Novo izvješće stručnjaka odobrava širenje ovlasti britanskih špijuna. Premijerka je prilično zadovoljna

Široke ovlasti nadzora 'ključne' su za borbu protiv terorizma

British Conservative party leadership candidate Theresa May speaks to members of the media at The St Stephen's entrance to the Palace of Westminster in London on July 7, 2016.
Conservative lawmakers in Britain Thursday selected interior minister Theresa May and junior energy minsiter Andrea Leadsom as the two candidates to be prime minister and the choice will now go to party members. May won 199 votes out of the party's 329 MPs, while Leadsom won 84 votes, a party official said, meaning third challenger Michael Gove -- Britain's justice minister -- has been rejected.
 / AFP PHOTO / Ben STANSALL
FOTO: AFP

Široke ovlasti koje obavještajnim i sigurnosnim službama omogućavaju prikupljanje podataka kroz nadzor telekomunikacija imaju vitalnu ulogu u sprečavanju terorizma, zlostavljanje djece i organiziranog kriminala, stoji u izvješću nezavisnog pravnog stručnjaka Davida Andersona.

Praćenje i prikupljanje velikih količina podataka, tzv. bulk data od strane britanskih obavještajnih agencija omogućilo je da se u kratkom vremenu identificiraju pojedinci povezani s terorističkim napadima u Parizu i Bruxellesu, koji predstavljaju prijetnju i Velikoj Britaniji, tvrdi Anderson o svojem izvješću.

Procjena četiri ovlasti za nadzor

Anderson je dobio pristup detaljima operacija britanskih špijuna u Afganistanu i drugim stranim zemaljama. U jednom primjeru, Anderson u svojem izvješću tvrdi da je presretanje podataka zaslužno za identifikaciju lokacije na kojoj su smješteni taoci u Afganistanu u roku od 72 sata od otmice, što je omogućilo hitnu i uspješnu misiju spašavanja.

Glavni predmet izvješća bila je procjena opravdanosti četiri ovlasti za nadzor. Prva se odnosi presretanja praćenjem internetskih veza kojima GCHQ prati svoje mete izvan teritorija Velika Britanije. Izvještaj tvrdi da je ovo ključni alat za sigurnosne i obavještajne agencije, koristeći se primjerom otmice u Afganistanu.

Druga ovlast odnosi se na nadzor komunikacijskih podataka, odnosno svih podataka o komunikaciji osim samog sadržaja komunikacije. Prema iskustvima obavještajne agencije MI5, ovaj tip ovlasti predstavlja značajan doprinos disrupciji terorističkih operacija, kaže u izvješću.

Rezerviran u pogledu četvrte ovlasti

Treće su ovlasti za nadzor paketa osobnih podataka podrazumijeva osobne informacije, koji mogu uključivati od glasačkog registra do količine bodova na karticama iz supermarketa. Anderson je rezervacije iznio jedino u pogledu četvrte ovlasti, koja se odnosi na hakiranje pametnih telefona ili računala na širem geografskom području.

U izvješće je dodana i preporuka za “organiziranje nezavisnog panela tehnoloških stručnjaka koji će dati svoje stajalište o utjecaju promjena tehnologija u načinu na koji MI5, MI6 i GCHQ reduciraju negativne efekte na privatnost prilikom provođena svojih aktivnosti.”

Premijerka Theresa May pozdravila je njegove nalaze, tvrdeći kako izvještaj dokazuje da su ovlasti koje ona pokušava zacementirati u britanski pravni sustav “od krucijalne važnosti za britanske obavještajne službe MI5, MI6 i GCHQ”. Njegove preporuke uzet će se u obzir prilikom glasanja o Investigatory Powers Bill odnosno kako ga kritičari nazivaju Snooper’s Charter, o kojem će se kasnije ove godine odlučivati u parlamentu.