Nuklearni fizičar Tadić: 'Samo potpuni idiot može isključiti struju u Černobilu'

Tonči Tadić smatra da ne može doći do curenja radijacije, ali objašnjava zašto je bitno da postrojenje ima struju

FOTO: Profimedia/Pixsell

“Kad će druga sezona”, odmah je netko na društvenim mrežama prokomentirao kompliciranje situacije oko nuklearne elektrane Černobil, na sjeveru Ukrajine. Radi se o nuklearci čuvenoj po havariji iz 1986. godine, te, za nešto mlađe generacije, po sjajnoj igranoj seriji HBO-a iz 2019. godine o tim zbivanjima.

Današnje isključenje te elektrane (trenutno okupirane od strane ruske vojske) s električne mreže, te obavijest Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) o tome da više nema kontakt sa sustavima za monitoring koji prate tamošnje stanje nuklearnog materijala, opet su globalno izazvali nelagodne trnce.

Može li opet početi curiti radijacija?

Ukrajinski operater Ukrenergo je naglasio opasnost od trajnijeg nedostatka struje, koja je potrebna za hlađenje potrošenih gorivih sklopova. Ne bude li hlađenja, bazeni u kojima se nalaze bi se mogli početi zagrijavati, a radijacija curiti u okoliš.

Hrvatski nuklearni fizičar Tonči Tadić, ipak, ne misli da je situacija dramatična. Prije nekoliko dana, kad je raketiran krug elektrane u Zaporižju, Tadić je zabrinuto objašnjavao upravo opasnost nestanka struje i nemogućnosti hlađenja tamošnjeg reaktora. No, razlika je između dvije elektrane je ipak velika.

Elektrana u Černobilu ne proizvodi struju od 2001. godine

“Elektrana u Černobilu ne proizvodi struju od 2001. godine”, kaže Tadić, dodajući, kako, naravno, samo potpuni idiot može isključiti struju jer tako se isključuju i svi senzori koji nadziru postrojenje. Pa tako i oni koji prate stanje ispod masivnog betonskog sarkofaga kojim je zaštićen reaktor koji je doživio havariju 1986. godine.

“Cijela priča je u tome što je neki idiot s ruske strane zaključio da im smeta digitalna veza između senzora koji prate stanje ispod sarkofaga i s kojeg podatke prima IAEA”, veli Tadić koji smatra da se sarkofag koji štiti od curenja radijacije ne može uništiti.

Znanstvenici ostali u elektrani bez prava na smjenu

Taj novi zaštitni omotač nuklearke u obliku kupole postavljen je prije pet godina i tad se tvrdilo da se radi o najvećoj pokretnoj konstrukciji dosad izgrađenoj na Zemlji. Kupola je teška 36 tisuća tona, široka 275 i visoka 110 metara.

Tadić, međutim, naglašava kako su u posebno gadnoj situaciji ukrajinski znanstvenici i djelatnici koji su ostali u nuklearci i koji ne mogu dobiti smjenu jer ona nije dozvoljena otkad je ruska kontrola preuzela nuklearnu elektranu u Černobilu.