Nekad je nužno odabrati stranu

Obama u tajnosti obavještajnoj agenciji proširio ovlasti i odobrio špijuniranje američkih građana na internetu

Mediji su došli u posjed dokumenata koji otkrivaju proširenje ovlasti agenciji NSA

Edward Snowden
FOTO: AFP

Bez javne obavijesti ili rasprave, administracija američkog predsjednika Baracka Obame proširila je Agenciji za nacionalnu sigurnost (NSA) ovlasti u području nadziranja međunarodnog internet prometa američkih građana bez nadzora, sve kako bi NSA mogla učinkovitije tražiti dokaze zlonamjernog računalnog hakiranja, javlja The New York Times nakon uvida u dokumente NSA-e.

Sredinom 2012. godine pravnici Ministarstva pravosuđa napisali su dva tajna dopisa kojima dopuštaju obavještajnoj agenciji da započne, bez nadzora i na američkom tlu, lov na podatke povezane s upadima u računala iz inozemstva, uključujući i promet koji se događa na sumnjivim interenetskim adresama ili sadrži zlonamjerne programe.

Ministarstvo pravosuđa dozvolilo je agenciji nadziranje samo adresa koje bi mogle biti povezane sa stranim vladama. Međutim, dokument pokazuje da je NSA nadzirala hakere i u slučajevima kad se nije mogla uspostaviti nikakva veza sa stranim silama.

Uopće nije jasno kako se odabiru mete

Otkrića, koja se temelje na dokumentima koje je zviždač Edward J. Snowden dao The New York Timesu i ProPublici, dolaze u vrijeme do sad neviđenih cyber napada na američke financijske institucije, poduzeća i vladine agencije, ali i vrijeme pojačanog propitivanja tajnih pravnih opravdanja za pojačani vladin nadzor nad građanima.

Senat je, naime, ovog tjedna donio zakon koji ograničava neke ovlasti NSA-e, ali prisluškivanje bez naloga ostalo je izvan tih odredbi. Vladini dužnosnici brane nadzor Agencije kao nužan za zaštitu Amerikanaca od sve agresivnijih djelovanja stranih vlada. No, kritičari kažu da je ovo teško i komplicirano pitanje s posljedicama na pravo na privatnost građana i da je tebalo biti predmetom javne rasprave.

Nije jasno koje standarde NSA koristi prilikom odabira meta. Može biti vrlo teško znati sa sigurnošću tko se nalazi iza određenog upada – strana vlada ili kriminalna skupina – a NSA bi se trebala usredotočiti na strane obavještajne službe, ne na one koji provode zakone.

Prikupljanje raznih privatnih podataka

Vlada kroz nadzor interneta također može prikupiti znatne količine informacija o Amerikancima, od privatnih e-mailova do tajnih poslovnih odluka, jer praćenje podataka koje haker dobiva uključuje kopiranje tih informacija nakon što ih haker ukrade.

“Ne bi trebalo čuditi da vlada SAD-a koristi obavještajnu službu u nadzoru stranih sila koje pokušavaju hakirati američke mreže i ukrasti privatne podatke američkih građana i kompanija”, rekao je glasnogovornik Ured ravnatelja za nacionalnu sigurnost Brian Hale. Dodao je da “nadziranje pojedinaca u inozemstvu, koji su uključeni u neprijateljske cyber aktivnosti u ime inozemnih vlada, zakonita svrha obavještajne službe”.

Ovo je posljednje poznato proširenje NSA-inog programa nadzora bez naloga, koji dopušta vladi presretanje prekograničnih komunikacija Amerikanaca ukoliko je meta stranac u inozemstvu. I dok je NSA dugo imala pristup specifičnim e-mail adresama i brojevima telefona stranih obavještajnij ciljeva, Obamina administracija je prije tri godine dozvolila Agenciji pristup komunikacijskim podacima s nedovoljno identificiranih adresa ili nizova štetnih računalnih kodova.