Obama i Castro nisu se samo rukovali, imali su i važan sastanak

US President Barack Obama (R) shakes hands with Cuba’s President Raul Castro (L) on the sidelines of the Summit of the Americas at the ATLAPA Convention center on April 11, 2015 in Panama City. AFP PHOTO/MANDEL NGAN
FOTO: AFP

PANAMA – Američki predsjednik Barack Obama susreo se u subotu s kubanskim predsjednikom Raulom Castrom i održao razgovore na najvišoj razini između dviju zemalja u više od 50 godina, a dva predsjednika su se suglasila da će nastojati poboljšati odnose nakon desetljeća neprijateljstava.Opisujući njihov susret kao “povijesni” Obama je rekao da dvije zemlje mogu okončati neprijateljstvo iz godina Hladnoga rata.

“Sada smo u situaciji krenuti na putu prema budućnosti”, rekao je Obama Castru tijekom susreta u Panami gdje obojica sudhjeluju na Summitu Amerika. “S vremenom će nam biti moguće okrenuti stranicu i razviti nove odnose između naših dviju zemalja”.

Sjedili jedan do drugoga

Dvojica predsjednika suglasili su se u prosincu da pokušaju obnoviti diplomatske odnose koje je prekinuo Washington 1961. i otada je Obama olabavio neka američka ograničenja na putovanja i trgovinu s Kubom koja su dio dugogodišnje američke politike pokušaja da natjera ovaj karipski otok da se promijeni.

Povijesni sastanak Castra i Obame

Obama i Castro, koji su telefonom razgovarali u prosincu i ovaj tjedan prije Panamskog summita, sjedili su jedan do drugoga u maloj konferencijskoj prostoriji u srdačnom, ali poslovnom ozračju. Obojica su kimali glavama i smiješili na neke od riječi drugoga u kratkim izjavama novinarima.

Castro je rekao da će nastaviti poduzimati mjere prema normalizaciji odnosa s Washingtonom te da je otvoren za razgovore o ljudskim pravima i drugim pitanjima.

‘Moramo biti strpljivi, veoma strpljivi’

“Spremni smo razgovarati o svemu ali moramo biti strpljivi, veoma strpljivi”, rekao je 83-godišnji čelnik komunističke Kube koji je postao predsjednik 2008. nakon što je njegov stariji bart Fidel Castro odstupio zbog lošeg zdravlja.

Castro je ranije na summitu održao poduži govor u kojem je žestoko osudio prošle američke intervencije na Kubi i u Latinskoj Americi i na kraju se Obami ispričao za tu tiradu. “Ispričavam se predsjedniku Obami jer on nema odgovornosti za ništa od toga, suprotno od njegovih deset prethodnika”, rekao je Castro. “Po mom mišljenju, predsjednik Obama je pošten čovjek”, rekao je kubanski lider i dobio suzdržani pljesak za te riječi.

Castro je govorio duže od osam minuta, na koliko je imao pravo svaki od govornika. To je zato, rekao je, jer je bio isključen s prethodnih šest summita. “Rekli su mi da govor mora stati u osam minuta. Jako sam se trudio, ali pošto mi duguju šest summita, šest puta osam je 48”, rekao je.

Rukovanje Obame i Castra
Rukovanje Obame i Castra AFP

Obama (53) je ranije na summitu rekao kako nova američka politika prema Kubi “bilježi zaokret za cijelu regiju”, ali i upozorio da na putu normalizacije odnosa očekuje neslaganja s Kubancima, posebno kad na dnevni red dođu pitanja ljudskih prava.

Ukidanje američkog embarga?

Castro se u svom obraćanju summitu založio za ukidanje američkog embarga Kubi i zatražio “brzi odgovor” Washingtona u vezi s uklanjanjem Kube s američkog popisa zemalja koje podržavaju terorizam što bi ukinulo niz američkih sankcija. Očekuje se da će Obama na to pristati, ali se ne zna kada. Kuba micanje s popisa traži kao preduvjet za punu obnovu diplomatskih veza.

Kuba je prvi put stavljena na popis 1982. kada je podržala marksističke pobune u Latinskoj Americi ali je ta potpora prestala s prestankom Hladnog rata. Na tom američkom popisu su osim Kube još samo Iran, Sirija i Sudan.

Obama, pripadnik Demokratske stranke, suočio se s određenim kritikama u američkom Kongresu za dramatičan preokret u politici prema Kubi. Kritičari kažu odustaje od previše toga a da prethodno ne ustraje na političkim reformama na otoku.

Američki predsjednik može nastaviti olakšavati određene sankcije ali trgovinski embargo protiv otoka može ukinuti samo Kongres kojega kontroliraju Republikanci.

Osim nekoliko kratkih, neformalnih susreta, čelnici SAD-a i Kube nisu održali značajniji sastanak otkako su braća Castro 1959. svrgnula diktatora Fulgencia Batistu kojega je podupirao SAD, okrenuvši tada karipsku državu prema bliskom savezništvu sa Sovjetskim Savezom.