Novo. Nakon svih prijetnji, Filipović sad moli dućane da mu šalju cijene kako bi ih razvrstao u tablice

'Ako vidimo da je potrebno poduzeti neke druge mjere, to ćemo napraviti', kazao je

FOTO: Screenshot N1

Ministar gospodarstva Davor Filipović komentirao je, kako tvrdi, “neopravdano podizanje cijena” u pojedinim poslovnim subjektima i Vladinom odgovoru na isto.

“Vidjeli smo da je dobar dio subjekata vratio cijene na 31.12.”, kazao je. Dodao je da su zatražili cjenike od najvećih domaćih trgovačkih lanaca, o čemu se već pisalo u medijima. “To ćemo sve prezentirati našim građanima da mogu usporediti cijene”, dodao je.

Na pitanje zašto se odustalo od mjera koje su se spominjale, poput zamrzavanja cijena više proizvoda, rekao je: “Nije se odustalo od ničega što smo najavljivali, nego smo odluku donijeli zato što smo iz ovih nalaza vidjeli da dobar dio subjekata vraća cijene na 31.12. Nadzori će biti kontinuirani, ako vidimo da je potrebno poduzeti neke druge mjere, to ćemo napraviti”.

‘Primijetili smo jedan trend…’

Filipović je rekao da mogući odlazak Hrvata u kupnju u inozemstvo treba biti poruka trgovačkim lancima. “To je nešto što može biti signal, da te cijene vrate prema dolje. Kad jednom izgubite kupca, oni će se teško vratiti”, konstatirao je ministar.

Je li izostanak konkretnijih poteza Vlade “prijetnja praznom puškom”, pitali su ga novinari. “Svi znaju koje mehanizme ima Vlada, ali s obzirom na trend koji smo primijetili, da dobar dio poslovnih subjekata vraća cijene sukladno zaključku Vlade od prošlog tjedna, procijenili smo da u ovom trenutku trebamo pojačati nadzore, a onda ćemo vidjeti hoćemo li ići u smjeru drugačijih mjera ili ne”, kazao je.

‘Ne možemo unaprijed kažnjavati’

“Ne možete vi nekoga unaprijed kažnjavati”, kazao je na pitanje je li Vlada u cijeloj ovoj situaciji bila naivna. “Vjerujem da će se ovaj trend nastaviti, i da će svi subjekti koji su digli cijene, a nisu trebali, vratiti. Ako to ne učine, postoje dodatni potezi koje možemo povući”, poručio je.

Novinari su ga pitali o slučaju trgovačkog centra koji iste proizvode u Hrvatskoj prodaje znatno skuplje nego u Sloveniji, pravdajući to većim poreznim opterećenjem u Hrvatskoj.

“Mislim da bi bilo dobro da idu sa cjelovitom informacijom i kažu, recimo, kolike su im profitne marže na svakom od tih artikala koji se kompariraju… Mi smo u više navrata snižavali PDV na određene proizvode. Nikada se nije dogodilo da bi onda cijena u trgovačkim lancima išla prema dolje… Ne znam o kojem trgovačkom centru pričate, ali volio bih da predsjednik Uprave izađe u javnost i kaže zašto nisu tada smanjili cijenu proizvoda”, rekao je Filipović.

Objavljivat će cjenike u tablicama

Ministar je, inače, objasnio i kako bi trebala funkcionirati kontrola cijena. Kaže da će njegovo ministarstvo dvaput mjesečno na web stranici objavljivati usporedbu kretanja cijena 80-ak artikala koje će biti raspoređene u tri kolone. Cijene će mu slati najveći trgovački lanci.

U prvoj su cijene počevši s 31. prosincem 2021. do 30. studenog 2022. godine s time da se za tu godinu bilježi i unosi u tablicu najviša maloprodajna cijena u trgovačkom lancu za svaki artikl s popisa za zadnji dan u mjesecu. Druga kolona će sadržavati podatke za razdoblje od 1. prosinca 2022. do 31. prosinca 2022. tako da se unosi najviša maloprodajna cijena artikala s popisa na dvotjednoj razini, odnosno 15. prosinca i 31. prosinca. Treća kolona je rezervirana za 2023. godinu tako da se unose cijene za svaki mjesec i to dva puta, točnije 15. u mjesecu i zadnji dan u tekućem mjesecu, rekao je ministar Jutarnjem listu.

Pratit će se cijene riže, brašna, kruha, više vrsta pekarskih proizvoda, tjestenine, kukuruznih pahuljica, više vrsti svježeg mesa, više suhomesnatih proizvoda, namaza, smrznute i konzervirane ribe, više vrsti mlijeka i mliječnih proizvoda, jaja, maslaca i margarina, ulja, više vrsti voća i povrća, šećera, grickalica, meda, više vrsti slatkiša, soli, Vegete, dječje hrane, te napitaka u koje je uključeno pivo i vino, deterdženti, higijenske potrepštine.