Novi Zeland legalizirao eutanaziju za terminalno bolesne kojima je ostalo manje od šest mjeseci života

'Od danas imamo humanije i milosrdnije društvo', poručili su iz stranke koja je tražila legalizaciju

A doctor at Strasbourg's University Hospital (HUS) in personal protective equipment (PPE) performs procedures using a dummy during a training session for new staff who will reinforce the Intensive Care Unit (ICU) as medical staff face a second wave of patients suffering from the novel coronavirus (COVID-19) in Strasbourg on November 13, 2020.,Image: 568946010, License: Rights-managed, Restrictions: TO GO WITH AFP STORY BY MARIE JULIEN, Model Release: no
FOTO: Profimedia

Od nedjelje je na Novom Zelandu eutanazija postala legalna, godinu dana nakon što je 65 posto glasača glasalo za zakon koji ozakonjuje potpomognuto umiranje. U listopadu 2020. dvije trećine građana koji si izašli na referendum glasalo je za zakon koji terminalno bolesnim osobama omogućuje da zatraže potpomognuto umiranje.

Eutanaziju će moći zatražiti svaka terminalno bolesna osoba kojoj je ostalo manje od šest mjeseci života. Liječnici se moraju pobrinuti da je pacijent dobro informiran te da su zadovoljeni svi drugi zakonski kriteriji.

Izbor, kontrola i milosrđe

Stranka ACT, koja je podnijela prijedlog zakona parlamentu, priopćila je da zakon omogućuje izbor, kontrolu i milosrđe onima koji pate. “Od danas imamo humanije i milosrdnije društvo”, rekla je zamjenica predsjednika stranke Brooke van Velden.

No, kritičari zakona se pribojavaju da bi se potpomognuto umiranje moglo zlorabiti za smanjivanje troškova zdravstvene skrbi i dodatno pogoršati pitanje diskriminacije Maora i ostalih pacifičkih zajednica. Ministarstvo zdravstva procjenjuje da bi eutanaziju godišnje moglo zatražiti do 950 ljudi te da bi za do 350 njih zahtjev mogao biti odobren.