Novi dan u Saboru, novi cirkus. Sad su se svađali Jandroković i Mostovci, pljuštale su i uvrede

Do rasta napetosti došlo je tijekom rasprave o rastu minimalne plaće u Saboru

FOTO: Screenshot Sabor/YouTube

Državni tajnik u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava Ivan Vidiš pohvalio se u četvrtak u Saboru rastom minimalne plaće u mandatu ove Vlade, ocijenivši novo povećanje od 350 kuna još jednim velikim iskorakom koje spada u drugo najveće povećanje minimalne plaće u EU.

“Kad bismo gledali prošlu godinu, ovo bi bilo drugo najveće povećanje minimalne plaće u EU poslije Latvije, samo šest država članica je imalo rast od iznad pet posto. Mislim da to puno govori o tome koliki je ovo iskorak”, istaknuo je Vidiš u saborskoj raspravi o konačnom tekstu izmjena Zakona o minimalnoj plaći.

Odgovarajući da kritike oporbe da minimalna plaća nije dostatna za dostojanstven život, Vidiš je rekao da ne postoje laka rješenja te da se ne može povećati minimalna plaća bez da se vodi računa o kretanjima na tržištu rada i ukupnom gospodarstvu.

Posvađala se oporba i Jandroković

“Ovo povećanje je zaista veliko i rekordno utemeljeno na održivim politikama i na onome što se događa u našem gospodarstvu”, kazao je Vidiš. Napomenuo je da je od 2016. minimalna plaća ukupno povećana za 1254 kune, na 3400 kuna u neto iznosu, odnosno za 50,24 posto, a Uredbom Vlade visini minimalne plaće za 2022. bit će povećana na 4.687 kuna i 50 lipa bruto, odnosno na 3750 kuna u neto iznosu.

Rasprava o zakonskim izmjenama posvađala je oporbu i predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića te su pale i teške riječi i uvrede. Jandroković je dijelio više opomena oduzimao riječi, a podignuo i glas, pa su mu Mostovi zastupnici spočitnuli da preoštro reagira, a uz opomene zasmetalo ih je i što je Jandroković ustvrdio da je njihov kolega Zvonimir Troskot povrijedio Poslovnik kada je replicirao državnom tajniku Vidišu.

Ante Kujundžić iz Mosta je ocijenio da Jandroković sramotno vodi sjednicu, kazavši da “Troskotov izbor nije rektalni alpinizam za razliku od vas”, na što je Jandroković ‘Mostovcima’ dodijelio epitet “kukavice”. “‘Ispod si svake razine. Vidite to su kukavice, dođu vulgarno izvrijeđaju i onda pobjegnu”, kazao Jandroković i dodao da se ne želi spuštati na razinu primitivaca.

‘Što si vi zamišljate tko ste vi?’

Siniši Hajdašu Dončiću, koji je također dignuo povredu Poslovnika i upozorio predsjednika Sabora da se zastupnicima ne obraća s ‘ti’, Jandroković je pak poručio da zato i imaju probleme te im se stranka raspada.

Oporba mu je počela dobacivati da ne smije tako govoriti, a Jandroković je uzvratio: “Kako mislite da ne mogu? Može čovjek doći i izvrijeđati me kao nikoga od vas ovdje zato što se držim Poslovnika i ja da onda šutim? Gdje to ima? Što si vi zamišljate, tko ste vi?”

Katarina Peović iz Radničke Fronte prosvjedovala je lupanjem po klupi, a potom i državnom tajniku poklonila majicu s likovima iz stripa Alan Ford s natpisom “Mi ništa ne obećavamo i to ispunjavamo, stranka Istina”. I ona je zbog neopravdanog pozivanja na povredu Poslovnika zaradila opomenu, a potom i oduzimanje riječi, zbog čega je najavila da će zatražiti očitovanje Odbora za Ustav i Poslovnik.

‘Hrvatima treba Aladinova svjetiljka’

Oporba je u raspravi ponavljala da je povećanje minimalne plaće dobrodošlo, ali i da je inflacija to povećanje već pojela. Bivši SDP-ovac Davor Bernardić rekao je da povećanje plaće u Hrvatskoj ne može pokriti rast troškova života, rast cijena hrane, režija. “Pogledajte kako žive naši umirovljenici, od kojih preko pola živi a mirovinama koje su manje od 2400 kuna, oni na blagajni u dućanu vade kovanice”, naglasio je.

Nikola Grmoja je rekao da minimalna potrošačka košarica iznosi 7800 kuna te da povećanje minimalne plaće na 3750 kuna neće izvući iz siromaštva 51.000 ljudi koji primaju minimalac. Njegov kolega Marin Miletić je poručio: “Hrvatskom narodu treba Aladin i ona čarobna svjetiljka i to svaki mjesec da imaju što jesti, za prijevoz i nešto odjenuti.”

Zakonskim izmjenama propisuje se, inače, obvezno ugovaranje minimalne plaće u bruto iznosu, propisuju kazne za poslodavce koji se o to ogriješe ili isplaćuju radniku primanja niža od minimalne plaće.