Novi detalji afere: obitelj čovjeka koji je dobio bubreg davala novac siromašnom pekaru s Kosova

'Kosovar je darovao bubreg, jer je osjećao obvezu prema obitelji primatelja organa koja mu je pomagala materijalno i na druge načine', zaključila je inspekcija

25.06.2020., Zagreb - Ante Corusic, Zeljko Reiner i Maja Grba Bujevic odrzali su konferenciju za medije na temu „Zdravstvena sigurnost“ . rPhoto: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Dvije transplantacije bubrega iz 2019. u KBC-u Zagreb pobudile su ozbiljne sumnje da je u najvećoj zagrebačkoj bolnici došlo do trgovine organima te Županijsko državno odvjetništvo provodi izvide kako bi to utvrdilo.

Naime, dvojici hrvatskih građana transplantirani su organi donora lošeg imovinskog stanja s kojima nisu obiteljski povezani. Jedan je vozač iz Srbije, a drugi pekar s Kosova, otac šestero djece intelektualnih sposobnosti na granici prosjeka koji ne zna hrvatski.

U nalazu inspekcije Ministarstva zdravstva, koja je utvrdila propuste na Rebru te svu dokumentaciju proslijedila DORH-u, stoji kako je državljanin Kosova svoj bubreg darovao, jer je osjećao obvezu prema obitelji primatelja organa koja mu je “materijalno i na druge načine pomagala tijekom života”, neslužbeno doznaje Jutarnji list.

Etičko povjerenstvo Rebra odobrilo

Zaključak o motivu državljanina Kosova donijela je psihijatrica KBC-a Zagreb, Vesna Medved, psihijatrijskom prosudbom darivatelja, stoji u nalazu inspekcije.

Iz KBC-a Zagreb nisu odgovorili na upite Jutarnjeg zašto, unatoč takvoj procjeni, smatraju da je bilo etički izvršiti tranplantaciju organa. Naime, prema nalazu inspekcije etičko povjerenstvo bolnice je zaključio da “nema zapreke za transplantaciju bubrega”.

Prije nego što je Rebro izvršilo ove transplantacije, jednu od njih je druga zagrebačka bolnica, KB Merkur, odbila napraviti, a iako je ministarstvo o tome obavijestilo KBC Zagreb, oni su postupak odradili.

Beroš: ‘Nepravilnosti nisu značajne’

Cijelu priču, koja se pokrenula nakon što je novinarka Une TV Nataša Škaričić ovih dana otkrila sporne slučajeve i objavila dokumente, jučer je komentirao i ministar Vili Beroš. Nakon što je kazao kako je “strašno ako se to zaista dogodilo” ustvrdio je kako trenutno “ne postoji sumnja na trgovinu organima” nego da se sumnja na “nepravilnosti u nekom procesu”.

Ministar zdravstva tvrdi da te nepravilnosti “nisu značajne”. Nije htio detaljnije komentirati slučaj, jer je u tijeku istraga, a na pitanje kako je moguće da je Merkur odbio izvršiti transplantaciju, a da ju je Rebro napravilo, odgovorio je:

“Proces uključuje niz postupanja, psihosocijalne provjere, ovjere kod javnog bilježnika i tako dolje. Upravo to da je transplantacija odbijena na jednoj instituciji, a u drugoj prihvaćena, je dovela do inspekcije. Treba utvrditi nepravilnosti, u tijeku su radnje koje ne mogu komentirati.” Rekao je i da nitko od liječnika nije sankcioniran.