Novi Zeland upravo je postao prva zemlja na svijetu koja je uvela plaćeni dopust za žrtve obiteljskog nasilja

Žrtve će dobiti 10 dana plaćenog dopusta kako bi pobjegle od nasilja i počele novi život

FOTO: Vjekoslav Skledar

Parlament Novog Zelanda usvojio je u srijedu jedinstveni zakon na svijetu: svim žrtvama nasilja u obitelji odobrava se 10 dana plaćenog dopusta. To vrijeme je potrebno, objašnjava se u zakonu, kako bi žrtve mogle napustiti svoje partnere, pronaći novi smještaj, a djeci nove vrtiće i škole te napokon bolje zaštititi sebe i svoju djecu. Ta revolucionarna mjera trebala bi pružiti mogućnost bolje pomoći i zaštite za sve one koji pokušavaju pobjeći od obiteljskih zlostavljača.

Nije slučajno da je upravo Novi Zeland donio takvu odluku. Ta zemlja, što je zaista čudno s obzirom na ustaljenu predodžbu o njoj u svijetu, ima jednu od najviših stopa nasilja u obitelji u razvijenom svijetu. Tako je, među ostalim, stopa ubojstava u obitelji po stanovniku više nego dvostruko veća nego u, recimo, Australiji, Kanadi i Velikoj Britaniji. Statistike pokazuju da policija u prosjeku dobiva pozive za pomoć od žrtava nasilja gotovo svake četiri minute.

Deset dana dovoljno za neke ključne promjene

Za usvajanje tog zakona glasovalo je 63 zastupnika, dok je protiv bilo 57. Jan Logie, zastupnica Zelenih, koja je autorica te inicijative, kazala je da će taj zakon pomoći da se “zaustavi nasilje te da žrtve ne strahuju zbog mogućeg gubitka posla”. Zahvaljujući novom zakonu žrtve nasilja u obitelji imat će od sada mogućnost da u relativno povoljnijim uvjetima traže novo radno mjesto, mijenjaju e-mail adrese i telefonske brojeve te uklanjaju podatke sa svojih poslovnih web stranica.

Istraživanja su pokazala, naime, da nasilnici proganjaju svoje žrtve i na radnom mjestu, nazivaju ih, šalju im e-mailove ili telefonski prijete njima i njihovim suradnicima. Dr. Ang, izvršna direktorica jednog ženskog utočišta, kazala je kako iskustvo pokazuje da je za svaku ženu presudna njena ekonomska situacija te da ona određuje kako će reagirati na obiteljsko nasilje. “Ako će moći zadržati svoj posao i povjerenje poslodavca, onda će lakše donositi odluke.”

Visoki troškovi tvrtki glavni argument protiv zakona

Protivnici toga zakona upozoravaju međutim da će troškovi za tvrtke biti preveliki te da bi poslodavci zbog toga potencijalno mogli početi diskreditirati zaposlenike za koje sumnjaju da imaju problema u obitelji te da će nerado zapošljavati žene koje su već bile žrtve nasilja.

Procjenjuje se da obiteljsko nasilje zemlju košta između 4,1 i 7 milijardi novozelanskih dolara godišnje. Novi zakon stupa na snagu u travnju iduće godine. Inače, Australija je u ožujku ove godine pokušala donijeti sličan zakon koji bi žrtvama nasilja omogućio pet dana neplaćenog dopusta, no prijedlog tog zakona nije prošao proceduru u parlamentu.