Detalji s ročišta: Hrvatske posvojitelje spasio novi odvjetnik, na unakrsnom ispitivanju pokopao svjedokinju optužbe

Angažiranje profesionalca umjesto odvjetnika po službenoj dužnosti mogao bi biti ključan potez

12.01.2023., Ndola, Zambija - Nastavak sudjenja Hrvatima koji su uhiceni zbog sumnje na trgovinu ljudima. Cetiri para hrvatskog podrijetla krenuli su posvojiti djecu u DR Kongo prije mjesec dana, ali ih je uhitila policija pod sumnjom da su papiri falsificirani. Osumnjiceni danas pred sudom u Zambiji traze da ih se pusti uz jamcevinu i omoguci obrana sa slobode.  Photo: Stringer/PIXSELL
FOTO: Stringer/PIXSELL

Četiri hrvatska para posvojitelja djece iz DR Konga, koji u Zambiji čekaju da im se ispune uvjeti za puštanje iz pritvora, spasio je novi odvjetnik koji je unakrsnim ispitivanjem glavne svjedokinje izbio važan adut tužiteljstva, piše u subotu Jutarnji list. Podsjećamo, Telegram je prvi objavio da su uhićeni hrvatski državljani uoči ključnog ročišta angažirali novog odvjetnika.

Na zadnjem održanom ročištu u četvrtak sudac je odobrio da ih se pusti na slobodu uz jamčevinu od 1000 dolara po osobi, ali i uvjete koji nisu poznati u našem pravosudnom sustavu pa tako za svakoga od osam hrvatskih državljana moraju jamčiti po dvije osobe iz Zambije. Moraju i regulirati boravište u Zambiji, položiti svoje putne isprave te se redovito javljati policiji, odnosno moraju u Zambiji čekati suđenje.

Još se ne zna tko će jamčiti za Hrvate

Prema informacijama kojima raspolaže Jutarnji list, profil 16 Zambijaca koji moraju jamčiti za Hrvate nije definiran, jedini je uvjet da su njihovi državljani. U tome će im pomoći konzul iz Pretorije koji ima svoje kontakte, ali i novi odvjetnik kojeg su angažirali.

Naime, ono što je novo u slučaju jest da su četiri hrvatska para, koja su u zatvoru još od 7. prosinca prošle godine, zajednički angažirala profesionalnog odvjetnika koji se u četvrtak prvi put pojavio na ročištu.

Imigracijska službenica se nije snašla na sudu

Odvjetnika su izabrali s liste koju im je dalo naše Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, preko konzularne službe u Pretoriji, koja pokriva i Zambiju. Pomogle su im i države članice EU koje imaju predstavništva u Zambiji, preko delegacije EU, a koje imaju više iskustva u sličnim situacijama u kojima su bili njihovi državljani.

Čini se da je taj potez bio ključan za Hrvate, jer je, kako se može čuti, taj profesionalni, a ne odvjetnik po službenoj dužnosti kojeg plaća uhićena osmorka, unakrsno ispitivao djelatnicu imigracijske službe Mercy Phiri koja je prva i zaustavila naše državljane u zračnoj luci u Ndoli. To je ispitivanje, kako se može čuti od naših predstavnika, išlo u korist hrvatskim posvojiteljima, odnosno imigracijska službenica nije se baš dobro snašla, piše novinar Jutarnjeg lista Goran Penić.