Novi detalji mega akcije Europskog tužiteljstva: bandama zaplijenili skupe nekretnine, luksuzne aute, milijune u kešu...

Oduzeta je imovina vrijedna 67 milijuna kuna, a 24 osobe za sada su uhićene

FOTO: EPPO

Europsko tužiteljstvo (EPPO) objavilo je nove detalje o velikoj operaciji Admiral. U njoj je prije nekoliko dana razotkriven lanac poreznih prijevara težak oko 2,2 milijarde eura.

Kako smo već javljali, sve je krenulo iz Portugala gdje je sjedište imala tvrtka za prodaju elektroničke opreme, a zatim je utvrđeno da se kroz lanac 9000 tvrtki diljem Europe, te oko 600 privatnih osoba, lažiraju porezne obveze i oštećuju proračuni zemalja članica. Među zemljama oštećenima ovim kriminalnim lancem je i Hrvatska, no EPPO u ovom trenutku ne otkriva o kojem se iznosu štete točno radi.

Koliko je do sada uhićenih?

Danas je potvrđeno da su do sada u operaciji Admiral uhićene 24 osobe i to u Portugalu, Italiji i Francuskoj. Policija je pretražila ukupno 312 domova. Zbog sumnje da se na njima nalazi ilegalna zarada blokirano je 529 bankovnih računa, a golema imovina je zamrznuta: dionice 21 osobe, 81 nekretnina, 31 luksuzno vozilo, više od 2,5 milijuna eura gotovine, 104 vrijedna sata, AirPodovi vrijedni oko dva milijuna eura, jedan kalašnjikov… Sve to, navodi EPPO, vrijedno je oko 67 milijuna eura.

“Pronašli smo i brojne dokumente i elektroničke uređaje na kojima se nalaze dokazi. U ovom trenutku sve to analiziramo, te se istraga kriminalne grupe koja stoji iza ove prijevare nastavlja. Poduzete su sve mjere kako bi se nadoknadila prouzročena šteta”, navode iz EPPO-a.

Kako je izgledao lanac prijevara?

Lanac prijevara išao je od tvrtki koje su izgledale kao sasvim uredni dobavljači elektroničke opreme do onih koje su tražile povrat poreza, iako su opremu dalje preprodavale putem interneta, da bi novac od prodaje na kraju završavao u off-shore oazama. Većina upletenih tvrtki nakon toga bi jednostavno nestajala. Na ovaj su se lanac nastavljali oni koji su prali ilegalno zarađeni novac.

Iz EPPO-a poručuju kako su u pitanju iznimno organizirane kriminalne skupine od kojih je svaka imala specifičnu ulogu u lancu prijevara. Radili su u više zemalja, te imali gotovo industrijsku logiku kojom su godinama uspijevali ostati neotkriveni. Inače, EPPO i Europol procjenjuju da se na ovoj vrsti tzv. kružnih prijevara u EU gubi oko 50 milijardi eura godišnje.