega koristi nadimak “Rocket Man” kao izraz svoje ljubavi spram sjevernokorejskog lidera.

Bolton se također prisjetio incidenta kad je Kim Yong Chol, sjevernokorejski dužnosnik koji je posjetio Bijelu kuću, što je bilo bez presedana, predao Trumpu prvo osobno pismo Kim Jong un-a. Trump se odmah s pismom pohvalio novinarima, a Bolton kaže kako je to bila “čista reklama” dodajući kako je to pismo “vjerojatno napisao neki službenik iz agitprop ureda Sjeverne Koreje.” No, to je, kaže Bolton, Trump volio.

Premda je prvi summit u Singapuru završio bez ikakva rezultata, Trump se, piše Bolton, pohvalio predsjedniku Južne Koreje Moon Jae-inu kako je sastanak s Kimom bio “fenomenalan”. Međutim, ustvrdio je Bolton, “Singapur nije bio fenomenalan, osim ako niste Sjevernokoreanac“. Kad su pripreme za summit u Singapuru u jednom trenutku krenule loše, Bolton se u knjizi prisjetio kako je Trump sugerirao da će on, ako bude trebalo, prvi napustiti pregovore. Ispričao je pri tomu kako nikada nije volio da žene njega napuštaju, već je uvijek nastojao da on bude taj koji će prvi otići.

Očajnički pokušaji postizanja dogovora

Trump i Kim sastali su se tri puta u posljednje dvije godine kako bi pokušali postići dogovor o uklanjanju programa nuklearnog naoružanja, no iako je Trump “očajnički želio uspjeh”, sve je završilo katastrofom. New York Times je objavio kako je Bolton u svojim memoarima citirao državnog tajnika Mikea Pompea koji je mjesec dana nakon prvog sastanka na vrhu Trump-Kim u lipnju 2018., kazao kako Trumpova nuklearna diplomacija sa Sjevernom Korejom ima “nultu vjerojatnost da će uspjeti.”

No, Trump je tvrdio kako će summit biti uspješan bez obzira na sve te je svojim suradnicima kazao:”Samo trebamo uvesti više sankcija, uključujući i one protiv Kine zbog otvaranja granice. Imamo još tristo dodatnih sankcija koje možemo uvesti ako će trebati.” Bolton u knjizi također piše o naporima Mike Pompea da spriječi Trumpa da povuče američke trupe iz različitih zemalja, uključujući Bliski Istok i Korejski poluotok.

Kim obećao Trumpu da mu neće politički naštetiti

Prema Boltonu, nakon propasti summita u Vijetnamu u veljači 2019. predsjednik Trump ponudio je sjevernokorejskom lideru da ga vrati u Pjongjang, ali Kim je s osmjehom odbio njegovu ponudu, pa je otputovao iz Hanoja privatnim blindiranim vlakom. Tijekom pregovora Bolton je predložio deklaraciju o potpunom odustajanju Sjeverna Koreje od nuklearnog, kemijskog i biološkog oružja te od balističkih raketa, dok je Kim inzistirao na politici korak po korak.

Kim se požalio Trumpu da Sjeverna Koreja nema zakonska jamstva za zaštitu svoje sigurnosti jer nema diplomatskih odnosa s Washingtonom, da njihovo neprijateljstvo traje 70 godina, a tek je prošlo 8 mjeseci kako su on i Trump uspostavili dobre osobne odnose. Stoga je upitao Trumpa: “Što bi se dogodilo ako američki ratni brod uđe u teritorijalne vode Sjeverne Koreje,” na što mu je Trump predložio “da ga odmah nazove.”

Tijekom razgovora Kim je istaknuo “da ne želi ništa učiniti što bi Trumpu moglo politički naštetiti.”

Povlačenje američke vojske iz Južne Koreje

Bolton je također objavio kako Trump nije želio da mu se južnokorejski predsjednik Moon Jae-in pridruži tijekom trećeg sastanka s Kim Jong-unom na Panmunjomu u lipnju 2019. godine, ali je na Moonovo inzistiranje na kraju je pristao.

Istodobno je, međutim zaprijetio povlačenjem 28.500 američkih vojnika iz Južne Koreje ako Seul ne plati 5 milijardi američkih dolara u skladu sa sporazumom o podjeli troškova obrane. Objasnio je to činjenicom da SAD u trgovini s Južnom Korejom ima deficit od 38 milijardi dolara. A kad je Sjeverna Koreja ispalila nove balističke rakete, Trump je sav sretan kazao suradnicima kako je sada vrijeme da se stisne Seul.

Zbog svega toga ne čudi što je Chung Eui-yong, direktor nacionalne sigurnosti u uredu predsjednika Moon Jae-ina ocijenio da su tvrdnje u Boltonovoj knjizi oko summita o Sjevernoj Koreji “iskrivljene”, “jednostrane” i “netočne”.