Nekad je nužno odabrati stranu

Novi spektakl hrvatskog pravosuđa: novine moraju platiti 50.000 kuna odštete sucu za intervju u kojem nije ni spomenut

Europski sud za ljudska prava nedavno je, inače, kaznio RH zbog sličnog slučaja

19.10.2012., Split - Zupanijski sud na kojem su ispitali zupnika fra Sumu Nimca i pustili ga da se brani sa slobode. Sudac Neven Cambi. 
Photo: Ivana Ivanovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zanimljivo shvaćanje slobode medija od strane hrvatskog pravosuđa se, očito, nastavlja bez obzira na vruću šamarčinu koju je zbog toga prošlog tjedna Hrvatska dobila od Europskog suda za ljudska prava. Sud u Strasbourgu je, naime, konačno reagirao zbog jedne od redikulozno visokih odšteta koje se ovdje isplaćuju sucima. Odlučio je kazniti Hrvatska s pet tisuća eura jer je jedan lokalni portal morao uvrijeđenom sucu isplatiti odštetu od 50.000 kuna.

Sad, u novom, rijetko bizarnom slučaju, Općinski sud u Splitu je presudio, a Županijski u Zagrebu potvrdio presudu, da Jutarnji list mora platiti 50.000 kuna odštete Nevenu Cambju, članu Državnog sudbenog vijeća, koji se našao pogođenim riječima koje je u intervjuu tom listu izgovorio Mostovac Nikola Grmoja.

Korupcija, pravo i pravosuđe

Ono što je natjeralo Cambja da, kako je naveo u tužbi, danima pije lijekove za smirenje bila je Grmojina konstatacija kako je DSV izvor korupcije i kako korumpirani ljudi ne mogu birati suce. Cambja nije ni spominjao. Grmoja je intervju autorizirao, dapače, svjedočeći na sudu, gdje je, naravno, kazneno djelo ne govoriti istinu, ponovio je da i dalje stoji iza svojih tvrdnji o DSV-u.

Cambj Grmoju nije tužio. Samo novine.

Sud je, pak, presudio da su tvrdnje iznesene u autoriziranom intervjuu tako teške i uvredljive da moraju biti kažnjene. Nije, jasno, kažnjen onaj koji ih je izrekao (i iza kojih i dalje stoji), dakle Nikola Grmoja, nego Jutarnji list. Odnosno, dosta je izgledno – hrvatski porezni obveznici.

Jer, Europski sud za ljudska prava je nekako osjetljiv na pravo na slobodu izražavanja koje jamči Europska konvencija zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda, a račun za kršenje tih prava ispostavlja državi.