Novi obrat u aferi s tajnim financiranjem Agrokora; sud je ipak potvrdio sedam od 13 optužnica

Sumnja se da je preko krivotvorenih mjenica dobavljača Ivica Todorić osigurao likvidnost za koncern

29.06.2020., Zagreb - Na Zupanijskom sudu koji je trenutno zbog potresa premjesten na Opcinski sud nastavak sudjenja Ivici Todricu, Piroski Canjugi i Anti Huljevu za izvlacenje novaca. Todoric je dobio odvjetnicu po sluzbenoj duznosti. 
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Afera sa sumnjivim mjenicama Agrokora, preko kojih su navodno njegovi dobavljači financirali koncern, dobila je i treći obrat. Nakon što je Općinski kazneni sud u Zagrebu svih 13 optužnica podignutih zbog spornih mjenica prvotno odbacio, sada je, u ponovljenom postupku, ipak sedam njih potvrdio. Izvjesno je da će biti potvrđene i ostale.

Da je dio optužnica potvrđen priopćilo je Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu. Ono je ponavljanje odluke o osnovanosti optužnica izborilo u žalbenom postupku nakon prve odbijenice suda. Sada slijedi suđenje.

Todorićev manevar za likvidnost

Dakle, u pitanju je krak afere Agrokor u kojem tužiteljstvo tvrdi kako su mjenice godinama izdavane ne bi li se uz pomoć njih tajno financirao sam koncern.

Banke su, u to vrijeme, bile previše kreditno izložene Agrokoru, pa je uprava Ivice Todorića, tvrdi tužiteljstvo, u dogovoru s dobavljačima osmislila kako da dođe do svježeg novca i osigura si likvidnost.

Zašto su izdavane baš mjenice?

Preko banaka i faktoring tvrtki, čiji rad, kako napominje tužiteljstvo, godinama nije bio reguliran te Agrokorove mjenice su naplaćivane.

Kada je Zakon o faktoringu konačno stupio na snagu u siječnju 2017., Agrokor je već bio u iznimno ozbiljnim financijskim problemima i financijski teret mjenica pao je na dobavljače.

Optužnicama podignutima zbog ovih krivotvorenih mjenica bilo je pokriveno više milijardi kuna financiranja Agrokora, tvrdilo je tužiteljstvo.

Tko je sve u ovom slučaju optužen?

Optužnice zbog lažnih mjenica koje su služile za financiranje Agrokora podignute su protiv 13 tvrtki dobavljača Agrokora i njihovih čelnih ljudi. U pitanju su Franck, Tisak, Sokol Marić Security, Granolio, AWT International, Tehnika, Saponia, Pet Prom, Agrofructus, Chromos Agra, Unex, Alca i Kraš. Iz Agrokora nitko nije među optuženima.

Općinski kazneni sud u Zagrebu najprije je utvrdio da se ne radi o krivotvorenju budući da, kako su objasnili, sadržaj same mjenice nije bitan za pravni posao koji iza nje stoji.

Drugim riječima, ako su lažno upisane robe i usluge, ne znači da je mjenica nevrijedeća. Zato je sve optužnice odbacio.

Mjenice su svjesno lažirane?

Tužiteljstvo se na tu odluku žalilo, a Županijski sud u Zagrebu, koji je žalbe prihvatilo, naložilo je da se osnovanost optužnica još jednom provjeri.

Naložili su Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu da pri tome ima na umu da se okrivljenima na teret stavlja da su svjesno lažirali mjenice u svrhu prikrivenog financiranja koncerna Agrokor.

Ocijenili su da je u inkriminirano vrijeme, a riječ je o periodu od siječnja 2010. do kraja ožujka 2017., Agrokor doista bio prekomjerno financijski izložen prema bankama.

Koliko je sumnjivih mjenica?

Sumnjivima se smatra 3070 mjenica. U njima mjenicama su bile navedene razne usluge i roba koje međutim, prema sumnjama tužiteljstva, nikada nisu isporučene Agrokoru.

Umjesto toga, mjenice su, tvrdi tužiteljstvo, samo naplaćene da se dođe do novca za likvidnost koncerna. To će se sada rasvjetljavati u sudskom postupku koji bi trebao biti zakazan na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu.

Točnije, radi se o 13 procesa, jer je tužiteljstvo zasebeno optužilo svaku tvrtku i njezine čelne ljude koje je povezalo sa spornim mjenicama.