Nova presuda poduzetniku kojem su policajci sve dojavljivali; sad je osuđen jer si je kupio jahtu na račun firme

Prema nepravomoćnoj presudi Vrlja mora na osam mjeseci u zatvor i vratiti 3 milijuna kuna državi

13.03.2018., Zagreb - Zupanijski sud. Miro Vrlja ulazi u zgradu suda.
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Poduzetnik Miro Vrlja danas je dobio novu kaznu – godinu i deset mjeseci zatvora i to zbog milijunske utaje poreza te izvlačenja novca iz vlastite tvrtke Tutus snaga. To je druga nepravomoćna presuda protiv čovjeka kojem su, kako se sumnja, korumpirani policajci preko posrednika javljali da ga se istražuje. Spregu poduzetnika, političara, mafije i pokvarenih policajaca USKOK još uvijek pokušava dokazati na sudu, a u međuvremenu su protiv Vrlje okončana već dva procesa.

Ovaj postupak pokrenut je nakon što je porezna inspekcija posumnjala da je muljao s novcem vlastite tvrtke. O prvoj presudi za nedjelo u kojem je ipak uhvaćen, iako je znao da ga se istražuje, Telegram je nedavno ekstenzivno pisao. Tada je nepravomoćno proglašen krivim za malverzacije s porezom koji nije platio nakon prodaje zemljišta uz autocestu Rijeka-Zagreb na kojem je građena benzinska postaja.

Uvjeravali da se na jahti pričalo o poslu

Sada je pak sud Vrlju nepravomoćno kaznio jer si je na račun Tutus snage još u ožujku 2008. kupio luksuznu jahtu vrijednu nešto više od 800 tisuća eura. Iako je na sudu tvrdio da će je iznajmljivati, Vrlja se zapravo jahtom osobno koristio. Ključni dokazi za to bili su podaci iz ACI marina u kojima je pristajao. Naime, tamo su bili registirani samo on kao vlasnik i njegovi prijatelji, a plovidba nije bila prijavljena kao poslovna. I u samom ugovoru o kupnji jahte bilo je jasno navedeno da se ne može koristiti u poslovne svrhe.

No, Vrljini poznanici pokušali su uvjeriti sud da su tijekom plovidbe doista vodili poslovne razgovore te da su druženja na jahti imala poslovni karakter. No, sud im nije povjerovao upravo zbog podataka iz marina u kojima su boravili. I vez koji je plaćen za jahtu bio je privatni.

Ključno svjedočenje Vrljine računovotkinje

Osim toga, ključno je bilo i svjedočenje Vrljine glavne računovotkinje koja ga je upozoravala da u financijskim knjigama Tutus snage ne može knjižiti korištenje jahte u poslovne svrhe, dok je u stvari njome privatno plovio.

“Dakle, ovaj sud je utvrdio da je Tutus snaga plaćala rate leasinga za jahtu kojom se direktor firme koristio u privatne svrhe. Na taj je način prekršio pravila o savjesnom vođenju tvrtke”, navela je obrazlažući presudu sutkinja Županijskog suda u Zagrebu Gordana Mihela-Grahovac. Tutus snagu ovim je manevrom oštetio za oko tri milijuna kuna.

Morat će duže u zatvor ako ne vrati novac

Uz to, od 2008. do 2010. godine Vrlja je navodno lažirajući rashode svoje tvrtke umanjivao obvezu plaćanja poreza na dobit, dok je napuhanim troškovima reprezentacije pravdao umanjivanje PDV-a, tvri se. Na taj je način oštetio državni proračun za 1,5 milijuna kuna.

Prema današnjoj presudi Vrlja će u zatvoru morati provesti osam mjeseci, dok mu je za preostalih 14 mjeseci izrečena uvjetna osuda s rokom kušnje od četiri godine. Vrlja se na ovu presudu može žaliti. Zanimljivo je da je sud odredio da će mu se uvjetni dio kazne opozvati ukoliko u roku od 15 dana od pravomoćnosti presude ne vrati tri milijuna kuna što ih je, kako je utvrđeno, nezakonito zaradio.