Novi detalji oko uhićenja u Istri: savjetnica u gradskom uredu godinama legalizirala kuće koje ne postoje

USKOK i policija oglasili su se o detaljima akcije Dorina

28.06.2022., Majmajola - Jedna od nekretnina gdje je u tijeku akcija USKOK-a i pretres vezan uz zlouporabu sluzbenog polozaja i ovlasti ili poticanja na slouporabu sluzbenog polozaja. USKOK privodi Damira Janka, bivseg procelnika u opcini Vodnjan  Photo: Srecko Niketic/PIXSELL
FOTO: Srecko Niketic/PIXSELL

USKOK je otvorio istragu protiv osumnjičenih u najnovijoj nekretninskoj aferi iz Istre. Riječ je o ukupno 26 koje se tereti za zlouporabe tijekom legalizacije nekretnina. Kako smo jučer javljali, uhićenja su započela oko šest sati ujutro, a do kasno navečer osumnjičeni su ispitivani u riječkom sjedištu USKOK-a. Prema sumnjama istražitelja ova grupa u kojoj su bili pročelnici iz Vodnjana, ljudi iz ureda državne uprave u Istri, arhitekti, inženjeri i drugi poduzetnici počela je s ovim muljažama još 2014. godine.

U rješenju o provođenju istrage navedeno je da je Dora Komparić, koja je bila savjetnica za prostorno planiranje i gradnju pri Upravnom odjelu za komunalni sustav, prostorno uređenje i imovinske poslove Grada Vodnjana pogodovala vlasnicima nekretnina. Omogućila im je da vrijednost svojih nekretnina povećaju za milijune kuna.

Nezakonita rješenja o legalizaciji

Sasvim konkretno, sumnja se da je tijekom rješavanja zahtjeva za legalizaciju bespravno izgrađenih zgrada u općinama Vodnjan i Peroj na molbe vlasnika nekretnina donosila rješenja o izvedenom stanju koja nisu bila u skladu sa Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama. Tako je legalizirala nezakonito izgrađene zgrade ili zgrade koje su tek trebale biti izgrađene.

USKOK tvrdi da je pri tome bila svjesna da se radi o zgradama koje uopće ne mogu biti legalizirane prema Zakonu budući da su bile izgrađene nakon 21. lipnja 2011. godine. Naime, taj je datum bio rok na koji se odnosio Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, a sve kasnije izgrađeno nije njime bilo obuhvaćeno.

Unatoč tome, istražitelji navode da je savjetnica Komparića sve do 2019. legalizirala i zgrada koje uopće nisu bile izgrađene ili pak nisu u udovoljavale ostalim uvjetima propisanim tim zakonom o legalizaciji.

Spriječena rušenja ilegalnih kuća

Osim što je brojnim vlasnicima nekretnina omogućila sumnjivu gradnju, Dori Komparić na teret se stavlja i da je u pojedinim slučajevima onemogućila donošenje ili provedbu rješenja za uklanjanje ilegalnog objekta.

Na taj su način vlasnici nekretnina ostvarivali značaju korist – vrijednost njihovih nekretnina se povećala. To povećanje očituje se u razlici vrijednosti zemljišta bez izgrađenog objekta i s izgrađenim objektom.

Milijunska korist vlasnicima kuća

Bivša savjetnica osumnjičena je da je donijela rješenja o izvedenom stanju u najmanje 16 upravnih predmeta u kojima su zaprimljeni zahtjevi za legalizaciju bespravno izgrađenih zgrada. U nekim slučajevima koristila je krivotvorene dokumente koji su bili priloženi uz zahtjev, jer je na taj način lažno prikazivala stanje na terenu. Koristila je ponekad i usluge ovlaštenog inženjera geodezije, kao i ovlaštenih arhitekata i inženjera građevine koji su također uhićeni u akciji Dorina.

U ovom trenutku sumnja se da je vlasnicima nekretnina pribavljena je materijalna korist od najmanje 4.513.755,39 kuna.

Pomagali su joj i kolege iz uprave

Zajedno s Dorom Komparić za još dvije sumnjive legalizacije provedene između 2015. i 2017. osumnjičen je i Damir Janko, koji je bio pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav, prostorno uređenje i imovinske poslove Grada Vodnjana. Legalizirali su dvije nekretnine u općini Peroj iako za to uopće nije bilo uvjeta prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama jer su izgrađene nakon 21. lipnja 2011. ili uopće nisu izgrađene. Kao podlogu za odlučivanje također su koristili nevjerodostojne isprave ili su ih sami izrađivali, navodi se u rješenju o otvaranju istrage.

Ovim vlasnicima nekretnina pribavljena je korist od najmanje 297.655,36 kuna.

Tko je sve osumnjičen u ovoj aferi?

“USKOK je sucu istrage Županijskog suda u Rijeci predložio određivanje istražnog zatvora protiv dvoje okrivljenika”, potvrđeno je.

Iz Policijske uprave istarske otkrili su da je u ovom složenom kriminalističkom istraživanja sudjelovalo više od 60 policijskih službenika, a pretrage su obavljene na području Pule, Vodnjana, Peroja i Delnica. Među osumnjičenima je 15 državljana Hrvatske, 10 državljana Slovenije i jedan državljanin Srbije, koji ima stalni boravak u Hrvatskoj. Sve ih se tereti za zlouporabe položaja i ovlasti, poticanje i pomaganje u zlouporabama, te krivotvorenje službene ili poslovne isprave.