Novi udarac za Kremlj: Bjelorusija nije uspjela ući u Vijeće sigurnosti UN-a, pobijedila ju Slovenija

Slovenija se uključila u utrku nakon brutalnog slamanja prosvjeda u Bjelorusiji

The UN Security Council meets on North Korea at UN headquarters in New York, on June 2, 2023. North Korean leader Kim Jong Un's powerful sister said Thursday that Pyongyang would "correctly" place a spy satellite into orbit soon, a day after their first attempt crashed. (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)
FOTO: AFP

Opća skupština Ujedinjenih naroda izabrala je u utorak Alžir, Gvajanu, Sijeru Leone, Sloveniju i Južnu Koreju na dvogodišnji mandat u UN-ovom Vijeću sigurnosti, s početkom 1. siječnja 2024. godine, dok je Bjelorusiji, blisko povezanoj s Rusijom u vrijeme invazije na Ukrajinu, uskraćeno mjesto.

Alžir, Gvajana, Sijera Leone i Južna Koreja kandidirale su se bez suparnika na poziciju u tijelu koje broji 15 članica, a čija je zadaća održavati međunarodni mir i sigurnost. U jedinoj kompetitivnoj utrci, Slovenija je pobijedila Bjelorusiju.

Najvažnije tijelo UN-a

Pet izabranih nacija će zamijeniti Albaniju, Brazil, Gabon, Ganu i Ujedinjene Arapske Emirate. Vijeće sigurnosti jedino je tijelo UN-a koje može donositi pravno obvezujuće odluke poput nametanja sankcija i odobravanja upotrebe sile. Ima pet stalnih članica s pravom veta: Veliku Britaniju, Kinu, Francusku, Rusiju i SAD.

Kako bi osigurali geografsku reprezentaciju, sjedala su dodijeljena regionalnim skupinama. No čak i ako u grupi nema suprotstavljenih kandidata, i dalje moraju osvojiti podršku više od dvije trećine Opće skupštine.

Poraz Bjelorusije je poraz Kremlja

Bjelorusija je bila kandidat bez konkurenta za istočnoeuropsko sjedalo u razdoblju 2024/2025. Slovenija se uključila u utrku u prosincu 2021. godine nakon brutalnog slamanja prosvjeda poslije predsjedničkih izbora 2020. godine. Rusija je otad iskoristila teritorij Bjelorusije za pokretanje invazije Ukrajine u veljači 2022.

“Rusi su već iznijeli stav da puno država podupire Ukrajinu javno pri UN-u, no da privatno simpatiziraju s Rusijom. No ovo tajno glasovanje uopće ne podupire tu tvrdnju”, rekao je Richard Gowan, direktor međunarodne krizne grupe pri UN-u. Rusija je prošli mjesec u Bjelorusiju postavila taktičko nuklearno oružje. To je prvi put da je Kremlj postavio takvo oružje izvan Rusije od pada Sovjetskog Saveza 1991. godine.