Objavljen novi video iz Nepala, pokazuje prve sekunde potresa

Po najnovijim informacijama, broj žrtava prešao je šest tisuća

FOTO: YouTube

Netom objavljena snimka nadzorne kamere s jednog kružnog toka u Katmanduu donosi trenutke u kojima je otpočeo razorni potres jakosti 7,9 stupnjeva. Na snimci s vidi kako se sve počinje tresti i gotovo odmah srušio se spomenik na tom rotoru, na lokaciji Tripureshwar Chowk.

Broj žrtava u Nepalu prešao je u petak 6.100, a spasioci nova tijela nalaze i šest dana nakon potresa koji je uništio tu himalajsku državu s 28 milijuna stanovnika. “Mrtvačnice su prepune pa nam je naređeno da spaljujemo tijela odmah nakon što ih izvučemo iz ruševina”, rekao je Raman Lal, pripadnik indijske spasilačke ekipe koja radi zajedno s nepalskim snagama.

Pomoć sporo stiže, mnogi spavaju na otvorenom

Pomoć sporo stiže do zabačenih sela u planinskim dijelovima zemlje, a smrad tijela zatrpanih pod srušenim kućama i zgradama u glavnom gradu Katmanduu otežava povratak stanovnika kućama. Brojni Nepalci spavaju pod otvorenim nebom od potresa u subotu. Po podacima UN-a, uništeno je ili oštećeno 600.000 kuća.

Nepalski ministar financija Ram Sharan Mahat procijenio je da su najmanje dvije milijarde dolara potrebne za obnovu kuća, bolnica, vladinih ureda i povjesnih zgrada te apelirao na pomoć međunarodne zajednice. “Ovo je tek početna procjena i trebat će dosta vremena da bismo izračunali prave troškove obnove”, rekao je Mahat.

Pomanjkanje hrane i vode u glavnom gradu prisililo je tisuće ljudi koji su ranije u njemu radili da se ukrcaju u autobuse i vrate se natrag u gradove i sela iz kojih su došli. Premali broj autobusa i spora raspodjela pomoći doveli su do sukoba između prosvjednika i interventne policije, piše BBC.

Ugrožena sjetva riže, prijeti glad

Iz UN-a upozoravaju i na izazove s kojima se suočavaju nepalski poljoprivrednici, koji čine dvije trećine od ukupnog broja stanovnika. Naime, potres je uništio skladišta sa sjemenom za sjetvu riže, koja je trebala biti sredinom svibnja, kao i žitarice u spremištima, koja su sada sravnjena sa zemljom. Ako poljoprivrednici propuste sadnju u ovom mjesecu, neće biti žetve riže, koja je u Nepalu glavna hrana, sve do kraja 2016. godine.

U UN-u kažu da je potresom pogođeno osam milijuna ljudi, a najmanje dva milijuna će u iduća tri mjeseca trebati šatore, vodu, hranu i lijekove. Ministarstvo unutarnjih poslova iznijelo je najnovije podatke po kojima su u potresu poginule 6.124 osobe, a 13.906 ih je ozlijeđeno.