Novi Scholzov ministar od Njemačke bi opet stvorio moćnu vojnu silu. Problem? 'Bundeswehr je gol, nemamo ni flastera'

Prošloga tjedna resor je preuzeo novi ministar obrane, kojeg čeka golemi zadatak

FOTO: AFP

Njemačke oružane snage dospjele su u fokus svjetske javnosti početkom siječnja 2023. godine. Njemački vojnici ovoga puta nisu privukli pažnju neonacističkim ispadima ili komičnim situacijama s vježbališta, što se znalo dešavati u bližoj prošlosti. Umjesto toga, svijet se zainteresirao za Bundeswehr zbog zbivanja na ukrajinskoj fronti, gdje su ruske snage nakon dugačkih i teških borbi osvojile gradić Soledar.

Premda se ne radi o nekoj osobito važnoj lokaciji, prvi ruski uspjeh u posljednjih nekoliko mjeseci zabrinuo je ukrajinske saveznike i natjerao ih da ozbiljno razmotre zahtjeve Kijeva za slanjem znatnije vojne pomoći. Uslijedilo je nekoliko napetih tjedana tijekom kojih su Ukrajinci i zapadni državnici lomili otpor njemačke vlade, sve dok kancelar Olaf Scholz nije popustio i pristao poslati Ukrajini tenkove Leopard 2.

Telegram je u ranijim tekstovima objašnjavao pozadinu te odluke Njemačke, kao i učinak koji će moćni borbeni strojevi vjerojatno ostvariti na bojištu. Tom su se temom pozabavili i ostali svjetski mediji, a dva su velika lista otišla korak dalje i objavila analize ukupnog stanja njemačke vojske. Prema saznanjima The Economista i The New York Timesa, situacija u Bundeswehru krajnje je kritična. Takav zaključak razlog je za zabrinutost ne samo u Berlinu, nego i u svim prijestolnicama država članica NATO pakta.

Scholz je svašta obećavao

Informacije o lošem stanju njemačkih oružanih snaga posebno iznenađuju kada se na umu imaju događaji koji su se odigrali prije otprilike 11 mjeseci. Krajem veljače 2023. godine činilo se da će šok izazvan ruskom invazijom na Ukrajinu prisiliti Bundeswehr na radikalne i brze promjene. Tri dana nakon napada, Scholz je signalizirao da je Njemačka odlučna izgraditi snažnu, vrhunsku vojsku.

Kancelar je u govoru u parlamentu najavio prekretnicu koja je podrazumijevala osnivanje dodatnog fonda od 100 milijardi eura za oružane snage, što je dvostruko više od godišnjeg obrambenog proračuna. Također je obećao ispuniti cilj vodstva NATO saveza prema koje bi svaka članica trebala izdvajati dva posto BDP-a za obranu. “Govor nas je pogodio poput groma”, kazao je jedan njemački vojnik, opisujući kako su se on i njegovi kolege poveselili što će oružane snage konačno postati politički prioritet.

Nemaju ni dovoljno flastera

Jedanaest mjeseci kasnije, njemački vojnici ponovno su frustrirani. Bundeswehr je dosad vidio malo od obećanih golemih ulaganja. Njemačka je naručila 35 borbenih zrakoplova F-35 proizvedenih u Americi koji će zamijeniti njezinu flotu zastarjelih Tornada, ali će biti isporučeni tek 2027. godine. Stanje s opremom kojom Bundeswehr već ima na raspolaganju prilično je loše, budući da su veliki dijelovi arsenala poslani u pomoć Ukrajini.

U slučaju da izbije rat u kojem bi sudjelovala Njemačka, zalihe streljiva trajale bi svega nekoliko dana, umjesto 30 koliko preporučuje NATO. Radio oprema koju koriste njemačke trupe stara je 40 godina i beznadno zastarjela, pa je lako presresti povjerljivu komunikaciju. Od 350 borbenih vozila pješaštva Puma kojima bi trebao raspolagati Bundeswehr, samo 150 je operativno.

Svijet se smijao Rusiji kada je izašla snimka na kojoj instruktorica savjetuje novomobiliziranim regrutima da krvarenja zaustavljaju ulošcima koje će posuditi od žena i djevojaka, ali stanje nije znatno bolje ni u njemačkoj vojsci. Tako se barem može zaključiti iz rezultata istrage generalnog inspektora Bundeswehra Eberharda Zorna koji je u izvještaju iz prosinca naveo kako medicinska služba Bundeswehra nema dovoljno flastera.

Bundeswehr je gol

Tu je i problem nepoznavanja naprednih borbenih vještina. Njemačke oružane snage nisu održale velike, kombinirane vježbe različitih rodova vojske još od kraja Hladnog rata. “Mnogo praktičnog znanja je izgubljeno”, priznao je satnik Renzo Di Leo, časnik za odnose s javnošću. “Sad moramo proučavati stare priručnike”, dodao je. No, popis problema ne staje na zaboravljenim ratničkim vještinama.

Njemačke oružane snage imaju oko 183.000 vojnika, od kojih mnogi više nisu bili u najboljim godinama. Takvim postarijim ratnicima nedostaje ne samo flastera ili teškog naoružanja i streljiva, već i osnovne zaštitne opreme svake moderne vojske, poput balističkih prsluka i kaciga. Sve u svemu, stanje je isto ili malo lošije nego na dan kada je Rusija napala Ukrajinu, i kada je zapovjednik Bundeswehra general-pukovnik Alfons Mais zavapio na LinkedInu: “Vojska koju imam privilegiju voditi je više-manje gola”.

Nijemac ne ide rado u vojnike

Mnoge razloge za neuspjeh plana o velikom ulaganju u njemačku vojsku Telegram je već spomenuo u tekstu o ostavci ministrice obrane. Štoviše, izgledno je da je potkapacitirana Christine Lambrecht bila jedan od velikih razloga za taj neuspjeh. Uz aferičnu ministricu i nevoljkost vlasti da u trenucima krize izdvoji golema sredstva potrebna da se na noge podigne ruinirana armija, situaciju otežava i tradicionalna nesklonost Nijemaca vojsci, sentiment koji se među njima razvio nakon Drugog svjetskog rata.

Osim mračne prošlosti, averziju građana prema oružanim snagama pojačali su nacionalistički ispadi djelatnih vojnih osoba, koji su izazvali dojam da je Bundeswehr rasadnik neonacizma. Posljednji takav događaj bilo je razotkrivanje urote Građana Reicha, ekstremističke skupine koja je planirala srušiti legalnu vlasti i obnoviti Njemačko carstvo. Jedan od istaknutih urotnika bio je bivši časnik specijalnih snaga njemačke vojske.

Raspoloženje Nijemaca vjerojatno najbolje oslikava istraživanje javnog mnijenja u kojem je njih 52 posto reklo da bi zemlja trebala ostati suzdržana u međunarodnim krizama, dok ih je više od dvije trećine, odnosno 68 posto, odbacilo ideju da bi Njemačka trebala postati vodeća vojna sila u Europi. S obzirom na takav stav većine građana, pitanje je hoće li novi ministar obrane uspjeti provesti plan pred kojim je kapitulirala njegova prethodnica.

Može li Pistorius spasiti Bundeswehr?

Boris Pistorius, nasljednik Christine Lambrecht koji je resor obrane službeno preuzeo prošloga tjedna, započeo je mandat vrlo ambicioznim najavama. Prema njemu, 100 milijardi dolara koje je obećao Scholz nije dostatna svota za nužnu modernizaciju njemačke vojske. “Sa svakim novim sustavom dolaze novi troškovi održavanja. Dakle, sa svakim novim uređajem tu su i veći operativni troškovi”, rekao je Pistorius u intervjuu za Süddeutsche Zeitung.

Novi ministar najavio je i da dosadašnji proračun za obranu, težak oko 50 milijardi eura, neće biti dovoljan za njegove planove. “Vojska će imati troškove koji će iznositi milijarde eura zbog toga što će morati zamijeniti oružje koje šalje u Ukrajinu”, objasnio je Pistorius i objavio svoj popis za kupnju. Na njoj se nalazi 14 samohodnih haubica, pet višecijevnih raketnih bacača Mars II, 500 protuzračnih projektila Stinger i 28.000 borbenih kaciga.

Ministar nije zaboravio ni zamjene za Leoparde obećane Ukrajini. “Srednjoročno i dugoročno, moramo izgraditi industriju oružja u Europi koja to može učiniti (izgraditi zamjenske tenkove, op. a.)”, rekao je Pistorius, najavivši da će već sljedećeg tjedna započeti razgovore s predstavnicima njemačke obrambene industrije. S obzirom na to u kakvom mu je stanju vojska, nije ni čudo što mu se toliko žuri.