Novi Crobarometar: HDZ-u rejting narastao na skoro 31 posto, a Milanoviću skočio na 45. SDP se oporavlja

Građani kao najveće probleme smatraju inflaciju i korupciju u državnom vrhu

05.08.2022., Knin - Sredisnja svecanost obiljezavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 27. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja. Zoran Milanovic, Andrej Plenkovic Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Prema novom mjesečnom istraživanju Crobarometar Dnevnika Nove TV, HDZ je i dalje neokrznut događanjima i aferama te ostaje uvjerljivo vodeća stranka s podrškom od 30,9 posto ispitanika. To je rast od 0,5 postotnih poena u odnosu na travanj kada su imali 30,4 posto.

Drugi je SDP kojemu je podrška narasla s 12,4 posto potpore u ožujku na 13,6 (u veljači su bili na 12,2, a u siječnju 11,6). Slijedi Možemo! s 8,8 posto, u odnosu na ožujak kada su imali 7,2 posto (u veljači su imali 8,6 posto). Most je ovaj mjesec ostvario 8,7 posto podrške što je rast od o,3 posto u odnosu na ožujak. Prag prelazi još i Domovinski pokret s 6,0 posto što je pad u odnosu na 6,4 posto podrške koje su imali prošli mjesec (u veljači su imali 5,7 posto).

Pad broja neodlučnih glasača

Stranke koje ne prelaze izborni prag, a imaju više od 1 posto podrške su IDS, Centar, Blok umirovljenici zajedno, HNS i HSU. Svi ostali, među kojima i parlamentarne stranke poput Socijaldemokrata, HSLS-a ili Suverenista, imaju manje od 1 posto potpore.

Pritom, nakon četiri mjeseca rasta, pao je broj broj neodlučnih birača. U ožujku ih je bilo 19,2 posto, a sada, u travnju, 17 posto ispitanika ne bi, da sada izlaze na izbore, znalo kome dati glas.

A koliko bi ljudi uopće izašlo na izbore da se oni održavaju na današnji dan? Na birališta bi sigurno ili vrlo vjerojatno izašlo 68 posto ispitanika, izbore bi sigurno ili vjerojatno bojkotiralo njih 27 posto, dok stava o tome nema pet posto ispitanih.

Najnegativniji i najpozitivniji političar

Na ljestvici političara prema kojima ispitanici imaju pozitivan dojam i dalje je vodeći Zoran Milanović (45 posto, što je skok od 3 postotna poena u odnosu na ožujak). Na drugom je mjestu ovog mjeseca zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević 43 posto (32 posto u ožujku), slijedi Božo Petrov s 41 posto (37 posto u ožujku), četvrti je Ivan Penava s 39 posto (38 posto u ožujku) te peti premijer Andrej Plenković s 37 posto dok je u ožujku imao 33 posto.

Najnegativniji dojam ostavljaju Milorad Pupovac s 72 posto (u ožujku 77 posto), slijede Gordan Jandroković s 56 posto (u ožujku 57 posto) i Zlatko Hasanbegović s 56 posto (u ožujku 57 posto) na drugom mjestu, a treće mjesto u top petorci najnegativnijih dijele premijer Andrej Plenković (u ožujku je imao 58 posto) i Hrvoje Zekanović (u ožujku je imao 57 posto) obojica su ovaj mjesec imala 54 posto.

Kada bi se gledao omjer negativnog i pozitivnog dojma, najbolje prolazi Tomislav Tomašević, drugo mjesto dijele Božo Petrov i Ivica Puljak, na četvrtom je Ivan Penava, a na petom predsjednik Milanović.

Raste podrška i Milanoviću i Vladi

Kada je u pitanju podrška Vladi, nakon pada koji je trajao tri mjeseca, u travnju raste broj ispitanika koji podržavaju poteze koje povlači Vlada, broj je porastao s 28 na 30 posto. Dok se postotak onih koji ne podržavaju smanjio sa 65 na 61 posto.

Milanoviću je padala podrška četiri mjeseca zaredom. No, uspio je okrenuti trend pa tako 53 posto ispitanika ne podržava njegov rad, što je pad od tri posto u odnosu na ožujak, dok je broj onih koji ga podržavaju narastao s 36 na 38 posto.

Životni standard u fokusu je ljudima, a ispitanike posebno brinu egzistencija, troškovi života, inflacija i visoke cijene. Na drugo se mjesto probila tema koja je u prethodnim mjesecima bila za stupanj ili dva na nižoj razini, a to je korupcija u samom državnom vrhu.


Istraživanje je provela agencija IPSOS od 1. do 21. travnja na 982 punoljetnih građana metodom osobnog razgovora. Maksimalna pogreška uzorka iznosi +/- 3,3 posto, a za rejtinge stranaka +/- 3,6 posto.