Novo, malo istraživanje sugerira da cjepivo AstraZenece pruža tek 10 posto zaštite od južnoafričkog soja

Svejedno se nadaju da bi moglo, u teoriji, ipak pružiti bolju zaštitu od ozbiljnije infekcije

Cells containing the novel coronavirus SARS-CoV-2 are seen through a microscope at the Stabilitech laboratory in Burgess Hill south east England, on May 15, 2020 where scientists are trying to develop an oral vaccine for the COVID-19 illness. - The scientists at Stabilitech are one of the teams attempting to develop a vaccine for COVID-19. Ingested in a capsule into the gut, Stabilitech's potential oral vaccine aims to prompt an immune response in mucosal cells in the respiratory system and elsewhere in the body. The firm believes that will be more effective in tackling respiratory illnesses like coronavirus. The British government is touting the country as a global leader in the big-money investment race to find a vaccine for COVID-19. (Photo by BEN STANSALL / AFP) / TO GO WITH AFP STORY BY JOE JACKSON
FOTO: AFP

Najnovije istraživanje pokazuje da cjepivo koje su zajedno stvorili Oxford i AstraZeneca pruža tek 10 posto zaštite od južnoafričkog soja koronavirusa, javlja Guardian.

Znanstvenici koji su proveli malu studiju o učinkovitosti cjepiva rekli su da rezultati sugeriraju vrlo malo zaštite od blage do umjerene infekcije, no pritom se nadaju da bi moglo, u teoriji, ipak pružiti bolju zaštitu od ozbiljnije infekcije.

Južna Afrika zasad je zaustavila vakcinaciju ovim cjepivom.

Ni veća studija ne bi bila puno bolja?

Profesor Shabir Madhi sa Sveučilišta Witwatersrand u Johannesburgu, koji je vodio ispitivanje, rekao je da je studija, iako je bila mala, osmišljena kako bi se ustvrdilo ima li AstraZenecino cjepivo barem 60-postotnu učinkovitost protiv Covida, i to do bilo kojeg stupnja ozbiljnosti.

„Rezultati koje sada opisujemo u odnosu na ovaj soj, procjena je da cjepivo štiti 10 posto. Očito, to je daleko od granice od 60 posto. Da ste radili veće istraživanje, vjerojatno ni tada ne biste došli do 40 ili 50 posto učinkovitosti ”, rekao je Madhi za BBC Radio.