Novim izmjenama zakona osobe s invaliditetom koje imaju veću mirovinu od 2455 kuna ostale su bez invalidnine

S druge strane, sada su u povoljnijem položaju osobe koje rade

20.12.2017., Zagreb - U ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, dodjeljene godisnje nagrade za humanitarni rad. Ovogodisnji dobitnic su g. Zorislav Bobus, sestra Jelena Loncar, gdja. Ana Kekez predsjednica Udruge Kap Dobrote, te gdja. Petra Colig, clanica Upravnog odbora Udruge volontera Podravke. Nagrade je dodjelila ministrica Nada Murganic. 
Photo:
FOTO: PIXSELL

Izmjene Zakona o socijalnoj skrbi mogle bi donijeti velike probleme za osobe s invaliditetom koje idu u mirovinu. Naime, kako piše Jutarnji list, izmjenama zakona koje su stupile na snagu 30. prosinca prošle godine, osobe s invaliditetom koje primaju mirovinu veću od 2455 kuna nemaju pravo na invalidninu.

S druge strane, izmjene zakona, koje je izradilo Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku na čelu s Nadom Murganić, donijele su povoljniji položaj osobama s invaliditetom koje rade i primaju plaću. Oni otpočetka ove godine imaju pravo i na osobnu invalidninu u iznosu od 1250 kuna, i to bez obzira kolika im je plaća. U travnju će iznos osobne invalidnine još malo porasti pa će ona iznositi 1500 kuna.

Promijenjena odredba o osobnoj invalidnini

Izmjenama i dopunama zakona promijenila se odredba o osobnoj invalidnini, ranije su je mogli primati samo oni s najtežim invaliditetom koji nemaju nikakvog prihoda ili im je prihod manji od 1250 kuna mjesečno. U tom su slučaju primali samo razliku od svog primanja do tog iznosa. Međutim, plaća i autorski honorari prema novim se izmjenama ne računaju kao prihod, pa će sve zaposlene osobe s invaliditetom koje odgovaraju kriterijima primati i invalidninu od 1250 kuna, piše Jutarnji.

Problematično je što su mirovine koje su veće od minimalne mirovine za 40 godina staža, što iznosi 2454,40 kuna, i dalje ostale definirane kao prihod. To znači da osobe s invaliditetom koje primaju toliku ili veću mirovinu nemaju pravo na osobnu invalidninu.

Neravnopravan položaj

Takve su promjene izazvale negodovanje, pa je pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak poručila kako ovakva odredba “dovodi u neravnopravan položaj osobe s teškim invaliditetom s obzirom na vrstu primanja koja ostvaruju.” “Osim osoba koje primaju mirovinu, isključene su i osobe s drugim prihodima koji nisu plaća ili autorski honorar, poput rada na ugovor o djelu ili naknade tijekom stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa”, poručila je.

Reagirale su i brojne udruge koje se bave ovom tematikom, kao i Hrvatska komora socijalnih radnika. Iz Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku poručili su kako su primili primjedbe na znanje i da će se u dogledno vrijeme pristupiti izradi novog, cjelovitog zakona.

Također su istaknuli ne smatraju da je izmjenama zakona došlo do diskriminacije i kako je “cilj uvođenja odredbe kojom se plaća i autorski honorar osobe s invaliditetom ne uračunava u prihod kod ostvarivanja prava na osobnu invalidninu poticanje zapošljavanja osoba s teškim invaliditetom i njihovo uključivanje u svakodnevni život zajednice”, piše Jutarnji.