Novi problemi za Kuščevića; GONG javlja da neće pregledavati sporne potpise za referendume jer je to sve igrokaz

U priopćenju pišu kako je Ministarstvo potiče sumnju netransparentnost

Vjerodostojnost Vladine priče o nedovoljnom broju potpisa za referendume koje su tražili udruge “Narod odlučuje” i “Istina o Istanbulskoj” doživjela je upravo novi udarac.

Nezadovoljni načinom na koji im je resorno Ministarstvo uprave omogućilo djelomični uvid o sporne potpise, iz GONG-a su danas odaslali priopćenje o tome kako “ne žele sudjelovati u Kuščevićevom igrokazu”, te se neće odazvati pozivu na “navodnu provjeru potpisa”.

Da stvar za ministarstvo i Vladu bude gora, GONG je udruga koja se ne slaže s ciljevima koji se žele postići referendumskim pitanjima, štoviše i u današnjem dopisu su istaknuli kako bi otkazivanje Istanbulske konvencije “predstavljalo civilizacijski korak unazad”, a referendum o izbornom sustavu “nasrtaj na manjine”.

Samo umrli

GONG je još ovog ljeta izrazio nezadovoljstvo time što im nije omogućeno nadgledanje same provjere vjerodostojnosti potpisa, a sada, nakon što je ministarstvo omogućilo naknadnu reviziju poništenih potpisa, tom procesu nalaze goleme zamjerke. Primjerice, iako su trebali dobiti uvid u sporne potpise, zapravo su im dodijeljeni termini u kojima tek, kako su više puta naglasili, mogu samo promatrati predstavnike referendumskih inicijativa prilikom njihovog uvida u potpise.

Uvid u same materijale, objasnilo im je ministarstvo, bit će ograničen, radi zaštite osobnih podataka potpisinika. Konkretno, osim u slučajevima “potpisnika” koji su umrli prije početka prikupljanja potpisa, moći će vidjeti samo jedan dio stupca na kojem se vide samo imena ili osobni potpisi, ali ne i svi podaci iz kojih bi se mogla identificirati konkretna osoba.

Košarica za Lovru

Kako se na osnovu toga teško može donijeti zaključke o valjanosti potpisa, GONG je ministarstvu danas odaslao – košaricu. “Podsjećamo da je više od 60.000 potpisa za oba referendumska pitanja proglašeno neispravnima. Pri tome povjerenstvo Ministarstva uprave u svom izvješću nije dostavilo primjere nečitko upisanih podataka, ili primjera u kojima nisu uneseni svi podaci, a upravo je takvih bilo najviše, daleko više nego preminulih ili maloljetnih birača. Ministarstvo nama nudi uvid u preminule birače”, kaže se u priopćenju GONG-a.

Dodaju i kako niz poteza Ministarstva uprave potiče sumnju u netransparentnost i zakonitost rada državne uprave. “Ne želimo dati legitimitet transparentnosti njihovog rada u koji ne vjerujemo”, zaključuju u GONG-u.