Novi sindikat diljem Hrvatske najavljivao veliki štrajk zbog mjera u školama. Na kraju ga nisu uspjeli održati

Kontaktirali smo škole u kojima su danas učitelji prema najavama trebali štrajkati

Iako se hrabro najavljivao po zatvorenim grupama društvenih mreža, štrajk prosvjetnih radnika u organizaciji novoosnovanog Sindikata Prosvjetitelj, u praksi se uopće nije održao. Štrajk je najavljen za danas u prijepodnevnoj smjeni, i to kao sredstvo otpora prema covid potvrdama i obaveznom testiranju za zaposlenike koji nisu cijepljeni niti preboljeli covid-19. Od deset ustanova u kojima je najavljen, u njih pet koje smo uspjeli telefonski kontaktirati potvrđeno nam je da nikakvog štrajka nema.

Ravnatelj Tehničke škole Nikole Tesle Vukovar Đorđe Lukić kratko nam je kazao da njemu ništa nije niti najavljeno i da se nastava održava prema rasporedu. “Hoće li netko popodne štrajkati, ja to ne znam”, rekao je Lukić. Ravnateljica Osnovne škole Ivana Perkovca – Šenkovec Vesna Javor poručila nam je kako zasad nemaju nikoga u štrajku. Sa Sveučilišta u Zadru, koje je također navedeno među ustanovama u kojima će se danas štrajkati, rektorica Dijana Vican jutros nam je rekla da nema prijavljenih u štrajku te da joj, dapače, nitko ništa nije niti najavio.

Iz Tajništva Glazbenog učilišta Elly Bašić kratko su nam rekli da zasad o tome ne znaju ništa. Igor Kos, ravnatelj Elektrostrojarske škole Varaždin, potvrdio nam je da nemaju nikoga u štrajku. “Službeno u školu nisam dobio nikakav dopis. Četvero kolega koji su članovi novoosnovanog sindikata danas normalno rade na svojim radnim mjestima”, kaže ravnatelj Kos.

Endemski primjer

S pitanjem o broju štrajkaša obratili smo se Sindikatu na njihovu mail adresu, jedini dostupni kontakt koji kola Facebookom, s obzirom na to da Sindikat nema službenu stranicu. Do zaključenja teksta, nikakav nam odgovor nije stigao. Na čelu novoosnovanog sindikata je Ljubica Vugić, inače učiteljica glazbene kulture u OŠ Mate Lovraka iz Petrinje. Zamjenica predsjednice jest Silvija Zovak; o njoj su mediji dosad zabilježili kako je krajem prošle godine izabrana za prvu potpredsjednicu ogranka Domovinskog pokreta u Velikoj Gorici.

Predstavnici ovog sindikata u petak su neuspješno završili postupak mirenja s predstavnikom Vlade; nisu se usuglasili s prijedlogom predstavnika Vlade da se od štrajka odustane. Međutim, ovo je endemski primjer u kojem se štrajk nije održao po završetku neuspješnog mirenja, nakon kojeg se obično kreće u štrajk. Dapače, u zatvorenim komunikacijskim grupama vodstvo sindikata napisalo je da se “vrijeme štrajka prolongira. To nikako ne znači da smo odustali”.

Gotovac: ‘Ovo nisu razlozi za štrajk’

Inače, vodstvo sindikata sa svojim članovima – čiji je broj također nepoznat – komunicira putem Facebook grupa, WhatsApp-a, Vibera, Telegrama… U nekim od poruka koje potpisuju Vugić i Zovak, navodi se kako su svi članovi Sindikata koji su u štrajku “pravno zaštićeni od otkaza”. Viktor Gotovac, profesor s Katedre za radno i socijalno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta kaže nam da to apsolutno nije točno. “Od otkaza su zaštićeni svi članovi u okviru zakonitog štrajka. Ako će se taj štrajk osporavati, onda će ti ljudi biti u problemu”, pojašnjava profesor.

Ističe i kako razlozi za štrajk ne stoje jer se ne tiču gospodarsko-socijalnih interesa uređenih kolektivnim ugovorom. Ovdje je u pitanju, precizira, odluka Stožera civilne zaštite i ona nije temelj za štrajk. Gotovac dodaje kako mu se čini da je ovdje u pitanju više subverzivna i destruktivna, no sindikalna priča. “Mislim da će cijela ova priča baciti ljagu na poimanje sindikalizma i one pozitivne stvari koje sindikati rade”, zaključuje. Javili smo se i čelnicima poznatih i uhodanih prosvjetnih sindikata.

Složena prosvjetarska zbilja

Ana Tuškan, glavna tajnica Sindikata hrvatskih učitelja, o današnjem štrajku ne zna ništa konkretno. Odnosno, ništa više od informacija koje im šalju vlastiti članovi, a te su informacije – ističe – proturječne. “Velika većina zaposlenika ne podržava štrajk. Mi svojim članovima pružamo pojedinačnu zaštitu, a uz to, pripremamo i ocjenu ustavnosti odluke o obaveznom testiranju”, kaže Tuškan i dodaje da se pozivom novog sindikata na štrajk ljude navodi na krivi trag. Željko Stipić, šef Sindikata Preporod, kaže kako se ne želi osvrtati na rad drugih sindikata, tako ni na ovaj.

Zaokupljeni su, ističe, zaštitom vlastitih članova. Svi članovi sindikata, dodaje, trenutno imaju jednu zajedničku stvar – svi su sindikatom nezadovoljni. “Cijepljeni, kojih imamo najviše, nezadovoljni su brigom sindikata oko onih necijepljenih i onih koji se ne žele testirati. Redovito testirani su nezadovoljni brojem testnih punktova, njihovom udaljenošću, čekanjem na refundaciju sredstava za testiranje. Necijepljeni i oni koji se ne žele testirati nezadovoljni su, pak, jer se sindikat nije pridružio prosvjedu”, oslikava Stipić složenu prosvjetarsku zbilju u pandemijsko vrijeme.