Serijski pljačkaš koji je pokušao ubiti policajce dobio blagu kaznu zatvora jer se - pokajao

Visoki kazneni sud potvrdio je presudu Županijskog suda u Zadru

FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Pljačkašu koji je bježeći pokušao ubiti dvojicu policajaca Visoki kazneni sud RH potvrdio je kaznu od četiri godine zatvora. Iako se radilo o pokušajima teških ubojstava, odnosno hicima ispaljenima prema dvojici policajaca koji su ga pokušali uhvatiti, ovaj 29-godišnjak dobio je blagu kaznu. Za svako kazneno djelo dosuđeno mu je tri godine, a kao jedinstvenu kaznu dobio je četiri godine zatvora.

Radi se o Gjonu Radiju, koji je, prema pravomoćnoj presudi, još početkom veljače 2014. sa svojim bratom Čunijem, te dvojicom pomagača, krenuo u razbojničke pohode. Utvrđeno je da su počinili devet razbojništva u trgovinama u Zadru i okolici. Bježeći pred policijskom potjerom Gjon je, nakon jedne pljačke, zapucao prema policajcima, no nije ih pogodio.

Visoke kazne na prvom suđenju

Nakon prvog suđenja na Županijskom sudu u Zadru Gjon Radi bio je kažnjen s 12 godina zatvora. Od početka je uvjeravao sudsko vijeće da je samo htio zaustaviti policajce koji su nakon jednog razbojništva trčali za njim. Nije ih, tvrdio je, namjeravao ubiti. Čuni Radi dobio je tada četiri godine i osam mjeseci zatvora. Treći razbojnik kažnjen je maloljetničkim zatvorom, dok je četvrti oslobođen.

Na tu presudu Radi i ostali ulažu žalbe koje Vrhovni sud RH prihvaća i vraća slučaj na ponovno suđenje. U drugom procesu kažnjeni su bitno blaže. Gjon Radi dobiva četiri godine zatvora, a njegov brat Čuni nakon drugog suđenja osuđen je na dvije godine i osam mjeseci. Utvrđeno je da je u svim razbojništvima sudjelovao kao vozač, odnosno pomagač u oružanim pljačkama.

Žalbe im nisu prihvaćene

Visoki kazneni sud RH obrazlažući pravomoćnu presudu naveo je da nije mogao prihvatiti argumentaciju iz žalbe Gjona Čunija: tvrdio je da se nije radilo o pokušajima ubojstva, već eventualno o dovođenju u opasnost života i imovine. Dakle, u pitanju je bitno blaže kazneno djelo, no ni za pokušaj ubojstva policajaca Gjon Čuni u konačnici nije strogo kažnjen.

Olakotna okolnost bila je činjenica da je priznao krivnju za pucnjavu, te izrazio kajanje. Osim toga, tada je imao tek 21 godinu, a i ranije nije bio osuđivan. Osim toga policajci u potjeri nisu ranjeni, već im je razbojnik samo ugrozio živote. Zato je sud na kraju zaključio da ga se može kazniti blaže.

“Visoki kazneni sud smatra da su utvrđene kazne odgovarajuće svim utvrđenim okolnostima, te težini počinjenih djela i ličnosti optuženika. Tim će se kaznama na odgovarajući način izraziti društvena osuda zbog počinjenog kaznenog djela, utjecati na počinitelje da ubuduće ne čine kaznena djela, te utjecati na sve ostale da ne čine kaznena djela kao i na svijest građana o pogibeljnosti kaznenih djela i pravednosti kažnjavanja njihovih počinitelja.