Nova kontroverzna izjava Orbana: primio bi izbjeglice u svoj dom ako ih to ne bi ohrabrilo da dolaze u Europu

Mađarski premijer predlaže novčanu pomoć zemljama oko Sirije

Hungary's Prime Minister Viktor Orban attends the press conference after the V4 Visegrad Group leaders emergency meeting to forge ahead a common position on tackling the migrant crisis engulfing the continent on September 04, 2015 in Prague. AFP PHOTO / MICHAL CIZEK
FOTO: AFP

Mađarski premijer Viktor Orban u subotu je u razgovoru za njemački dnevni list Bild izjavio da za rješenje izbjegličke krize predlaže plan pomoći od tri milijarde eura za zemlje koje graniče sa Sirijom. “Imamo plan, iznijet ću ga šefovima Europske unije na sljedećem susretu i on predviđa veliku financijsku podršku zemljama koje graniče sa Sirijom: Turskoj, Libanonu i Jordanu”, rekao je Orban za Bild.

Do sada su se sirijske izbjeglice koje bježe od rata uglavnom zadržavale u te tri susjedne zemlje, koje su primile oko četiri milijuna izbjeglica. Ali ta tendencija se promijenila posljednjih mjeseci i sve ih se više upućuje prema Europi.

‘Izbjeglice žele njemački i švedski život’

Populistički čelnik, pobornik tvrde linije protiv izbjeglica predložio je plan od tri milijarde eura za te tri zemlje. “Ako je potrebno više novca, povisit ćemo pomoć, sve do prestanka priljeva imigranata”, dodao je Orban.

“Te izbjeglice ne odlaze iz ratnih područja, već iz logora u susjednim zemljama. Tamo su sigurni. Dakle ti ljudi ne bježe od opasnosti”, tvrdi Orban koji drži da izbjeglice ne dolaze u Europu jer žele sigurnost već zato što žele bolji život nego u logoru. “Žele njemački život, možda švedski”, zaključio je mađarski permijer.

Orban bi primio migrante u svoj dom, ali…

Na pitanje bi li on primio migrantsku obitelj u svoj dom Orban je odgovorio: “Da, ako migranti to ne bi shvatili kao ohrabrenje da dođu u Europu. To ne bi bilo poželjno u ovom trenutku”. Kazao je kako njegova žena i djeca već aktivno pomažu izbjeglicama.

Više od 170.000 migranata prešlo je do sada u Mađarsku iz Srbije ove godine. Mnogi nastoje izbjeći da budu registrirani u Mađarskoj strahujući kako bi zapeli tamo ili bili vraćeni u tu zemlju kasnije na svojem kretanju po Europi.