Novi hit iz Vukovara: Šef gradske firme tužio vijećnika da mu je 'poremetio apetit’. Izgubio je, a trošak suda plaća firma

Doznajemo za sudski spor zbog klevete na Općinskom sudu u Vukovaru

Telegram je u posjedu presude koja otkriva zanimljive detalje spora u kojem je direktor vukovarske javne tvrtke Tehnostan tužio oporbenog vijećnika da mu je klevetama prouzročio duševne boli te naštetio privatnom životu i odnosima sa vlastitom suprugom.

Direktor Tehnostana, Kristijan Lovrenščak, podnio je u svoje, i u ime javne firme kojoj je na čelu, tužbu protiv vukovarskog gradskog vijećnika Pavla Josića zbog njegovog istupa iz studenoga 2018. kada je, tijekom rasprave na gradskom vijeću o poslovanju Tehnostana, izjavio da je “poslovanje te tvrtke mafijašenje, reketarenje i fašistička metoda naplate kojima se ljude stavlja u dužničko ropstvo i guli vukovarska sirotinja”.

“Tehnostan planira povisiti cijenu grijanja iduće godine za vrtoglavih 340 posto”, rekao je Josić za gradsku tvrtku zaduženu, među ostalim, i za distribuciju toplinske energije. Za samog Lovrenščaka je, pak, ustvrdio da “reketari građane”, “da je posao dobio preko veze zato što je u HDZ-u” te “da se ponosno šepuri kao samozvani stručnjak u svojoj branši”. Direktora Tehnostana to je toliko uvrijedilo da je u svoje i ime tvrtke tužio Josića i tražio da im plati po 10 tisuća kuna odštete.

Lovrenščak: ‘Josić me godinama vrijeđa’

“Josić mene i tvrtku već godinama vrijeđa. Isprva nisam na to reagirao, no kada se jedna djelatnica rasplakala jer je Josić na Facebooku napisao “Tehnostan i 40 razbojnika” bila je to kap koja je prelila čašu. Ja nisam član niti jedne stranke, a strojarstvo sam magistrirao kao jedan od 10 posto najboljih studenata. Imam već i 20 godina iskustva”, opisao je gospodin Lovrenščak razloge podnošenja tužbe. Nije doduše spomenuo podatak koji je javno poznat u Vukovaru, a to je da je zet bivše HDZ-ove gradonačelnice Vukovara Zdenke Buljan.

Kako bi pak dokazao koliko ga je uznemirio Josićev istup angažirao je i vještakinju psihijatrijske struke, Danijelu Matanović. Ona je izjavila da je direktor gradske tvrtke doista trpio duševne boli zbog Josićevih riječi. Unatoč tome nije potražio pomoć liječnika.

Koliko je direktor patio zbog uvreda

“Oko tri tjedna bilo mu je narušeno funkcioniranje. Na poslovnom planu to se odrazilo u vidu neodržavanja redovnih sastanaka u firmi, nemogućnost raspravljanja ili rješavanja problema na poslu, propuštanja nekih rokova za plaćanja i izbjegavanja službenih putovanja”, navela je.

Dodala je kako je Lovrenščak imao štete i u privatnom životu. Izolirao se, rekla je, od prijatelja i poznanika jer su ga uznemiravala pitanja o Josićevim optužbama. Izbjegavao je i aktivnosti koje je inače redovito radio, poremetio mu se apetit, raspored obroka i dinamika spavanja. Vještakinja tvrdi da je direktor Tehnostana imao i problema u bračnim odnosima, jer se češće prepirao sa suprugom obzirom da je bio osjetljiviji i napetiji. Sve to trajalo je prema riječima vještakinje oko tri tjedna.

Direktor je očekivao pohvale za rad

Kada ju je Josićeva odvjetnica pitala može li prosječan menadžer s 15 godina staža doživjeti riječi jednog političara kao uvredu s tolikim intenzitetom boli, vještakinja je kazala da je Lovrenščak ostao zatečen jer je očekivao pohvale za svoj rad. Dodala je kako je zbog svega trpila i njegova obitelj.

Međutim, sud u ovaj vještački nalaz nije povjerovao. Primijetio je da je sastavljen samo na osnovu Lovrenščakovih riječi. Kada nije uvjerio sud koliko ga je Josićev istup pogodio odbijena mu je cijela tužba.

Evo što je na kraju zaključio sud

Sud je zaključio da se firma Tehnostan uopće nije mogla uvrijediti te ističe kako su Josićeve riječe eventualno mogle pogoditi njezine zaposlenike. “Kristijan Lovrenščak je kao direktor Tehnostana tijekom rasprave o poslovanju te javne tvrtke na sjednici gradskog vijeća Vukovara morao biti spreman i na negativne kritike”, navodi se u nepravomoćnoj presudi.

Tijekom postupka proveden je i tzv. test nužnosti u demokratskom društvu – je li važnije zaštititi slobodu govora ili pak nečiji ugled i čast? U ovom slučaju sud je stao na stranu slobode govora. Ocijenio je kako je Josić iznio svoj vrijednosni sud o poslovanju Tehnostana i njegovog direktora. Zbog toga je tužba odbačena, a Tehnostan i Lovrenščak moraju Josiću nadoknaditi sudske troškove.

Općinski sud u Vukovaru tužbu je odbio, pa sada Tehnostan i Lovrenščak moraju platiti 7.500 kuna sudskih troškova oporbenom političaru. Presuda još nije pravomoćna.