Obiteljskim liječnicima Ministarstvo i dalje nije dalo upute za brzo testiranje: ‘Kada i gdje ćemo to raditi?’

Koordinacije hrvatske obiteljske medicine jutros je pojasnila probleme koji nisu sagledani

FOTO: N1

Liječnici obiteljske medicine još jučer su putem svoje udruge izrazili ogorčenost iznenadnom odlukom da se brzo antigensko testiranje za građane počne provoditi i u njihovim ordinacijama, no predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine, Nataša Ban Toskić, jutros je na HRT-u pojasnila probleme koji nisu sagledani.

Ban Toskić tako je istaknula kako liječnike ljuti to što su o svojoj novoj obavezi koja počinje odmah idući dan doznali putem konferencije za medije i što se s njima oko toga prije nitko nije savjetovao. Pritom ističe kako samo testiranje nije neki težak posao, te da oni od njega ne bježe, ali da uvođenjem takvog načina testiranja organizacijski problemi nisu uopće riješeni.

‘Nije to težak posao, gurneš štapić…ali…’

“To uopće nije težak posao – staviš na sebe zaštitnu opremu i gurneš štapić u nos bolesnoj osobi. Pa ljudi si to i sami danas rade. Dakle, problem nije posao. Problem je organizacijska forma. Kada i gdje to raditi? Tko će to raditi? Mora li to biti visokospecijalizirani liječnik? Vi vidite kako se PCR testiranja organiziraju na svim mogućim punktovima – u kontejnerima, kroz prozor, u vanjskom prostoru, u potpunoj zaštitnoj opremi, u skafanderu, uz naručivanje, uz pomoć dodatnog osoblja, sestara, tehničara i administratora.

Sada bi se odjednom isti taj postupak – guranje štapića u nos, trebao odvijati u ordinacijama u kojima borave u čekaonicama i zdravi i bolesni ljudi”, komentirala je Ban Toskić.

‘To je na stolu Ministarstva’

U emisiji je sudjelovala i epidemiologinja HZJZ-a Dijana Mayer koja je kazala kako je ona epidemiolog te da se organizacijom zdravstvene zaštite u obiteljskoj medicini nije bavila. No, potvrdila je da unatoč činjenici da je testiranje najavljeno “od sutra”, preporuke za način izvođenja tog testiranja još nisu donesene. O tome će se, kazala je, u ministarstvu tek razgovarati.

“Sigurno će se pacijenti trebati razdvojiti. Dakle, oni koji su došli na testiranje će dobiti jedne termine, ostali će dobiti druge termine. Sigurno će se ovih dana u ministarstvu razgovarati kako će to organizacijski izgledati. Ono što znam je da je to na stolu Ministarstva. Ići će detaljna preporuka, hoće li to biti danas ili sutra, to mi je teško reći. Ali sigurno će se morati razdvojiti i morat će se raditi po pravilima epidemiološke struke”, zaključila je.