Novi plan Europske unije: ukida se korona karta, a pooštravaju se mjere za građane bez covid potvrde?

U EU-u navodno razmatraju nove kriterije za slobodno kretanje među državama članicama

Police officers arrest a protestor during a demonstration against Covid-19 vaccination in Brussels, on December 19, 2021. (Photo by Aris Oikonomou / AFP)
FOTO: AFP

Prema novim preporukama koje je Europska unija pripremila za države članice, dramatično se mijenja kriterij za slobodno putovanje. Prema tom novom prijedlogu, neće se više gledati epidemiološka situaciju u državi iz koje putnik dolazi, već njegov osobni zdravstveni status, tvrde diplomatski izvori iz EU, a doznaje Jutarnji.

Sukladno tome, ako je neka zemlja u tamno crvenoj zoni, a osoba koja dolazi iz nje je cijepljena booster dozom, moći će putovati bez ikakvih ograničenja i bez dodatnih obveza testiranja ili samoizolacije. No, ako u jednoj od država članica epidemiološka situacija bude povoljna, a osoba koja putuje iz nje nije cijepljena i nema valjanu covid-potvrdu, neće moći neometano prijeći iz jedne u drugu zemlju članicu EU.

Novi kriteriji za slobodno kretanje

Iz diplomatski izvora se saznaje kako se nakon konzultacije sa stručnjacima zaključilo da je ovakav pristup pravedniji i djelotvorniji. To bi značilo da građani koji su cijepljeni, ali dolaze iz država gdje je postotak necijepljenih visok, a time i posljedice pandemije veće, neće biti kažnjeni zbog stava drugih sugrađana da se ne cijepe.

Trenutno se na prijedlog EU kao kriterij za slobodno kretanje među državama koriste karte s bojama, kojima se predočuje epidemiološka slika u pojedinoj državi. Riječ je o semaforu s bojama od zelene prema crvenoj, koja označava najpovoljniju do najnepovoljnije situacije. No, zbog pojave omikron varijante, koja je znatno zaraznija od ostalih varijanti, gotovo su sve države članice EU u tamnocrvenoj ili crvenoj boji.

Iz EU tvrde kako imaju dovoljno dokaza da su cijepljene osobe, posebice one cijepljene i s booster dozom, višestruko zaštićenije od onih osoba koje nisu cijepljene, posebice kada je riječ o intenzivnom bolničkom liječenju. Upravo je zato broj hospitaliziranih i umrlih znatno povoljniji u odnosu na broj zaraženih spram ranijih perioda kada su dominirale druge varijante koronavirusa.

Šanse za odobravanje predloženih mjera su velike

Zbog ovakvih brojki većina država članica EU ublažava mjere i najavljuje da će se kao kriterij uvesti samo broj osoba na intenzivnoj njezi, kapacitet bolnica i postotak cijepljenih. Navedene preporuke naći će se na dnevnom redu sastanka Vijeća općih poslova EU u Bruxellesu u utorak, a smatra se da su velike šanse da će biti odobrene, piše Jutarnji list.

Riječ je o preporukama novih mjera, no u Bruxellesu se nadaju da će ih sve zemlje prihvatiti i provoditi kako bi se olakšalo kretanje unutar EU. Države članice će moći uvoditi i strože mjere, no ne i blaže od onih koje predlaže EU. Stoga je moguće da će se skratiti rok valjanosti covid-potvrda, ali ne i produljiti. U Belgiji one već sada ne vrijede pet mjeseci nakon cijepljenja drugom dozom, dok je u Francuskoj rok ograničen na sedam mjeseci. EU predlaže rok od devet mjeseci.

Veliki prosvjedi u Bruxellesu

Za to vrijeme, dok EU priprema nove mjere, u Bruxellesu se održavaju do sada najveći prosvjedi protiv covid-mjera. Nekoliko tisuća prosvjednika, dio njih iz drugih europskih država, u nedjelju je marširalo Bruxellesom kako bi izrazili nezadovoljstvo mjerama uvedenima za borbu protiv širenja covida-19. Prosvjednici, okupljeni u većem broju nego na prošlim skupovima, nosili su natpise protiv premijera Alexandera De Crooa i covid potvrdi, prenosi agencija France Presse.

Skup protiv potvrda, potrebnih za ulazak u restorane i kulturna događanja, održavaju se već nekoliko tjedana u belgijskoj prijestolnici. Prošli su bili obilježeni sukobima sa snagama sigurnosti, a bilo ih je i ovaj put na marginama prosvjeda. Organizatori događaja, među kojima su inicijative Svjetski skup za slobodu i Europljani ujedinjeni za slobodu, na prosvjed u Bruxellesu pozvali su i stanovnike drugih europskih država. Tako su na ulicama, među ostalima, viđene i zastave Nizozemske, Poljske i Rumunjske.

Vlada razmatra ublažavanje mjera

“Ono što se događa od 2020. je otvorilo ljudima oči”, rekla je Francesca Fanara, stanovnica sjevernog francuskog grada Lillea. Portugalac Adolfo Barbosa govorio je pak o „zdravstvenoj krizi“, dodavši da mu je „srce puno zbog broja ljudi koji je stigao“. Ovaj prosvjed događa se u vrijeme kad vlade razmatraju ublažavanje restriktivnih mjera, usprkos tome što širenje omikrona ne jenjava. Ta je varijanta sad dominantna diljem Europske unije, objavila je Europska agencija za lijekove u petak.

Belgija je prošli tjedan imala skok u dnevnom broju zaraženih, s više od 60 tisuća slučajeva dnevno. Vlasti govore o ‘cunamiju’ zaraženih, no zdravstveni sustav je pod manjim pritiskom nego tijekom prošlih valova zaraze zbog blažih simptoma zaraze omikronom. Belgijski premijer stoga je u petak najavio da restorani i kafići mogu produžiti svoje radno vrijeme. Noćni klubovi ostaju zatvoreni.

Francuska vlada u četvrtak je najavila da će u veljači ukinuti dio mjera – nošenje maski na otvorenom i rad od kuće prestaju biti obavezni, noćni klubovi mogu nastaviti s radom te se vraćaju koncerti sa stajaćim mjestima.