Novi češki predsjednik: 'Ukrajina bi trebala biti spremna i za najgore, pa i za teritorijalne ustupke'

Petr Pavel bi odluku o bilo kakvim ustupcima prepustio Kijevu

LYMAN, UKRAINE - FEBRUARY 20: Destruction is seen through a broken car window, amid Russia-Ukraine war in Lyman, Ukraine on February 20, 2023. Wolfgang Schwan / Anadolu Agency (Photo by Wolfgang Schwan / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Novoizabrani predsjednik Češke Republike Petr Pavel u velikom intervjuu ukrajinskoj televizijskoj postaji Suspilne poručio je da je drugima lako reći Ukrajincima da se bore do posljednje kapi krvi. “Lako je tako, ali to je vaša, a ne naša krv”, izjavio je između ostalog ovaj bivši general, snažne prozapadne orijentacije, nekad visokopozicioniran u NATO-u gdje je obavljao dužnost predsjednika Vojnog odbora, najvišeg vojnog organa te alijanse.

Rekao je da je ogromna većina zapadnih lidera prilično optimistična u pogledu ukrajinskih izgleda na ratištu protiv Rusije, ali je ipak upozorio da uvijek treba biti spreman razmatrati i crne, najgore scenarije koji uključuju i teritorijalne ustupke.

“Iznenadila me do neke mjere silina otpora koju su Ukrajinci pružili agresoru. Prvo da vam kažem, ja zapravo uopće nisam u primisli imao da bi Rusija mogla napasti jer sve analize su upućivale da joj to ne bi bilo u nacionalnom interesu. Dapače, to je najgora moguća odluka predsjednika Putina iz tog aspekta, ali očito je on drugačije mislio. Vjerojatno je očekivao da ukrajinska strana neće biti tako snažna i odlučna i da se Zapad neće ujediniti u svom odgovoru. Zasigurno je mislio da je ruska vojska najbolja i najbolje opremljena na svijetu”, kaže Pavel napominjući da mu je ruska odluka o napadu neshvatljiva.

Nadati se najboljem, spremati se za najgore

Pohvalio je srčanost ukrajinskih vojnika, otpor samog stanovništva kao i vodstvo predsjednika Volodimira Zelenskog za koje kaže da se pokazalo “impresivnim”. “Zaslužujete ogroman respekt, a vaša borba služi kao nadahnuće mnogima. U konačnici, iznova se pokazalo da se vrijedi žrtvovati za nešto u što vjerujemo. I to je promijenilo percepciju u više europskih država, uključujući i moju”, rekao je.

Na pitanje hoće li saveznici doista davati podršku Ukrajini “koliko god to bude trebalo”, kako se to često na Zapadu obećava, iako bi rat mogao potrajati dulje vrijeme, Pavel odgovara da se “moramo nadati najboljemu, ali da je još bolje biti spreman i za najgore”.

“To ne znači da bismo crnim scenarijima trebali davati prioritet, ali valja priznati da rat možda neće završiti ove godine, da se može pretvoriti u zamrznuti konflikt ili u neki drugačiji tip sukoba na različitim razinama. Valja biti spreman za to”, oprezno kaže Pavel pa dodaje da je ipak važno Ukrajini isporučivati sve nužno, pogotovo vojnu opremu, ali i financijsku pomoć kako bi se mogla nastaviti braniti i tu obranu pretvoriti u pobjedu.

Kada dobici na ratištu postanu preskupi

“Ali, iako moramo biti spremni podržavati Ukrajinu na duge staze, istovremeno moramo biti u stanju objasniti svojim građanima zašto to radimo”, pojasnio je češki predsjednik.

Osvrnuo se i na svoju tezu koju je iznio na nedavnoj sigurnosnoj konferenciji u Münchenu prema kojoj bi sami Ukrajinci trebali odabrati “format pobjede”, a da nitko sa strane nema pravo ohrabrivati ih na prihvaćanje “nerealnih scenarija”. Kazao je da je većina zapadnih lidera s kojima se susreo na konferenciji jako optimistična i to do mjere da zanemaruju mogućnost negativnih ishoda.

“Slažem se da ne treba gubiti nadu, ali puno je bolje promišljati i o mogućim lošijim ishodima. Zato sam rekao: ‘učinimo sve da Ukrajina pobijedi još ove godine, ali budimo spremni i na drugačije moguće rezultate’. Jedan od njih je i dulji rat. Među mogućim scenarijima je i onaj u kojem bi Ukrajina – a tu ne mislim samo na njezin narod, nego i na političko vodstvo – zaključila da bi dobici vraćanja cjelokupnog teritorija došli uz preveliku cijenu, recimo, u ljudskim životima”, tumači Pavel pa se odmah ograđuje.

Stvarnost bude drugačija od naših želja

“Nisam za to da potaknemo Ukrajinu na ustupke. Samo Ukrajina sama može donijeti takvu odluku jer tamo ne umiru naši ljudi, ne uništavaju naše gradove. Lako je reći da morate slijediti princip ‘do posljednje kapi krvi’. To zvuči dobro, ali to nije moja krv, nego vaša. I zato govorim, takvu odluku prepuštam vama. S druge strane, nipošto ne bismo trebali Ukrajinu poticati da daje ustupke dok god postoje realne šanse za pobjedu. I stoga kažem: podržimo Ukrajinu svim sredstvima, ali budimo realni i dajmo samim Ukrajincima da donesu odluku o uvjetima pod kojima su spremni početi pregovarati”, rekao je Pavel.

Kratko je prokomentirao i mirovni plan predsjednika Zelenskog, koji u osnovi predviđa povratak svih okupiranih teritorija, uključujući i Krim, potpuno rusko povlačenje i plaćanje punih ratnih reparacija.

“Predsjednik Zelenski nema drugog izbora. Možete li zamisliti nekog lidera države na koju se vrši agresija koji bi rekao: ‘u redu, idemo prihvatiti gubitak teritorija’? Prirodno je da si je predsjednik Zelenski za cilj postavio oslobađanje cjelokupnog teritorija. To je potpuno normalno. Ali, naravno, u trenutku kada se stvarnost pokaže drugačijom od one koju bismo željeli, u tom trenutku može doći do određenih prilagodbi. Ali, to je na Ukrajincima i vašem lideru da odluče, ne na nama”, zaključio je Petr Pavel.