Obiteljski liječnici danas su napali ministra Nakića, a mi smo izvukli listu njegovih neobičnih odluka

Većina najava imala je veze s poskupljenjima cijena zdravstvenih usluga

17.03.2016., Zagreb - Ministar zdravlja Dario Nakic telefonira ispred sabornice
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Tehnički ministar zdravlja Dario Nakić već je nekoliko puta svojim odlukama izazvao poprilično nezadovoljstvo. Danas su ga kritizirali obiteljski liječnici koji smatraju da je izazvao kaos nejasnim dopisom bolnicama o izdavanju uputnica, a mi smo izvukli neke od njegovih najnespretnijih poteza.

1. Najave poskupljenja dopunskog osiguranja

Ministar je otpočetka manadata najavljivao poskupljenje dopunskog osiguranja za 30 posto, odnosno za 19 kuna.

Tako bi cijena umjesto sadašnjih 70 kuna mjesečno, iznosila 89 kuna. “To povećanje dopunskog od 19 kuna koje će se morati donijeti, jer nemamo izbora. Jer ne možemo pustiti da sustav propadne i da nemamo liječenja. Jer tad će se dogoditi privatizacija. A to je da oni koji imaju, moći će se liječiti. I to nije izbor. I zato moramo povećati dopunsko kako bi pokrili ogromne rupe u zdravstvu,” govorio je ministar.

No, zbog velikih otpora, odluka o poskupljenju je odgođena.

2. Povećavanje cijene bolničkog liječenja

Prema novim izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, bilo je predviđeno povećanje maksimalnog iznosa sudjelovanja osiguranih osoba u troškovima zdravstvene zaštite sa 60,13 posto proračunske osnovice na 90,20 posto proračunske osnovice. To bi u prijevodu značilo da se za osobe koje nemaju dopunsko zdravstveno osiguranje maksimalni iznos participacije za bolničko liječenje povećava s dvije na tri tisuće kuna.

Prijedlog je izglasan na sjednici Vlade 25. svibnja, a potom je trebao biti izglasan i na plenarnoj sjednici Sabora 15. srpnja. No, vladajući nisu osigurali kvorum pa se o ovom prijedlogu nije glasalo. Isto se dogodilo i s pokušajem naplaćivanja hitnih pregleda, za koje se ustanovi da nisu hitni. Ta inicijativa nije posve nelogična, no čini se da je ministar nije uspio dobro iskomunicirati.

3. Rezanje troškova na pretragama za najteže bolesnike

Kako je Telegram prvi pisao, Ministarstvo zdravlja htjelo je rezati troškove na najtežim pacijentima kojima je potrebna PET/CT pretraga. Tako su pacijenti iz cijele zemlje od svibnja tu iznimno važnu pretragu na trošak HZZO-a mogli obaviti samo na zagrebačkom Rebru.

Zbog toga su se stvorile duge liste čekanja. No, sredinom lipnja, tri tjedna od prvog Telegramovog članka o tome, ministar Nakić odlučio je ipak povećati broj kvota pretrage na privatnim PET/CT uređajima.

4. Smjena kompletnog rukovodstva bolnica

Tehnički ministar Nakić odlučio se na smjenu kompletnog upravljačkog kadra u bolnicama. Tako će ravnatelji u sljedećih šest mjeseci morati obaviti reizbor u šezdesetak bolnica.

No, ujedno će na neki način pogodovati liječnicima koji jednom dođu na te funkcije, jer će šefovi klinika, bolničkih zavoda i odjela te glavne sestre moći ponovno obnašati istu funkciju i dulje od današnjih maksimalno dva mandata.

Izmjenom dvaju pravilnika o uvjetima za unutarnji ustroj kliničkih bolnica, te općih i specijalnih bolnica, koji su do 19. srpnja na javnoj raspravi, liberalizira se i sustav imenovanja, pa se šefovi klinika i odjela više neće birati samo javnim natječajem, nego će ih ravnatelj bolnice moći imenovati i temeljem internog natječaja provedenog u bolnici.

5. Promjena načina korištenja uputnica

Posljednja u nizu odluka ministra zdravlja u tehničkoj Vladi izazvala je veliko nezadovoljstvo liječnika obiteljske medicine, ali i kaos u bolnicama. Ministarstvo zdravlja je izmijenilo postojeću proceduru upućivanja pacijenata na specijalističke preglede na način da uputnice C1 od sada ograničavaju preglede unutar iste specijalizacije.

“Dopis o promjeni načina izdavanja uputnica koji je ministar zdravlja dr. Dario Nakić uputio bolnicama još je jedna od promašenih odluka tehničkog ministra zdravlja, koji kao da nikada nije radio u zdravstvu, i to na štetu pacijenata”, kazala je za Večernji list predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHom) Vikica Krolo.

Mnogim liječnicima pritom nije jasno zašto ministar minira model upućivanja koji je osmišljen tako da pacijentima olakša obradu, bez nepotrebnih odlazaka po nove uputnice za pretrage i preglede koje indicira bolnički liječnik.

6. Ukidanje (pa vraćanje) hitne helikopterske službe

Danas je u Dubrovniku otvorena helikopterska baza, i to kao dio projekta Hitne helikopterske medicinske službe. HHMS, započet lani kao pilot-projekt imao je iznimno dobre rezultate no svejedno je početkom ove godine ukinut. Ministar Nakić ipak je i u ovom slučaju morao reterirati; nakon što je skupljeno 12.000 potpisa, projekt je ipak proveden.