Objavljeni detalji o oštećenju nasipa nakon potresa; pukotine su duboke nekoliko metara, protežu se više stotina metara

Nasipi u Sisačko-moslavačkoj su potresom ozbiljno oštećeni na sedam mjesta, krenula hitna sanacija

02.01.2021., Sisak - Hrvatske vode krenule su u sanaciju nasipa u naselju Galdovo u Sisku. 
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatske vode su objavile izvješće o stanju savskih i kupskih nasipa na području Sisačko-moslavačke županije koja je pogođena potresom. Javljaju kako se u pregled nasipa krenulo još 28. siječnja nakon prvog potresa u Petrinji te kako je zaključeno da su nasipi ozbiljno oštećeni na sedam mjesta.

Sanaciji ozbiljnih oštećenja se pristupilo odmah, što će nas koštati od 70 do 100 milijuna kuna, poručuju iz Hrvatskih voda te dodaju kako će se u te svrhe pokušati osigurati sredstva iz Europskog fonda solidarnosti.

Nasipi ozbiljno oštećenoj na sedam lokacija

Iz Hrvatskih voda javljaju kako su 2. siječnja obavili kontroli stanja 140 km savskih nasipa i 30-ak km kupskih nasipa na području malog sliva Banovina te kako je izvršen obilazak i svih dionica nasipa uz rijeke Sunju, Glinu, Petrinjčicu i Odru, kao i retencijski nasipi u Odranskom i Lonjskom polju. Ukupno je obavljena kontrola preko 320 km nasipa na području malog sliva Banovina.

Na terenu su uočili ozbiljnija oštećenja nasipa na sedam lokacija, od čega su četiri lokacije na lijevoj obali rijeke Save (Galdovo, Hrastelnica, Palanjek i Tišina Erdetska) te dvije lokacije na desnoj obali rijeke Kupe (most Brest i na lokaciji u blizini budućeg UPOV-a Petrinja). Jedna lokacije je na lijevoj obali Kupe (Stara Drenčina).

Iz Hrvatskih voda naglašavaju kako se radi o ozbiljnim oštećenjima, odnosno kako su pukotine na nekim mjestima duboke po nekoliko metara te kako se u dužinu protežu više stotina metara.

Proglašene izvanredne mjere obrane od poplava, počela sanacija

Dodaju kako je zato 30. prosinca proglašena izvanredna mjera obrane od poplava te dodaju kako se u nadolazećem razdoblju može očekivati otkrivanje dodatnih oštećenja nasipa budući da se svi nasipi kontinuirano obilaze.

Kao povoljnu okolnost ističu to što nema oštećenja na ključnim objektima za zaštitu od poplava grada Siska, ustavi Prevlaka i ustavi Trebež.

Sanacija nasipa je započela 31. srpnja i to na lijevom savskom nasipu u Galdovu te na desnom kupskom nasipu u Petrinji (lokacije most Brest i Krnjica). Na mostu Brest sanacija je završena, a 4. siječnja su započeli radovi na lijevom kupskom nasipu u Staroj Drenčini.

Sanacija će koštati od 70 do 100 milijuna kuna

Na radovima je do sada angažirano 25 djelatnika Hrvatskih voda, 110 djelatnika licencirane tvrtke, 7 bagera, 6 kombinirki, 4 buldožera, 2 valjka, 1 kamion s labudicom za prijevoz strojeva, 38 kamiona, 3 traktora, 2 traktorske pumpe, 4 muljne pumpe i 4 agregata za rasvjetu.

Hrvatske vode dodaju kako je sedam kritičnih lokacija, potrebno sanirati u najkraćem mogućem roku, odnosno kada to dopuste vremenski uvjeti. Prema prvim procjenama, troškovi sanacije iznose od 70 do 100 milijuna kuna, za što će se pokušati osigurati sredstva iz Europskog fonda solidarnosti.

Dodaju kako trenutni vodostaji rijeka Kupe i Save nisu toliko visoki da bi mogli ugroziti oštećene dijelove nasipa te kako se ne očekuju nove oborine koje bi povisile vodostaje te se očekuje kontinuirano opadanje vodostaja.