Objavljena je lista koja rangira europske zemlje po stanju ljudskih prava LGBTIQ osoba, pali smo za 3 mjesta

Rainbow Europe, objavljen u jeku pandemije, upozorava na kritičan trenutak za LGBTIQ ravnopravnost u Europi

FOTO: Vjekoslav Skledar/zagreb Pride

Uz krizu uzrokovanu pandemijom koronavirusa, Europa se nalazi pred ključnim trenutkom za ravnopravnost LGBTIQ osoba; dok neke vlade koriste pandemiju kako bi suzile prostor ljudskih prava, nekad vodeće europske zemlje istovremeno nazaduju u svojoj predanosti za ravnopravnost LGBTIQ osoba. Hrvatska pritom bilježi pad na Duginoj mapi, ljestvici koja rangira 49 europskih zemalja sukladno ostvarenju građanskih i ljudskih prava pripadnika LGBTIQ zajednice. U godinu dana uspjeli smo pasti za 3 mjesta.

Glavni su ovo naglasci godišnjeg izvješća Rainbow Europe za 2020., koje je danas objavila organizacija ILGA-Europe. U izvješću kažu kako u 49 posto zemalja u protekloj godini nije bilo nikakve pozitivne promjene , a drugu godinu zaredom države se na mapi pomiču unazad. “Ovo je kritičan trenutak za LGBTI ravnopravnost u Europi. Povijest nas uči da oni koji su prije krize ranjivi, nakon nje postaju još ranjiviji, stoga smo zabrinuti da će povećana represija i socio-ekonomske nedaće kreirati ‘savršenu oluju’ za mnoge LGBTI osobe u Europi u narednih nekoliko godina”, ističe Evelyne Paradis, izvršna direktorica ILGA-Europe.

Četiri godina kršenja prava

Paradis dodaje kako, nikada snažnije, pozivaju da se kao jedan od ključnih političkih prioriteta zemalja istakne LGBTIQ ravnopravnost i da se to pitanje ne smetne s uma u predstojećem razdoblju ekonomskog pada uzrokovanog Covidom-19. Prema Duginoj mapi, stanje ljudskih prava LGBTI osoba u Hrvatskoj posljednjih godinu dana nazaduje. Hrvatska se, naime, ove godine nalazi na 19. mjestu, što je tri pozicije lošiji plasman no prošle godine (16. mjesto na mapi). Broj bodova koje je Hrvatska ostvarila na mapi je 46, u odnosu na prošlogodišnjih 47.

Iz Zagreb Pridea za Telegram komentiraju kako je nastavak pada Hrvatske na Duginoj mapi Europe “odraz brutalne stvarnosti i društvenog okruženja u našoj zemlji”. “Jasno je da u posljednje četiri godine godine razlitičiti politički akteri sustavno rade na kršenju ljudskih prava LGBTIQ osoba, oduzimanju spolnih i reproduktivnih prava žena te političkih i kulturnih prava pojedinih etničkih i nacionalnih zajednica u RH”, upozoravaju. Smatraju kako razloge tome treba tražiti u aktivnom djelovanju desno-klerikalnih organizacija, ali i u, kako kažu, diskriminatornim politikama Vlade RH, neprimjeni postojećih zakona te sporom i neučinkovitom pravosuđu.

Na vrhu Malta, Belgija, Luksemburg…

ZG Pride upozorava na stvaranje amosfere mržnje i netpeljivosti posljednjih nekoliko godina. „Sada smatramo da je krajnje vrijeme da i cjelokupna javnost prepozna da je nasilje i netrpeljivost prema LGBTIQ osobama u Hrvatskoj značajan i urgentan društveni problem“, zaključuju, podsjećajući kako je prema njihovom posljednjem istraživanju nasilje doživjelo 6 od 10 ispitanih LGBTIQ osoba u Hrvatskoj.

Spomenimo i kako Rainbow Europe, odnosno Dugina mapa, jednom godišnje ispituje zakone i politike u 49 europskih zemalja, koristeći set of 69 kriterija. Prilikom rangiranja zemalja i njihovog smještanja na mapu, uzimaju se u obzir kategorije poput ravnopravnosti i nediskriminacije, obitelji, zločina iz mržnje i govora mržnje, tjelesni integritet osobe, prostor civilnog društva, itd.

Vrh ovogodišnje ljestvice zauzimaju Malta, Belgija, Luksemburg, Danska i Norveška, dok su na njenom dnu Monako, Rusija, Armenija, Turska i Azerbajdžan, a Hrvatska se spominje i u kontekstu problema s donošenjem akcijskog plana za ravnopravnost LGBTI osoba.