Nekad je nužno odabrati stranu

Kako je propalo glavno Obamino postignuće u Siriji (Asad likuje)

Najnovije izvješće UN-a ukazuje da se u Siriji koristi kemijsko oružje

US president Barack Obama waves after speaking to service members at the Naval Station Rota, in Rota, southwestern Spain on July 10, 2016

Obama said he will cut short a foreign trip and visit Dallas next week as the shooting rampage by the black army veteran, who said he wanted to kill white cops, triggered urgent calls to mend troubled race relations in the United States.

 / AFP PHOTO / JORGE GUERRERO
FOTO: AFP/AFP

Obamina administracija često kao jedan od glavnih diplomatskih uspjeha predstavlja ugovor o nekorištenju kemijskog oružja u Siriji.

No, novo izvješće Vijeća sigurnosti UN-a otkriva da je režim sirijskog predsjednika Bašara al Asada koristio kemijsko oružje tijekom sukoba s civilima i tako prekršio dogovor s Obaminom administracijom koji je potpisan još 2013, piše Business Insider.

Asad zna da Obamina administracija neće napraviti ništa

U izvješću se navode dva slučaja u kojima je režim sirijskog predsjednika koristio klor tijekom napada, jednom 2014., a onda i 2015. godine.

“Asadov režim je naučio tijekom posljednih pet godina, kako Obamina administracija neće učiniti apsolutno ništa kako bi zaštititi sirijske civile od masovnih ubojstava,” napisao je u emailu Fred Hof, viši suradnik u Atlantskom vijeću i bivši specijalni savjetnik za tranziciju u Siriji u vrijeme kada je državna tajnica bila Hillary Clinton. “To što se kemijsko oružje ponovno koristi stoga nije ništa čudno”, dodaje.

Sve se zapravo znalo i ranije

Obamina administracija je vjerojatno bila svijesna da su Asadove snage ponovno prionule korištenju kemijskog oružja i prije nego je ovo izvješće UN-a objavljeno. “Ovo nije iznenađenje za administraciju”, smatra Robert Ford, viši suradnik na Institutu za Bliski istok i američki veleposlanik u Siriji od 2010. do 2014. godine. “Mi smo dobili izvješće o korištenju klora prije više od godinu dana. Neki sirijski liječnici su o tome svjedočili pred Kongresom prošle godine.. Dakle, oni su upoznati s tim već dulje vrijeme. Sada, objavom ovog izvješća, oni su stjerani u kut.”

Iz Obamine administracije službeno su objavili kako je američka vlada zapravo sumnjala da je Asad koristio klor. “U UN-ovom izvješću stoji ono što smo mi već u nekoliko navrata rekli; sirijski režim je koristio industrijski klor kao oružje protiv vlastitog naroda i tako prekršio Konvenciju o kemijskom oružju i UN-ovu Rezoluciju 2118,” rekao je jedan dužnosnik za BI.

Obama ponosan na dogovor

UN-ova rezolucija o korištenju kemijskog oružja u Siriji ne propisuje da se sirijski režim morao riješiti klora kao kemijske tvari, no istom se zabranjuje vladi da ga koristi kao oružje.

Ovakvo Asadovo ignoriranje pravila sigurno nije dobro za Baracka Obamu koji se često pozivao na potpisane sporazume. Obama je još 2012. izjavio da je korištenje kemijskog oružja “crvena linija” koju sirijske vlasti ne smiju prijeći. Sljedeće godine, Asadove snage su upravo kemijskim oružjem ubili oko 1500 ljudi. No, Sjedinjene Države nisu reagirale vojnim udarima. Umjesto toga, potpisan je sporazum kako bi se izbjegla vojna intervencija. I sam Obama je često isticao kako je jako ponosan na postignuti dogovor.

Obama u teškom položaju

“Postojala je percepcija da je moj kredibilitet bio u pitanju, da je američki kredibilitet bio u pitanju,” rekao je Obama ranije ove godine u intervjuu za The Atlantic. “Bilo mi je teško u tom trenutku stati, stisnuti ‘gumb za pauzu,’ no znao sam da bi me to koštalo u političkom smislu. Bio sam sposoban odmaknuti se od neposrednih pritisaka i promisliti što je u američkom interesu, ne samo u odnosu na Siriju, nego i poštivajući našu demokraciju. Bila je to teška odluka, no u vjerujem da je u konačnici to što sam odlučio bilo ispravno.”

No, sada je jasno kako se Asad nije držao svojeg dijela dogovora. “Asad i njegovi saveznici, Rusija i Iran, smatraju ovu administraciju potpuno bezvrijednom,” smatra Hof. “Asad ‘trlja’ tu crvenu liniju predsjedniku u lice ponovnim korištenjem kemijskog oružja.” Takav razvoj događaja stavlja Obamu u tešku poziciju, smatra i Ford.

“U svakom slučaju, čini se da je ono što je Obamina administracija isticala kao svoj najveći uspjeh u Siriji zapravo mnogo manje nego što oni to nastoje prikazati,” dodaje, podsjećajući da se radi o jednoj od najotrovnijih kemijskih supstanci.

Teoretska mogućnost dodatnih sankcija

Ipak, možda je prerano donositi konačne zaključke o Obaminom nasljeđu po pitanju Sirije. “Prerano je suditi, jer postoji niz događaja trenutno u Siriji,” rekao je Ford. “Ne isključujem mogućnost da se na kraju Rusija, Iran i Turska odluče na neki oblik primirja,” smatra.

SAD će vjerojatno nastojati nametnuti ovu točku na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a sljedećeg tjedna, poruka je iz Obamine administracije. Nejasno ostaje međutim što može međunarodna zajednica učiniti po pitanju provedbe rezolucije UN-a.

“SAD i Europa su već dali mnogo sanckija Siriji. Dakle, nisam siguran da postoje još mnoge dodatne sankcije”, smatra Ford. Mala je mogućnost da će Asadovi saveznici, koji su također stranke UN-ove konvencije o kemijskog oružju, primjerice Rusija, glasati za te sankcije. “Teško je to zamisliti, to je teoretska mogućnost, no prilično je nevjerojatno da će se tako nešto dogoditi”, kazao je Ford.