Objavljena je nova korona karta Europe; hrvatska obala i Zagreb ostaju narančasti, stanje se pogoršalo na sjeveru zemlje

Iako se ranije danas nagađalo da će Zagreb postati crven, to se ipak nije dogodilo

Hrvatska obala i grad Zagreb zadržali su još jedan tjedan narančastu boju na korona karti Europske unije, koju svakog četvrtak objavljuje Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti – ECDC.

No, za razliku od prošlog tjedna, kad je ostatak Hrvatske bio u zelenom, situacija se sada pogoršala na sjeveru zemlje. Tako su narančaste postale Zagrebačka županija, Krapinsko-zagorska županija, Međimurska, Varaždinska i Koprivničko-križevačka županija. Iako su ranije danas iz HZJZ-a i Vlade nagađali da će Zagreb postati crven, to se ipak nije dogodilo.

U odnosu na prošli tjedan, situacija se blago smirila Španjolskoj, tamo je nekoliko regija prešlo iz tamnocrvenu u crvenu boju. Portugal je ostao cijeli u crvenom. U Njemačkoj je, pak, došlo do velikog pogoršanja, gotovo cijela zemlja sad je narančasta, dok je prošli tjedan samo par regija bilo te boje. Te iste sada su u crvenom. Do pogoršanja epidemiološke situacije došlo je i Francuskoj, sad su sve regije ili crvene ili tamnocrvene. Situacija je ostala ista u Italiji. Na jugu i istoku Europe sad se crvene cijela Grčka i Bugarska.

Kako se određuju boje na karti ECDC-ja?

ECDC boje na karti regija određuje tako da su zelena ona područja u kojima je u zadnjih 14 dana broj aktivnih slučajeva manji od 50 a u kojima je udio pozitivnih testova manje od četiri posto. Isto je i ako je broja aktivnih slučajeva manji od 75 a udio pozitivnih testova manji od jedan posto.

Narančasti su oni koji u 14 dana imaju manje od 50 aktivnih slučajeva a udio pozitivnih testova četiri posto ili više, oni koji u 14 dana imaju više od 50,a. manje od 75 aktivnih slučajeva i čiji je udio pozitivnih testova jedan posto ili manji, kao i oni koji u 14 dana imaju između 75 i 200 aktivnih slučajeva te čiji je udio pozitivnih testova manji od četiri posto.

Crveni su oni dijelovi u kojima je ukupni broj aktivnih slučajeva u roku od 14 dana između 75 i 200 a udio pozitivnih testova četiri posto ili manji kao i oni čiji je ukupni broj slučajeva u 14 dana manji od 200, ali veći od 500. Tamnocrveni su oni koji u 14 dana ukupno imaju 500 ili više aktivnih slučajeva. Brojke se prate u odnosu na 100.000 stanovnika.