Novi, nestvaran izgovor za sporu obnovu Banije. Vanđelić: 'Problem je i to što je bila poplava u Njemačkoj'

Kazao je da imaju još 1000 zahtjeva za mobilnim smještajnim jedinicama na Baniji, a komentirao je i obnovu Zagreba

FOTO: Vjekoslav Skledar

U programu televizije N1 jutros je gostovao Damir Vanđelić, šef Fonda za obnovu nakon potresa. On od 1. listopada preuzima odgovornost i za smještanje ljudi na Baniji u adekvatniji smještaj. Novinarki televizije N1 prvo je rekao kako na Baniji Fond za obnovu radi na privremenom smještaju za ljude koji su na lokacijama gdje su oštećene kuće i za one koji su u kontejnerima. Za ostale je nadležna lokalna samouprava i središnji državni ured.

“Stožer naravno najbolje zna stanje na terenu, zato smo se jučer sastali s lokalnim Stožerima, načelnicima i gradonačelnicima. U ingerenciji Fonda je 1638 jedinica, a prema zahtjevima za privremeni smještaj još je oko 1000 zahtjeva u obradi koje lokalna uprava provjerava. Oko 1000 obitelji još treba privremeni smještaj u mobilnim jedinicama. Oni nemaju ništa”, rekao je.

Rekao je i kako od 1638 koji već jesu u mobilnom smještaju jedan dio nema struju, a drugi nema grijanje. Na pitanje novinarke o kolikom dijelu se radi rekao je da to sada ne bi govorio i dodao da prema evidenciji Stožera stvari izgledaju gore nego na terenu. “U međuvremenu je Stožer puno poboljšao stvari na terenu i to mi je drago. Stanje na terenu je bolje od evidencije, nije dobro, ali moramo zapeti sljedećih mjesec dana da bi osigurali uvjete za život tijekom zime”, rekao je.

‘Problem je ovih 1000 koji su podnijeli nove zahtjeve’

Vanđelić je ipak, ugrubo govoreći, rekao da oko pola jedinica od njih 1638 treba neku vrstu hitne intervencije u sljedećih mjesec do mjesec i pol dana. Dodao je da su radnici na terenu da se riješe te tegobe. “Problem je ovih 1000 koji su podnijeli nove zahtjeve jer kada se sve pregleda mi moramo raspisati javnu nabavu i tek nakon dva, dva i pol mjeseca možemo imati ugovor, a nakon toga će se moći isporučivati te jedinice”, rekao je.

Kazao je kako bi se od tih 1000 zahtjeva do kraja godine moglo montirati 50 do 100 jedinica. “Za 1000 nema nikakve šanse jer u krugu od 500-600 kilometara nemamo ni kapaciteta za montiranje ni za isporuku tih jedinica”, rekao je. Ispričao je kako se radi i na alternativnom rješenju kojim bi se pronašle odgovarajuće parcele na kojima bi se gradile montažne kuće. “To bi bilo trajno rješenje za te ljude. Smatramo da je to jedan dobar smjer”, dodao je. Komentirao je i jučerašnju najavu Borisa Miloševića da bi se od 1. studenog trebale početi graditi montažne kuće rekavši da mu to djeluje optimistično i kako se nada da će to uspjeti.

Sada je problem i to što je bila poplava u Njemačkoj

Vanđelić je rekao kako se nada da će do zime uspjeti završiti većinu od 1638 mobilnih jedinica tako da budu adekvatne za stanovanje u zimskim uvjetima. Ali, govoreći o 1000 onih koji su podnijeli nove zahtjeve, rekao je da treba vidjeti i kakva je sada situacija u proizvodnji. “Morate uzeti u obzir da je u Njemačkoj bila poplava. Tvrtke koje rade proizvodnju su nam rekle da su im kapaciteti puni jer rade za njih. Tako da se nažalost situacija poklopila”, kazao je Vanđelić.

Dodao je ipak i da Hrvatska ima tvrtke koje rade i kontejnere i mobilne smještajne jedinice. Rekao je i kako misli da je najbolje ljude koji ne upadnu u tih 100 mobilnih jedinica koje se planira do kraja godine, smjestiti u privremeni hotelski smještaj i za to vrijeme početi graditi njihove zamjenske obiteljske kuće. “Nažalost nijedna odluka o tome nije donesena”, kazao je.

U Zagrebu planiraju rušenje još 15 kuća kroz mjesec dana

Vanđelić je osim obnove na Baniji komentirao i obnovu u Zagrebu. “Nije stigla još nijedna odluka o obnovi, imamo 21 o uklanjanju zgrada, 690 odluka o isplati novčane naknade – koje su sve isplaćene, a pet kuća je srušeno do danas”, kazao je. Rekao je i kako bi sada mogli početi s rušenjem preko javnog natječaja jer je izmijenjen program mjera.

“Pustili smo preko 40 natječaja koji trebaju osigurati da se stvari počnu događati, petnaestak kuća bi trebalo biti srušeno u mjesec dana”, kazao je Damir Vanđelić za N1.