Nova mala pobjeda. Zbog Telegramovih tekstova stranački uhljebi u Slavoniji neće biti imenovani za suce porotnike

Zakon kaže da suci porotnici ne smiju biti stranački angažirani. Do naše istrage, to se masovno ignoriralo

Predsjednik Županijske skupštine Vukovarsko-srijemske, Dražen Milinković, uputio je 29. svibnja dopis svim jedinicama lokalne samoupravne, gradovima i općinama u toj županiji, kako je postupak predlaganja sudaca porotnika povučen iz procedure. Dogodilo se to samo nekoliko dana nakon Telegramova teksta o do sada malo poznatoj praksi stranačkog uhljebljivanja, imenovanjem sudaca porotnika osoba koje su članovi stranaka ili politički djeluju.

Takav slučaj dogodio se u Brodsko-posavskoj županiji gdje su od 36 sudaca porotnika tamošnjeg Županijskog suda, prema dokumentaciji koju ima Telegram, njih najmanje 15, članovi političkih stranaka, a neki su istodobno i gradski ili općinski vijećnici.

Zakon kaže da ne smiju biti stranački angažirani

Milinković je, obraćajući se svim gradonačelnicima i općinskim načelnicima u županiji, upozorio upravo na ono o čemu je pisao i Telegram: Zakon o sudovima jasno kaže da suci porotnici, koji kao članovi sudskih vijeća u općinskim i županijskim sudovima sudjeluju u sudskim procesima i donošenju presuda, ne smiju biti stranački angažirani.

”Pojedine jedinice lokalne samouprave u postupku predlaganja sudaca porotnika Općinskog suda u Vinkovcima nisu se pridržavale navedenih odredbi Zakona pri odabiru kandidata te je prijedlog povučen iz procedure”, stoji u dopisu predsjednika županijske skupštine Vukovarsko-srijemske. Dan prije toga, 28. svibnja, upravo je Milinković skinuo s dnevnog reda Županijske skupštine točku o izboru sudaca porotnika. Dogodilo se to, kao što je pisao Telegram, nakon što su dvojica oporbenih vijećnika, Zlatko Cegledi iz SDP-a i Duško Simić iz HNS-a, upozorili kako među predloženim osobama za suce porotnike ima i stranačkih ljudi.

Kaznena prijava protiv članova Gradskog vijeća

No, istoga dana, ono što je skinuto s dnevnog reda na sjednici Županijske skupštine Vukovarsko-srijemskoj, glatko je prošlo na Gradskom vijeću Vukovara, gdje su vijećnici, unatoč upozorenju oporbe, izglasali listu, mada su znali da krše zakon. Ondje se, kako smo pisali, čak mogao čuti i krajnje neobičan argument: s obzirom na to da funkcija sudaca porotnika, među ostalim, zahtijeva i društveni ugled, logično je da to budu članovi stranke, jer njih vijećnici najbolje poznaju.

Zbog takve odluke koordinator Živoga zida za Vukovarsko-srijemsku županiju i donedavni gradski vijećnik, Pavao Josić, podnio je Općinskom državnom odvjetništvu u Vukovaru kaznenu prijavu protiv članova Gradskog vijeća koji su glasovali za takvu, nezakonitu odluku.

Kako bi se izbjegle mogućnosti imenovanja stranački obojenih građana u sudska vijeća, Milinković je uz dopis o povlačenju iz procedure prijedloga o imenovanju sudaca porotnika, uz zahtjev za ponovljenim postupkom, poslao i obrazac izjave koju svaki sudac porotnik, ”pod kaznenom i materijalnim odgovornošću” mora potpisati i potvrditi kako nije član političke stranke, te da se ne bavi političkom djelatnošću”. To sada u izjavi jasno i piše, dok, primjerice, u izjavi koju su potpisivali suci porotnici u Brodsko-posavskoj županiji, to nije eksplicitno stajalo.

Zbrinjavanje trećeg stranačkog ešalona

Sve to, podsjećamo, dogodilo se neposredno nakon Telegramovog teksta objavljenog 24. svibnja. Kakve će sve posljedice imati široko rasprostranjenija praksa da se za suce porotnike namjerno postavljaju stranačke osobe, kako bi ih se uhljebilo i kako bi za svoj posao dobivali naknadu, vidjet će se ubrzo. Naime, kao što smo pisali, Brođanin Jerko Zovak, kojemu je u sudskom vijeću sjedilo dvoje sudaca porotnika, a oboje su bili članovi političkih stranaka, zatražio je od Županijskog suda u Slavonskom Brodu ponavljanje postupka, a od glavnog državnog odvjetnika Dražena Jelenića, zaštitu zakonitosti.

Kako njegov slučaj nije jedini i kako su i u drugim sudskim vijećima sjedili suci porotnici koji su istodobno bili i članovi političkih stranaka, to bi moglo dovesti do priličnog kaosa, s obzirom na moguće velik broj zahtjeva za ponavljanjem sudskih postupaka. Pitanje je, također, hoće li netko pokrenuti i postupak povrata isplaćenih naknada sucima porotnicima koji su na tu dužnost izabrani protivno Zakonu o sudovima.

Čini se da se nakon Telegramovih napisa prestaje s praksom uhljebljivanja stranačkih kadrova u sudska vijeća, iako se tu, s obzirom na visinu naknada koje se isplaćuju sucima porotnicima, radilo o zbrinjavanju trećeg stranačkog ešalona, mahom umirovljenika i osoba treće životne dobi.