Nekad je nužno odabrati stranu

Novi ministar zdravstva dao je veliki intervju. Nažalost, dosadan je i zvuči kao da ne planira mijenjati baš ništa

Ministar je najavio da neće biti velikih reformi sustava

25.10.2016., Zagreb - Ministri nove Vlade RH dolaze u Banske dvore na neformalni sastanak s premijerom Plenkovicem. Prva sjednica nove Vlade najavljena je za cetvrtak.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Novi ministar zdravstva Milan Kujundžić u razgovoru za Hinu govorio je o svom viđenju stanja u sustavu, financijama i reformama prethodnika. Najavio je prve poteze i govorio o pitanjima koje smatra prioritetnima. Odmah je istaknuo da ne planira raditi radikalne poteze niti obećavati velike reforme.

Ministar Kujundžić smatra da, “ako Hrvatska u nečemu ne zaostaje za razvijenijim zemljama, to je zdravstvo koje je na visokoj razini”. Također je ponudio niz pristojnih fraza o mladim ljudima i doskočica bez suštinskog značenja, poput toga da ne posjeduje “čarobni štapić” kojim bi mogao promijeniti financijsko stanje svog sektora. Pročitali smo intervju i izdvojili nekoliko stvari.

1. O financijama: ‘nemam čarobni štapić’

Ministar kaže da je, po informacijama koje je dosad prikupio, ukupni dug u sustavu 3,5 milijarde kuna. Svaki mjesec u prosjeku manjka oko 120 milijuna kuna, što je godišnje oko milijardu i pol kuna. ”Bolnice mjesečno stvaraju manjak od 55 milijuna kuna, a kod lijekova u HZZO-u je 65 milijuna,” kaže Kujundžić.

Kaže da ”nema čarobni štapić” ali vjeruje da se pomak može napraviti ”kroz racionalizaciju onoga što se nepotrebno troši te vidjeti možemo li kroz objedinjenu javnu nabavu doći do jeftinijih lijekova, potrošnog materijala i opreme”, što je dosad izjavio svaki hrvatski ministar zdravstva (ili zdravlja) u povijesti.

“Moj je plan, ako sustav hoćemo držati na pozitivnoj nuli, da pokušamo ostvariti godišnje uštedu od 500 milijuna kuna unutar sustava, počevši od ušteda na posebno skupim lijekovima, a da nam država uplati 500-700 milijuna kuna koji nam pripadaju,” rekao je.

2. O prioritetima i prvim potezima: ‘mladi i ljudski resursi’

Upitan o problemima koje smatra prioritetnima, Kujundžić kaže da mora sačuvati ljudske resurse i zaustaviti trend odlaska mladih liječnika i medicinskog osoblja u inozemstvo. ”Ako se nastavi trend odlaska mladih, i to najboljih liječnika, sestara i tehničara, hrvatski zdravstveni sustav neće moći dalje, i toga se iskreno bojim”.

“U ponedjeljak sam dogovorio da HZZO žurno raspiše natječaj za zapošljavanje 300 mladih liječnika koji čekaju na staž. Ti su natječaji prebačeni na bolnice, što je u osnovi bila dobra nakana jer one najbolje znaju svoje potrebe, ali je to usporilo cijeli proces. Također sam zamolio bolnice koje su provele natječaj da tim mladim ljudima omoguće da što prije počnu raditi, jer će u suprotnom barem njih dvadesetak potražiti posao negdje drugdje.” kaže Kujundžić.

Uz to, kako kaže, želi napraviti analize zapošljavanja i medicinskog i nemedicinskog osoblja i izvršenosti usluga u bolnicama. ”Sustav kontrole mora postojati, nitko nema pravo spavati, a dobivati plaću. Mislim da će sam čin kontrole mnoge probuditi i potaknuti da rade bolje i više,” rekao je ministar, u jedinoj konkretnoj najavi promjena.

3. O poskupljenjima za građane i listama čekanja

Poskupljenja za građane ove i sljedeće godine nisu planu, ali ne može obećati da ih neće biti kasnije. ”Za dalje ćemo vidjeti, koliko će rasti BDP, koliko će nam donositi doprinosi iz plaća, te kako će država podmirivati svoje obveze prema zdravstvenom sustavu”.

“Novac koji nam nedostaje nećemo naći preko noći, a kratkoročno ćemo rješenja tražiti u racionalizaciji sustava, u čemu računam i na uštede kroz objedinjenu javnu nabavu te veću učinkovitost u bolnicama. To su mjere gašenja požara, no obećavati sada da neće nikada ništa poskupljivati bilo bi neozbiljno,” kaže Kujundžić.

Problem s listama čekanja trebalo bi ublažiti uvođenje 200 novih timova u narednih godinu dana. ” Mislim da će 200 novih liječnika u tom smislu biti ušteda za sustav. S druge strane, nastojat ću da se brojni dijagnostički postupci primaknu pacijentima, što znači da će određeni specijalisti iz bolnica dolaziti raditi dijagnostičke postupke u domove zdravlja i za to biti plaćeni,” kaže Kujundžić.

4. Neće biti kazni za ljude koji bezveze dođu na hitnu

Upitan što će biti s mjerom koja je predviđala penalizaciju nehitnih pacijenata u Objedinjenim hitnim bolničkim prijemima, Kujundžić kaže da nije za novčane penale.

”Postoje neopravdani pritisci, ali ne mislim uvoditi bilo kakve novčane penale. Njih treba smanjiti kroz primarnu zaštitu, kako bolesnik s ozbiljnim zdravstvenim stanjem ne bi u hitnoj čekao po nekoliko sati. Mislim da će trebati otvoriti dijalog o dežurstvima vikendom u primarnoj zaštiti i s liječnicima u koncesiji kako bi se taj teret podijelio,” rekao je.

5. Kazne za odlazak iz bolnice nakon specijalizacije

Kujundžić planira i mijenjati Pravilnik o specijalizacijama . ”Pravilnik po kojemu liječnik nakon specijalizacije može isti dan otići iz bolnice koja ga je uputila na specijalizaciju izaziva velike probleme jer mnoge bolnice, od Siska i Bjelovara do Dubrovnika, imaju i bez toga probleme s nedostatkom liječnika.

“Kad preko noći donesemo odluku da svi mogu otići kuda žele, stvaramo nepopravljivu prazninu. Moralo bi biti odštete prema bolnici koja je ulagala u liječnika na specijalizaciji, a o iznosu se trebamo dogovoriti. Mislim da je već usuglašeno da to bude maksimalno 200.000 kuna,” kaže Kujundžić.