Nove američke optužnice protiv ruskih agenata Trumpa ne uzrujavaju, jedva čeka susret s Putinom

Sjedinjene Države u petak su optužile 12 ruskih agenata za uplitanje u izbore 2016.

FOTO: Profimedia, Alamy

Sastanak američkog i ruskog predsjednika Donalda Trumpa i Vladimira Putina održat će se kako je planirano, unatoč svježim optužnicama protiv Rusa zbog umješanosti u američke predsjedničke izbore, objavila je u subotu Bijela kuća. Dvojica čelnika sastat će se u ponedjeljak u finskom glavnom gradu Helsinkiju.

“Summit će se održati”, rekla je glasnogovornica Bijele kuće Sarah Sanders, prenose agencije. No, američki političari pozvali su na odgodu sastanka nakon što je SAD u petak optužio dvanaestoricu ruskih agenata za uplitanje u izbore 2016. Rusija je s druge strane objavila da se veseli summitu. “”Smatramo Trumpa našim partnerom s kojim možemo pregovarati”, rekao je novinarima savjetnik Kremlja Jurij Ušakov. “Bilateralni odnosi su u jako lošem stanju. Moramo ih popraviti”, dodao je.

Trump: ‘Namješteni lov na vještice’

Objava vijesti da su Rusi optuženi za hakiranje dužnosnika Demokratske stranke tijekom kampanje za predsjedničke izbore 2016. izazvao je verbalni rat između Washingtona i Moskve. Rusko ministarstvo vanjskih poslova kaže da su optužnice “dio urote” kako bi se “pokvarila atmosfera” uoči summita. Moskva kaže kako nema nikakvih dokaza koje ruske dužnosnike povezuju s hakiranjem ili s vojnim špijuniranjem.

No, zamjenik američkog državnog odvjetnika Rod Rosenstein tvrdi da je “cilj urotnika bio utjecaj na izbore”. Za optužnicu je zaslužan Robert Mueller, posebni savjetnik u istrazi o umiješanosti Rusije u izbore na kojima je pobijedio Donald Trump. Nekoliko sati prije nego je optužnica objavljena, Trump je Muellerovu istragu opisao kao “namješteni lov na vještice” kako bi se naštetilo američko-ruskim odnosima. Odnosi Moskve i Washingtona, na najnižoj razini od Hladnog rata, posebno su pogoršani zbog optužbi za rusko miješanje u predsjedničke izbore 2016,. kao i različitim gledanjima na rat u Siriji i Ukrajini.

Kontinuirani ruski napadi na američku demokraciju

U petak je američka savezna velika porota podigla optužnicu protiv dvanaest ruskih vojnih obavještajaca zbog hakiranja kompjutorske mreže predsjedničke kandidatkinje Hillary Clinton i Demokratske stranke. Čelnik demokrata u Senatu Chuck Schumer pozvao predsjednika Trumpa da otkaže summit, a šefica demokrata u Zastupničkom domu Nensi Pelosi zatražila je od Trumpa da dogovori s Putinom da prestanu “kontinuirani ruski napadi na našu demokraciju”.

Ušakov je naglasio da je “cilj susreta početi obnovu tog negativnog stanja bilateralnih odnosa, dogovoriti se o konkretnim mjerama da oni ozdrave i uspostaviti više-manje prihvatljivu razinu povjerenja”. “Voljeli bismo da ti pregovori pridonesu uspostavi ozračja koje bi omogućilo razgovore o nastavku kontakata, uključivo i međusobne posjete Moskvi i Washingtonu”, dodao je.

Opsežna istraga protiv Trumpovih suradnika

Paralelno s razgovorima Putina i Trumpa, sastat će se i šefovi diplomacija Sergej Lavrov i Mike Pompeo. Zasad nije predviđena nikakva zajednička izjava ali će dvojica predsjednika održati konferenciju za novinare. Muellera je u svibnju 2017. ministarstvo pravosuđa imenovalo da preuzme istragu, koju je prethodno vodio FBI, i utvrdi jesu li osobe u Trumpovoj kampanji bile u dosluhu s Rusijom i je li predsjednik protuzakonito pokušao osujetiti tu istragu.

Ranije su u Muellerovoj istrazi optužene tri tvrtke i 20 osoba, među kojima su četiri bivša suradnika Trumpa i Bijele kuće, kao i 13 državljana Rusije, a koji se sumnjiče da su sudjelovali “u skrivenoj, ali snažnoj kampanji na društvenim medijima kako bi se utjecalo na američko javno mnijenje na izborima 2016. godine”.