Objavljeni detalji iz optužnice protiv hrvatskih pilota kojom ih Srbija tereti za ratne zločine u BiH tijekom Oluje

Ministar Malenica kaže da je riječ o pokušaju politički montiranog procesa

12.03.2021., Gornji Kneginec - Umirovljeni pilot Danijel Borovic koji je u Hrvatsku vratio prvi MIG-21. "nPhoto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U Srbiji bi uskoro u odsutnosti trebalo početi suđenje četvorici hrvatskih pilota – Vladimiru Mikcu, Zdenku Radulju, Željku Jeleniću i Danijelu Boroviću – koje je tamošnje tužiteljstvo, prisvojivši si tzv. univerzalnu jurisdikciju, optužilo za ratni zločin nad civilima tijekom vojno-redarstvene akcije Oluja na području BiH. Hrvatski piloti odbacuju sve optužbe.

Pripadnike Hrvatskog ratnog zrakoplovstva srbijansko tužiteljstvo tereti da su 7. i 8. kolovoza 1995. naredili raketiranje kolone izbjeglica na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca i u mjestu Svodna kod Novog Grada (prije Bosanski Novi), stoji u optužnici koju je na uvid dobio N1. Pilote se smatra odgovornima za kazneno djelo ratnog zločina u supočiniteljstvu.

U optužnici, koja ima 26 stranica, Viši sud u Beogradu navodi kako se protiv četvorice pilota trenutno ne vodi neki drugi postupak. Ustvrdili su da su Mikac, Radulj, Jelenić i Borović “kršeći pravila međunarodnog prava sadržanih u Ženevskoj konvenciji, naredili, pri čemu su njihove naredbe bile izvršene, avionske napade na civilno stanovništvo koje ne sudjeluje u neprijateljstvima”.

‘U kolonama nije bilo vojnih formacija’

Tužiteljstvo tvrdi i da je posljedica tih naredbi “smrtno stradanje i ranjavanje više civila srpske nacionalnosti i panični bijeg civila prema Republici Srbiji, uz učvršćivanje njihove odluke da napuste teritorij na kojem su do tada živjeli i više se ne vraćaju, a što je dovelo i do promjene etničkog sastava Republike Hrvatske”.

U obrazloženju optužnice srbijansko tužiteljstvo tvrdi da je pokojni general bojnik Hrvatske vojske Josip Čuletić naredio Mikcu i Radulju da izvedu avionske napade po ciljevima na zemlji, uključujući i na civilno stanovništvo. Navode da su civili “napustili svoje domove i prešli u dubinu BiH” te da su se u kolonama kretali cestama koje je preporučila hrvatska vlast, a koje su trebale biti “sigurne i otvorene za odlazak”. Navode da u kolonama “nije bilo vojnih formacija, oklopnih vojnih vozila, tenkova ili teškog naoružanja vojske Republike Srpske Krajine”.

Konstatirali su da je Mikac postupio po naredbi te izdao naređenje Jeleniću da izvede avionski napad na izbjegličku kolonu koja se kretala cestom Bosanski Petrovac-Ključ. Tvrde da je Radulj naredio Boroviću da iz zraka napadne izbjegličku kolonu na cesti Bosanski Novi-Prijedor. Tvrde da ni u jednom području nije bilo oružanih sukoba.

Tužiteljstvo se smatra nadležnim

Srbijansko tužiteljstvo u optužnici tereti Jelenića da je MiG-om napao kolonu izbjeglica 7. 8. 1995. u poslijepodnevnim satima na području Bravskog polja u mjestu Bravsko na lokalitetu Kapljuh, općina Bosanski Petrovac BiH. Tvrde da je prvo preletio kolonu, koja je tada prešla 60 kilometara od granice s Hrvatskom, a zatim u povratku otvorio paljbu “iako je vidio da se ne radi o legitimnom vojnom cilju”. Navode da je ubijeno deset civila, više ih ranjeno te da je uništeno više vozila. U optužnici su objavljeni identitet ubijenih, dok identitete ozlijeđenih ne navode.

Borovića terete da je naredio dvojici nepoznatih pilota da MiG-ovima izvrše napad na kolonu na cesti Bosanski Novi-Prijedor te da su ti piloti to učinili 8. 8. 1995. u mjestu Svodna općina Bosanski Novi. Navode da su nepoznati piloti preletjeli kolonu, koja je tada prešla više od 15 kilometara od granice s Hrvatskom, te da su po povratku počeli pucati. Navode da su ubijena tri civila, a da je više osoba ranjeno.

Tužiteljstvo Srbije predlaže da se zakaže i održi glavna rasprava na kojoj će saslušati iskaze svjedoka, pročitati zapisnike i predstaviti brojne dokumente. Tvrde i da će zatražiti uvid u videozapise. Predlažu da se hrvatskim pilotima sudi u odsutnosti te da za to postoje “naročito opravdani razlozi”. Tužiteljstvo se smatra “stvarno nadležnim” za postupanje u ovom slučaju, naveli su pozivajući se na odredbu da su “državni organi Srbije nadležni za vođenje postupka izvršena na teritoriju bivše Jugoslavije”, što osporavaju hrvatske vlasti.

‘Ništa službeno iz Srbije nije došlo’

Hrvatski ministar pravosuđa Ivan Malenica za RTL je kazao da je optužnica iz Srbije “pokušaj politički montiranog procesa”. Optuženi hrvatski piloti sastat će se ovog tjedna s Vladom. “Vlada je jasno istaknula da će zaštiti sve državljane i branitelje, generale, pilote… Iskoristit ćemo sva pravna sredstva koja nam stoje na raspolaganju”, kazao je Malenica.

Naglasio je da u ovom slučaju Hrvatska “neće dopustiti raspisivanje međunarodne tjeralice” te dodao da će s pilotima dogovarati konkretne pravne poteze, ali da je prerano sada govoriti o tome, jer nemaju sve informacije o slučaju.

“Jedine informacije koje imamo dolaze iz Vučićevih medija, nemamo službenu komunikaciju u ovom predmetu. Ništa službeno iz Srbije još nije došlo”, rekao je ministar pravosuđa napomenuvši da je presuda Haaškog suda potvrdila opravdanost i legitimitet Oluje.

‘Nemamo neodgovorene zamolnice’

Malenica se osvrnuo se i na tvrdnje odvjetnika žrtava iz Srbije Dušana Bratića, koji je konstatirao kako je laž da su pilotima prekršena prava zato što nisu imali priliku očitovati se. “To su neistine. Hrvatska je provela 3000 kaznenih postupaka koji se odnose na ratne zločine. Nemamo u konkretnom slučaju u zadnjih godinu dana neodgovorene zamolnice iz Srbije”, rekao je.

“Mi smo članica EU, jasno smo se usmjerili što se tiče našeg poretka i zakonodavstva EU-a, a postavlja se pitanje što Srbija radi u tom smjeru i žele li ući u EU”, poručio je Malenica. Zatim je govorio o mogućnosti da Hrvatska blokira ulazak Srbije u EU.

“Ovakav način i ovakvo zakonodavstvo koje imamo u Srbiji, ova kvazi jurisdikcija koja se zloupotrebljava, nije jedan od načina kako država koja pretendira ući u EU treba imati. Hrvatska će iskoristiti sve pravne mehanizme koji stoje na raspolaganju. Istaknuli smo određena mjerila, određene aktivnosti smo poduzeli, inzistirat ćemo da se kvazi jurisdikcija makne i da se određena pitanja riješe bilateralno”, zaključio je.