Objavljeni su novi doista nevjerojatni detalji onog spektakularnog bijega američkih zatvorenika

Obojica zatvorenika su ubojice osuđeni na duge zatvorske kazne

Bijeg, Zatvor, Richard Matt, David Sweat
FOTO: AFP

Spektakularni bijeg dvojice ubojica iz američkog zatvora je navodno isplaniran u zatvorskoj krojačnici dok su njih dvojica izrađivali uniforme njujorških željeznica, javlja Daily News.

Zatvorenici Richard Matt i David Sweat su koristili teške alate za koje se pretpostavlja da im je dala službenica zatvora ili netko od radnika koji su radili na obnovi zatvora. Matt i Sweat su, inače, prvi zatvorenici koji su uspjeli pobjeći iz zatvora koji je izgrađen 1845. godine.

Istražitelji trenutno ispituju civile koji rade u tom zatvoru, ne bili saznali tko je Mattu i Sweatu dao alat. Jedna od ispitivanih civila je Joyce Mitchell koja radi u zatvorskoj krojačnici. Kako piše Daily News, policija je pregledavala smeće ispred njezine kuće. Neki izvori čak nagađaju da je Mitchell ljubovala s jednim od bjegunaca.

“Zatvorski čuvari traže narkotike u vozilima koja dolaze u zatvor i pregledavaju da nisu zatvorenici skriveni u vozilima koja napuštaju zatvor. Međutim, nitko ne kontrolira da li je netko došao, i otišao, s jednakim brojem alata.” rekao je jedan neimenovani izvor koji pretpostavlja da je netko od radnika dao ili prodao alat bjeguncima.

Još uvijek stotine policajaca tragaju za osuđenim ubojicama koji su, uz pomoć električnog alata, uspjeli pobjeći iz zatvora sa najvišim stupnjem sigurnosti, a ovo su glavne činjenice koje morate znati o nevjerojatnom bijegu.

1. Kako su pobjegli?

Službenici su otkrili da su 48-godišnji Richard Matt i 34-godišnji David Sweat nestali u trenutku kad su u subotu ujutro prebrojavali zatvorenike u Clintonovoj odgojnoj ustanovi u državi New York. Dvojica muškaraca, koja su živjela u susjednim ćelijama, nabavila su električni alat, izrezali dio čeličnog zida te slijedili niz tunela sve dok nisu došli do šahta.

2. Zbog čega su bili u zatvoru?

Matt je osuđen za tri ubojstva, tri otmice te tri pljačke nakon što je oteo čovjeka i zatukao ga na smrt u prosincu 1997. godine, kaže državna policija. Osuđen je na 25 godina zatvora do doživotne kazne zatvora. Sweat je služio doživotnu kaznu bez mogućnosti pomilovanja nakon što je osuđen za smrt zamjenika šerifa okruga Broome u srpnju 2002. godine.

3. Što poduzima policija?

Više od 200 policijskih službenika češlja šumsko područje u kojem bi se bjegunci mogli nalaziti te stavlja kontrolne policijske točke na obližnjim cestama. polcija moli sve građane države New York da im se jave ako imaju ikakve informacije.

4. Je li se ovo ranije događalo?

Ovo je prvi bijeg iz najčuvanijeg dijela ovog zatvora. “To su opasni ljudi. S njima se ne smije igrati”, izjavio je guverner Andrew Cuomo. Unatoč naglašenoj opasnosti, velika prisutnost policajaca ublažava strahove stanovništva.

5. Kako i kada su otkriveni?

Matt i Sweat navodno su zadnji put viđeni u petak navečer oko 22.30 tijekom prebrojavanja, kažu iz policije. Zatvorenici se provjeravaju svaka dva sata tijekom noći, kad stražari provjeravaju jesi li zatvorenici u svojim krevetima, rekao je nadzornik zatvora Steven Racette.

Bjegunci su čuvare prevarili tako što su su u krevetu rasporedili stvari da izgledaju “kao ljudi sok spavaju… s obučenim majicama”. Otkriveno je da nisu u zatvoru tijekom jutarnjeg prebrojavanja u 5.30.

6. Odakle im električni alat?

Još se ne zna kako su bjegunci uspjeli nabaviti alat. Zatvor je izgrađen 1845. godine te se redovito održava tako da je moguće da je alat stigao od radnika koji se često nalaze u zgradi. Zatvorenici su sišli dolje među razrađen labirint cijevi i tunela te naposljetku pronašli šaht.

7. Iz kakvog su zatvora pobjegli?

Zatvorski službenici pokazali su guverneru tu rutu. “To je bilo razrađeno i sofisticirano”, rekao je. “Uključivalo je bušenje kroz čelične zidove i cijevi”. Zatvorski objekt, koji se nalazi na sjverno-istočnom dijelu države New York, najveći je državni zatvor u kojem se nalazi 2,689 zatvorenika. Zovu ga još i “Mali Sibir”, jer se nalazi izvan svega, u regiji u blizini granice s Kanadom, gdje hladno vrijeme može potrajati i više od pola godine.