Nekad je nužno odabrati stranu

Objavljene snimke Matijanićevih poziva bolnici i Hitnoj: 'Dođite za pet dana. Malo ste se prepali'

Snimke pokazuju da su Matijanić i Topić više put zvali hitnu i bolnicu 4. i 5. kolovoza

FOTO: Miroslav Lelas/PIXSELL

Zdravstvena inspekcija resornog ministarstva, unutarnji nadzor, pa i DORH će utvrđivati okolnosti oko smrti poznatog Indexovog novinara Vladimira Matijanića i je li bilo propusta kod postupanja splitskih zdravstvenih službi.

Naime, Matijanićeva životna partnerica i novinarka Andrea Topić objavila je kronologiju događaja uoči Matijanićeve smrti i pritom ustvrdila, između ostalog, da su ga odbili hospitalizirati, prvi put kada je osobno došao nakon što su mu se pojavili prvi simptomi covida, a zatim i kada su više puta zvali hitnu tražeći pomoć.

Index je sada objavio snimke poziva bolnici i Hitnoj koje su Matijanić i Topić uputili 4. i 5. kolovoza, noć prije i na dan kada je umro. Zvali su hitni infektološki prijem u splitskoj bolnici, Hitnu na 194 više puta.

‘Niste imunokompromitiran’

Prvi poziv Matijanić je uputio 4. kolovoza u 23:12 sati i dobio je Centralu bolnice. Opisao im je da ima covid već dva dana, da je imunokompromitirani bolesnik te da ga muči kašalj. Rekli su mu da zove hitni prijem Zarazne. Matijanić je zatim nazvao Hitnu infektologiju. Rekao im je isto kao i centrali, pa su mu rekli da se javi dežurnom liječniku, doktoru Carevu.

Indexov novinar ga je nazvao i opisao simptome, a taj liječnik je ustvrdio da Matijanić nije imunokompromitirani bolesnik, iako mu je rekao da ima Sjogrenov sindrom, intersticijsku bolest pluća te sumnju na još dvije autoimune bolesti. Kada mu je Matijanić rekao koje sve lijekove prime i ustvrdio da je imunokompromitiran, doktor mu je uzvratio: “A niste, bogami, ako ste imali samo to od terapije.”

U nastavku razgovora nakon što mu je Matijanić kazao za kašalj, da je hroptao i da nije mogao udahnuti, liječnik je rekao da je to “malo neobično”.

‘Dođite za pet dana, malo ste se prepali’

Matijanić je liječnika zatim pitao treba li doći na hitnu, s obzirom na to da je nemoćan, iscrpljen i sve ostalo, a doktor mu je kazao: “Ne… Dok normalno dišete, ništa, za dva dana neće biti ništa, imunokompromitirani niste… Znači, u dva dana baš pogoršanja nema, čak ni imunokompromitiranim – a to niste, tako da ste jedno mirni pet dana. Ako za pet dana budete i dalje imali fibru i teže disali, dođite.”

Novinar mu je ukazao još jednom na kašalj i napad hroptanja, a liječnik mu je rekao da se samo “malo prepao”, jer nije mogao iskašljati nešto. “Nema to veze. Znači, najbitnija stvar da vi u mirovanju dobro dišete i da fibra nije duža od pet dana. Ako tako ne bude, vi svratite. A sad nema potrebe dolazit ranije. Nema terapije koja će vas… spriječit vam širenje ili ne znam šta. To ne postoji.”

Liječnik je još jednom utvrdio da Matijanić dođe na hitnu ako će mu temperatura pet dana biti 38 stupnjeva ili ako će teško disati dok miruje. “Drugo ništa. I ako budu teški bolovi i ne znam šta. Ali, zapravo, ja ne očekujem da će doći uopće do znakova bolesti, slabosti, imati išta drugo prvih četiri, pet dana”, rekao je liječnik, a na Matijanićevo pitanje što poslije, uzvratio je: “Poslije što bude. Nisam vidoviti Milan.”

‘Najverojatnije neće biti ozbiljno’

Doktor je zatim priznao da bi Matijaniću, zbog sumnje da ima sarkoidozu, moglo biti nešto lošije nego drugima. Kada mu je Matijanić rekao da se do sada nije cijepio, zbog svojih bolesti, a i da nije imao koronu do sada, liječnik je rekao: “E, jebiga.” Kada mu je Indexov novinar koliko godina ima doktor je razgovor zaključio da “nije puno” te da “najvjerojatnije neće biti ništa ozbiljno”.

Sljedeći dan, 5. kolovoza u 8 sati ujutro, Matijanić je ponovno zvao Hitnu infektologiju te im rekao da je tu noć imao jake bolove u mišićima i zglobovima te ogromnu malaksalost. Rekli su mu da uzme dva Lekadola, a kada je rekao da to već uzima, kazali su ma da uzme jednu i pol tabletu Neofena te da dođe ako mu od toga ne prođe.

‘Što vi mene sada zovete?’

Oko četiri i pol sata kasnije, u 12:30 sati, Matijanić ponovno zove Hitnu infektologiju kazavši im da se osjeća nemoćno i da ga jako bole mišići. Rekao im je koje je tablete popio i da mu ne pomažu te da se ne može uopće kretati. Pitao ih je treba li biti hospitaliziran, a odgovorili su mu: “I što vi sada mene zovete?”

“Pa trebam li u bolnicu pobogu ili ne”, pitao je Matijanić ponovno, pa su mu rekli: “A slušajte, ovi… Vi odlučite, ja vas ne vidim, ja ne znam šta bi vam rekla.” Kad im je rekao da teško diše kad se kreće, pitali su ga zašto se kreće, na što je Matijanić kazao da ide do WC-a i kuhinje. “A ne morate otići do kužine, nego morate ležati u krevetu i otići do WC-a. Ha, za mokriti može vam neku posudu staviti i proliti”, rekli su mu.

Na pitanje može li ga netko doći pregledati uzvratili su mu da zove hitnu, što je i učinio. Ispričao im je sve simptome i što je uzimao, pa pitao može li netko doći da ga pregleda, jer nije u stanju puno se kretati. “Dobro. Dobro, ajde malo ćete se, ovaj, mi ćemo poslat čim budemo mogli, malo se strpite”, kazali su mu.

Hitna rekla da ne treba hospitalizacija

Hitna je nakon tog poziva došla do Matijanića u 13:07 sati, pokazuje medicinska dokumentacija, navodi Index. Andrea Topić tada je tražila da Matijanića hospitaliziraju, ali je tim Hitne rekao da nema potrebe za to te da se jave na Hitnu infektologiju ako mu se stanje pogorša. Sat vremena kasnije, u 14:14 sati Topić zove Hitnu, jer Matijanić nije mogao disati, poplavio je i licu mu je bilo sivo.

U kronologiji događaja Topić je opisala što se tada dogodilo. Isti tim Hitne je došao oko 20 minuta nakon njezinog poziva. “On je još pri sebi, ali se i dalje ne može micati, užasno mu je, govore mu da se dovuče do jedne strane kreveta da ga posjednu u stolicu i odnesu. Ne ide. U to ga jedan tehničar hvata za noge i drži ih u zraku, govori “ovo će mu podić tlak”, ali on postaje sve bljeđi”, opisala je Topić i nastavila:

“Dovlače ga na lancunu na onu stranu kreveta bliže stolici, vidim da mu je glava klonila u čudan položaj, kao, zabačena je, vičem ‘u ovom položaju ne može disat’, kažu ‘ma može’, uhvatim ga za ruku, govorim mu da će sve biti u redu, da će ga odvesti u bolnicu, on me pogleda i preokrene oči i zaspe zauvijek. Tad tehničar poviče na uređaj kolegi ‘ostavi nosila, donesi reanimacijsku’. Oživljavali su ga možda i sat vremena.”