I prema novom istraživanju medijskih sloboda stojimo očekivano loše. Najveći je problem, šokantno, HRT

Hrvatska se nalazi na 69. mjestu od ukupno 180 zemalja

FOTO: RSF/ screenshot

Danas je objavljen Indeks slobode medija za 2018. godinu i rezultati za Hrvatsku su, očekivano, loši. Hrvatska se u redovitom godišnjem izvješću Reportera bez granica (RSF) našla na 69. od 180 mjesta, što je za pet mjesta bolje u odnosu na 2017. kada je prema Indeksu slobode medija zauzela 74. mjesto. Od zemalja u susjedstvu, Slovenija je zauzela 32. mjesto, BiH 62., Mađarska 73., Srbija 76., a Crna Gora 103. mjesto.

Prema izvješću RSF-a, hrvatski novinari koji istražuju korupciju, organizirani kriminal ili ratne zločine često su podvrgnuti maltretiranju. Kleveta je kriminalizirana, a vrijeđanje “Republike, njezinog znakovlja, himne ili zastave” je kažnjivo kaznom do tri godine zatvora, podsjeća RSF.

Još gore, “ponižavajući” medijski sadržaji su kriminalizirani od 2013., ističe ta nevladina udruga. Radi se o tzv. “sramoćenju”, kaznenom djelu za koje se novinar može proglasiti krivim iako je izrekao istinu, ali sudac može procijeniti da ta istina nije u javnom interesu. Taj je članak Kaznenog zakona uveden 1. siječnja 2013.

Problematično miješanje vlade u rad HRT-a

“Miješanje vlade u javnu televiziju HRT i dalje predstavlja stvarni problem koji ograničava nezavisnost medija. HRT je očito pod političkim pritiskom. Interesne skupine pokušavaju utjecati na uredničku politiku i miješaju se u njezinu upravu”, stoji u izvješću RSF-a.

U zajedničkoj posjeti u siječnju 2018., RSF i druge nevladine udruge su utvrdile da je došlo do neznatnog poboljšanja situacije. Također su pohvalile rad policije koja je u posljednje vrijeme povećala broj uhićenja u slučajevima fizičkog nasilja prema novinarima. “Fizički napadi, kao i prijetnje te nasilje na internetu i dalje su jedan od glavnih problema za novinare u Hrvatskoj”, zaključuje se u izvješću.

Netrpeljivost prema novinarima predstavlja ozbiljni prijetnju

Organizacija Reporteri bez granica u svom je priopćenju napisala kako porast osjećaja netrpeljivosti spram novinara predstavlja ozbiljnu prijetnju demokraciji. Što se tiče samog indeksa, Europa je i dalje regija s najviše novinarskih sloboda, no u isto vrijeme je i regija u kojoj je razina tih sloboda u protekloj godini najviše pala. Tako, na primjer, od pet zemalja koje su najviše nazadovale u protekloj godini, četiri su europske – Malta, Slovačka, Češka i Srbija. S obzirom na fenomen populističkih pokreta, često nesklonih medijima, koji diljem kontinenta dobivaju na političkoj snazi, ne očekuje se da će taj trend padati.

“Mislim da je razvoj situacije u istočnoj i srednjoj Europi pokazao da imamo posla s nezrelim demokracijama, čije je članstvo u EU možda došlo prerano”, rekao je Christian Mihr, šef njemačkog ogranka Reportera bez granica za Deutsche Welle.

U izvješću stoji da animozitet spram novinara više nije obilježje samo autoritarnih režima, a kao globalne aktere koji rade na perpetuiranju antimedijske retorike naveli su Donalda Trumpa, Rusiju i Kinu. Što se tiče Hrvatske, nalazimo se na 69. mjestu od 180 zemalja, točno između Lesota i Hong Konga te Mongolije. Najbolji rezultat ostvarile su Norveška, Švedska, Nizozemska, Finska i Švicarska.