Novi istup Milorada Pupovca: 'Došlo je do usporavanja u procesu traženja nestalih'

Na prostoru bivše Jugoslavije, kako navodi, još se uvijek traži 9969 nestalih osoba

U povodu Međunarodnog dana nestalih osoba predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac poručio je u ponedjeljak da je u proteklih nekoliko godina došlo do ozbiljnog usporavanja procesa traženja nestalih te kako Hrvatska i Srbija moraju poraditi na suradnji po tom pitanju.

“Za još uvijek brojne obitelji koje traže svoje najbliže dan obnavljanja bolnih sjećanja i dan razočarenja u rezultate traženja njihovih nestalih srodnika. Za sve one koji se bave pitanjem nestalih ovaj je dan prilika za javno osvješćivanje i priznavanje činjenice da je u proteklih nekoliko godina došlo do ozbiljnog usporavanja procesa traženja nestalih. Naročito u prošloj i ovoj godini”, navodi u priopćenju.

Traži se još 9969 osoba

Dodaje i kako žele osvijestiti potrebu za ubrzavanjem procesa traženja nestalih, njihove ekshumacije i identifikacije, neovisno o nacionalnosti. Na prostoru bivše Jugoslavije, kako navodi, još se uvijek traži 9969 nestalih osoba.

“Značajan dio od ovog broja otpada na nestale u ratu u Hrvatskoj, njih još 1968. Od toga broja Hrvatska traži 1850 (od čega su za 850 pronađeni ostaci koji još nisu identificirani). Republika Srbija traži 1606 nestalih osoba (od čega za njih 647 zahtjevi nisu podneseni prema kriterijima Međunarodnog crvenog križa i nalaze se na ‘operativnoj listi’)”, ističe Pupovac.

Usmjeravanje na ravnopravnost

Naglašava kako te brojke pokazuju da je potraga za nestalima stvar odgovornosti i Hrvatske i Srbije te da uspješnost procesa ovisi o suradnji. “Ta je suradnja zastala i u definiranju protokola o suradnji i u potrebnim sastancima na odgovarajućem političkom nivou. Zbog tog zastoja trpi i humanitarna strana posla potrage za nestalima i politički odnosi između Hrvatske i Srbije”, naglašava predsjednik SNV-a.

Iz SNV-a smatraju da je nakon tri desetljeća potrebno usmjeriti se na ravnopravnost nestalih u skladu s pravilima Međunarodnog crvenog križa, bez obzira na nacionalnost te da se pitanju nestalih pristupi kao humanitarnom pitanju i jednom od načina doprinosa izgradnji povjerenja u odnosima Hrvatske i Srbije.

Također, kako se navodi u priopćenju, hrvatski i srpski predstavnici trebaju stvoriti proceduralni okvir za razmjenu informacija kao i surađivati u ekshumaciji i identifikaciji, što bi otklonilo zastoj do kojeg je došlo u proteklih nekoliko godina.